Palestiina sai uue vaatamisväärsuse - eestlaste ehitatud kilesauna!
“Kuna viha ja ängi leidus kohapeal pea iga palestiinlase sõnavõtus, otsustasime ehitada midagi, mis oleks vähemalt hetkeks vabastav," põhjendas ehituse idee autor, EKA sisearhitektuuriosakonna juhataja Hannes Praks ettevõtmise tagamaid.
Eelmisel nädalal külastasid Eesti Kunstiakadeemia sisearhitektuuriosakonna magistrandid õppereisi käigus mitmeid Palestiina linnu, et kogeda, kuidas väljendub ruumis poliitiline pinge ning mõista, kuidas muutub sõna “avarus” tähendus olukorras, kus ruutkilomeetri suuruses pagulaslaagris elab igapäevaselt ca 10000 elanikku.
Eesti Kunstiakadeemia tudengid jätsid Palestiinas reisil käies maha märgi, ehitades Tulkaremi linna koos kohalike abiga kilesauna.
Kui tavaliselt kujunevad sellised õppereisid vaatlevateks klassiekskursioonideks, siis seekord otsustasid tudengid koos juhendajate professor Hannes Praksi ja Madli Marustega ka ise ruumiliselt sekkuda. Viietunnise workshopi tulemusena ehitasid sisearhitektuuriosakonna magistrandid koos kümnekonna palestiinlasega Tulkaremi linna kunstikeskuse hoovile kilesauna. Põhiliseks konstruktsioonimaterjaliks kasutati kaubaaluseid, keris keevitati kokku kohalikus metallitöökojas.
“Kuna viha ja ängi leidus kohapeal pea iga palestiinlase sõnavõtus, otsustasime ehitada midagi, mis oleks vähemalt hetkeks vabastav. Kuna Palestiinat oli just tabanud ebatavaline külmalaine, mida kohalikud elanikud nimetasid enneolematuks lumetormiks, oli kohapeal ka toasoe väga defitsiitne. Kodumaisele kogemusele toetudes käitusid üliõpilased küll pisut kolonialistlikult – leides et ängi ja külma vastu on vaid üks lahendus, saun,” selgitas sisearhitektuuriosakonna juhataja Hannes Praks idee tagamaid.
Veebruari lõpus esitletakse nii Palestiina-retke emotsioone ja tulemusi kui konkreetsemalt sauna-aktsiooni osakonnas ka kõigile huvilistele. Õppereis toimus EKA sisearhitektuuriosakonna magistristuudio WILD SPACE raames. Sõidul aitasid teoks saada Eesti Kunstiakadeemia ja Eesti Kultuurkapital.