Tutvustamist mitte vajavale öö- ja kunstielule lisaks on Berliin ka imeline sihtkoht maailma erinevate maitsete nautimiseks!

Berliini 10 parimat söögikohta välja tuua on kriminaalselt raske ülesanne. Eri kultuuritaustadega kunstnike, muusikute, disainerite ja teiste ilusa elu otsijate mekaks kujunenud kosmopoliitses linnas ei pea nälga kannatama mitte ühegi rahvustoidu austaja - ja kohvigurmaanid leiavad ka suurepärase valiku röstikodasid ja kohvikuid, kus baroksete söömingute lõpetuseks üks perfekte espresso juua.

Selle Kreuzbergis suhteliselt ilmetu fassaadi taga peituva imelise Hiina restorani moto ütleb kõik: "Let your chopsticks do the talking". Ja tõepoolest, toidupulgad käivad siin kärmelt, sest toit lihtsalt nii maitsev. Tumedate seinte ja töölisrahvalikult puristliku musta puitmööbliga sisustatud interjööris on fookus ilmselgelt söögitaldrikul, mis on otsekui kunstiteos suunatud valgustusega esile toodud. Pikk menüü on keskendunud pisikestele ampsudele ehk dim sum'idele, mida leidub siin nii aurutatult, fritüüritult, praetult kui ka grillitult. Siia tasub tulle sõpradega, sest portsjoneid on mõnus jagada (ühel hea isuga külastajal tasub tellida 3-4 portsjonit).

Wranglesrtrasse 20, Kreuzberg

Koduleht

Brad Pitti ühel lemmikrestoranil, parimat prantsuse gurmeesööki pakkuval Bandol sur mer’il on ka sõsarrestoran 3 minutes sur mer, mis asub, nagu nimigi ütleb, 3 minuti kaugusel ja kus saab hilisel ja uimasel hommikul imehead brunchi. Bandoli prantsaslikult boheemlaslik, lihtne ja ülipisike ruum, kuhu mahub õhtustama ainult 21 inimest (suvel terrassile 24) oli tegelikult endine kebabiputka, kus nüüd pakutakse eriti hõrku Prantsuse sööki. Laua reserveerimine kohustuslik.

Torstrasse 167, Mitte

Strateegiliselt õigesse kohta (nurga taga on parim sushikoht Kuchi ja ramenikoht Cocolo Ramen) tehtud Sisho Burger on täiuslik lõunakoht kõigile, kes on tüdinenud hiigelsuurtest Ameerika hamburgeritest, mida leiab igast teisest söögikohast üle maailma. Olgu, vegeburgeritega oleme juba ka harjunud, aga selle jaapani burgerirestorani menüüs on veiseliha burgeri kõrval ka lõhe, tuunikala, portobello seente ja hiidkreveti burgerid ning lisanditena ka edamame oad ja bataat.

Auguststrasse 29C, Mitte


Koduleht


Peamiselt lastepoodide, mänguväljakute ja kohvikutega vahelduva linnaosa Prenzlauer Bergi kohvikus ZULA kuuleb palju heebrea keelt ja saab linna parimat hummust. Serveerituna ohtra küüslaugu, värske pitasaia, sibula, hapukurgi, oliivide ja terava kastmega. Lisaks hummusele, mida pakutakse karnivooride rõõmuks ka liha või kanaga, leiab menüüst imehäid võileibu, salateid ja suppe ning muidugi värsket piparmünditeed.

Husemannstrasse 10, Prenzlauer Berg

Koduleht

Monsieur Vongi ukse tagant leiate harilikult looklemas sabatäie näljaseid berliinlasi ja ka turiste, kes tulevad siia Vietnami hõrgutusi sööma. Hoolimata suurest rahvahulgast jõuab toit lauani enne kui jõuad oma litchi mahlast lonksugi võtta. Lisaks lühikesele menüüle on iga kahe päeva tagant vahelduv päevamenüü, ikka selleks, et andunumad fännid ära ei tüdineks ja nädalas ikka mitu korda härra Voungile külla saaksid tulla.

Alte Schönhauser Strasse 46, MitteSelle pisikese Itaalia restorani pärast tasub kindlasti Weddingisse teekond ette võtta. Lisaks paari ägeda detailiga vürtsitatud hubasele interjöörile (õnneks ei mingeid kohustuslikke ruudulisi laudlinu ja trikoloori) ning familiaarsele teenindusele ka muidugi Itaalia söögi pärast. Noor Itaalia-Berliini köögimeeskond pakub selliseid Itaalia haruldusi, mida Berliinist mujalt ei leia. Rääkimata muidugi värskest pastast, koha peal tehtud saiast ja nii suurest ja mahlasest burrata juustust, mida isegi Itaalias on raske leida.

Nazarethkirchstraße 41, Wedding

Kui juudi tütarlastekoolis pakuti 1920ndatel koolilõunaks kohalikust toorainest valmistatud toitu peamiselt majanduslikel kaalutlustel, siis nüüd valmivad Pauly Saali restoranis meisterkoka taktikepi all ümberkaudsete farmerite, kala- ja jahimeeste käest pärit toorainest kulinaarsed hõrgutised. Kui kergemat (ja ka tasukohasemat) lõunat süüa tuulevaikses sisehoovis, siis kindlasti tasub kiigata ka endistesse koolisöökla ruumidesse, kus on end kuuemeetriste lagedega 20ndate stiilis interjööri sisse seadnud hiigelsuur rakett, paar rebasetopist ja Murano lühtrid.

Auguststrasse 11-13, Mitte

Alpenstueck on tükike Alpe Berliini Mittes ehk parimad Lõuna-Saksamaa ja Austria köögi traditsioonilised lemmikud moodsas kuues. Menüü on otsustusvõimetute külastajate meeleheaks lühike ja omal kohal on loomulikult ka mehemoodi suur Viini šnitsel. Veinikaardilt leiab pika nimekirja Saksa ja Austria veine ning interjöör on Alpimajaselt helge, puidune ja soe.

Gartenstrasse 9, Mitte19. sajandist pärit meheliku šampanjakokteili järgi nime saanud baari Buck and Brecki olemasolu Brunnenstrassel reedab vaid galeriipinda meenutav aken, kus vahelduvad installatsioonid/näitused ja uksekell, mille kõrval lakooniline silt "baar". Kui vaid neljateistkümne kohalise baarileti ääres mõni vaba koht juhtub leiduma, siis tasub sinna pikemaks istuma jääda. Baarmenid on eriti muhedad, kokteilide nimekiri pikk, nimed uhked ja kokteilid ise veelgi ilusamad ja maitsvamad. See on tõeliselt hästi hoitud saladus otse politseijaoskonna kõrval.

Brunnenstrasse 177, Mitte


Oma röstikoda ja kondiitrid teevad sellest pisikesest üsna Kreutzbergi servas asuvast kohvikust paiga, kuhu kõik kohvigurmanaid palverännakuid korraldavad. Tõelised fännid saavad ube ka kaasa osta.

Reichenbergerst. 101, Kreutzberg