Paresa kuurort, Phuket

Miks minna

Phuket ehk Andamani pärl on Tai suurim saar kurvika rannikujoone ja valgete randadega, mis vahelduvad poolsaarte ja rünklike kaljudega.

Kuigi see on juba kaua olnud Tai üks populaarsemaid sihtpaiku, on turistilõkse siin lihtne vältida. Seigelge Phuketi vanalinnas, mis on endine Kagu-Aasia kaubanduskeskus ja saare kultuurisüda. Selle Hiina-Portugali mõjutustega arhitektuuriväärtusi taastatakse ja kohendatakse praegu hoolega – ripakil telefonijuhtmed suunatakse maa alla ning disainerid, kunstnikud ja baarmenid tunnevad end tänavaid ääristavate poodide, templite ja habemeajamissalongide maastikul üsna koduselt.

Phuketi rannamaastikku uuendatakse samuti: läänerannikule kerkivad uued uhked hotellid ja rannaklubid.

Kui neljasambalisel voodil vedelemine käsikäes kokteili rüüpamisega kaotab mingil moel oma võlu, leidub palju võimalusi põgenemiseks vaiksematesse kohtadesse. Suunduge kasvõi põhja - Khoa Soki rahvusparki osa saama džunglielamusest, mille juurde käivad elevandid, aeglase vooluga jõed ja puumajakesed.

Seilake ka itta, et avastada märkimisväärne Phang Nga laht, milles järsud paekivikarstid kerkivad veest ja kus mõne baati eest sõidutavad pikad paadid päevitamishuvilisi kõrbesaare randade vahel. Suunduge kirdesse ning paari tunni pärast kohtute Similani ja Surini rikkumata saartega, kus sukeldumishuvilised saavad päeval ujuda leopardhaide, kaheksajalgade ja värviliste kalaparvedega ning öösel tühjal saarel kuuvalgel telkida.

Millal minna

Temperatuur püsib aastaringi üle 30 kraadi, kuid kõrghooaeg jääb novembri ja märtsi vahele, mil vihmad lõppevad ja Andamani meri jääb järvelaadselt rahulikuks. Muul ajal on ilm kuum ja niiske, kuid tegevusvõimalusi leidub ka siis palju: näiteks kivisaarte vahel sukeldumine, linnuvaatlus, spaas puhkamine või džunglis matkamine.

Juulist oktoobrini on ilm pisut karmim, sest meri tormitseb ning randadele ilmuvad punased hoiatuslipud. Surfarite jaoks on see hea uudis, eriti just läänerannikul, kuid rannapuhkajate jaoks mitte kuigi tore. Samuti ei saa kindel olla, et sel ajal paistab päike. Ka ei ole ebatavaline, kui hilissuvest varasügiseni sajab nädalate kaupa.

Kuidas liikuda

Ühistransport
Ühistransport on Phuketis tõsine probleem. Pikaajaline kokkulepe taksojuhtide ja kohaliku omavalitsuse vahel tähendab, et taksohinnad on fikseeritud (ja seega palju kõrgemad kui mujal Tais) ning bussiteenus on peaaegu olematu.

Üheks erandiks on uus igatunnine bussiliin, mis sõidab ajavahemikul 6:15–21:30 lennujaamast Phuketti (1,75 euro eest). Kahjuks ei lähe ühtki bussi lennujaamast populaarsetesse läänes asuvatesse rannakuurortidesse. Taksod on ootel nii lennujaama kui ka kuurortide juures, olge valmis maksma vähemalt 10 eurot ühe lühikese sõidu eest.

Autorent
Lihtsaim viis Phuketis ringiliikumiseks on üürida auto (umbes 25 eurot päevas koos kindlustusega). Saadaval on ka mootorrattad ja mopeedid, kuid nendega on Tai ettearvamatutel teedel ohtlik. Nii Avisel (tel 00 66 89 969 8674; avisthailand.com) kui ka Budgetil (00 66 7620 5396; budget.co.th) on kontorid mitmes hotellis ja lennujaamas.

Kohalikud seadused ja tavad

Tai kuningas ja kuninganna on kõrges aus ning peaaegu jumalate staatuses ning igasugune kriitika monarhia aadressil on ülim solvang ja võib viia arreteerimiseni. Välismaalased ei seisa sellest seadusest kõrgemal.

Olge tähelepanelikud, kui mängitakse kuninga hümni. Seda tehakse iga päev kell 8 ja 18 ning enne iga filmiesitlust.

Tailane peab oma pealage kõige pühamaks kehaosaks. Vältige täiskasvanute peade puudutamist.

Valitseb üleüldine muretu suhtumine ja selle peale ei maksa ärrituda ega kannatamatuks muutuda, sest see muudab tavaliselt asjaajamise veelgi aeglasemaks.

Avalikes kohtades suudlemine ja kallistamine tekitab tailastes ebamugavust, seega jätke õrnutsemised oma basseiniga villa eraldatusse.

Rahaautomaadid võtavad 180 baati raha väljavõtmise eest.

Tai lõunapoolsetel saartel levib denguepalavik, mida kannavad sääsed ja mille vastu pole vaktsiini. Võtke kaasa küllalt sääsetõrjet ja kasutage sääski peletavaid vahendeid kogu aeg.

Topless-päevitamine on Tais seadusvastane.

Kõikidele ostudele lisatakse 7% valitsuse müügimaksu.

Hea teada

Valuuta: Tai baat

Telefonikood: 00 66

Hädaabinumbrid/kontaktandmed: Turismipolitsei: kohalik number 1155, Phuketi liin 1699

Hädaabiteenused: 191

Tai turismivõimud, Phuketi kontor: tel 00 66 (0) 7621 2213
Phuketi rahvusvaheline lennujaam: tel 00 66 (0) 76 327 2307
Phuketi bussiterminal: tel 00 66 (0) 7621 1480

Mis puutub looduslikesse vaatamisväärsustesse, siis on Phuketil palju pakkuda: pärlitena säravad rannad, rabavad rannikujooned, kaljused paekivikarstid, rääkimata mereelukatest kubisevatest rahvusparkidest ja vihmametsareservaatidest. Kuid kultuurilist mitmekesisust on pisut raskem leida. See ei tähenda veel, et seda polegi. Tulge päevitustoolilt maha, et jalutada mosaiikplaatidest tänavatel Phuketi vanalinnas ja süüdake värviküllases templis viiruk (ärge unustage seal end sündsalt katta).

Chalong Wat

Phuketi saarel on 29 Buddha templit, kuid Wat Chalong (ametlikult Wat Chaithararam) oma 36 nikerdatud Buddha kuju, kivimadudega käsipuude ja lootosetiikidega on tõeline silmailu.

Aadress: Chalongi laht, Muang, Phuket.
Lahtiolekuajad: iga päev kl 7–17.
Sissepääs: tasuta, kohapeal on annetuskastid.

Suur Buddha

45 meetri kõrgune alabastrist Buddha naeratab kogu Phuketi lõunaosale ning on üks saare uusimaid ja imetletumaid vaatamisväärsusi. See on ka uskumatult rahulik paik ja kui olete tippu jalutanud, on ainsateks kuuldavateks helideks õrn kellakaja ja palvelippude laperdamine tuule käes.

Aadress: Yot Sane 1, Karon, Phuket.
Kontaktandmed: tel 00 66 7628 0343.
Lahtiolekuajad: kl 8.00–19.30.
Sissepääs: tasuta, kohapeal on annetuskastid.

Phuketi vanalinn

Paljud külastajad ei jõua selle värvika pealinnani, mis ehitati 19. sajandil tinakaubandusest saadud tuludega. Kogege selle vürtsikust salajases aiakohvikus lõunatades ning jalutage mööda Yaowarati, Thalangi, Dubiku, Ranongi, Rasada ja Krabi tänavaid, kust leiab piirkonna parimaid näiteid Hiina-Portugali arhitektuurist.

Chalongi lahe rummivabrik

Chalongi lahe rummivabrikust satub kindlasti vaimustusse. Uuendusliku meelega prantslaste paar Marine Lucchini ja Thibault Spithakis kasutavad võrratut 40 aasta vanust vasest alambique’i, et valmistada auhinnaväärilist naturaalset alkoholi. Grupireise ja kokteiliõppetube saab ette broneerida.

Aadress: 14/2 Moo 2 Soi Palai 2, Chalong, Muang, Phuket.
Kontaktandmed: tel 00 66 93 575 1119; chalongbayrum.com.
Lahtiolekuajad: kl 9.00–19.30, välja arvatud pühapäeviti.
Hind: ringreisid esmaspäevast laupäevani vahemikus kl 16–18. Kokteiliõppetoad kestavad kaks tundi ja maksavad 37 eurot, sisaldades nelja tasuta kokteili, mille saate ise valmistada.

Kokteilitöötubadest saab osa võtta Chalongi lahe vabrikus.

Veesport

Veespordikeskuseid leidub igas suuremas rannas, pakkudes kõike võimalikku aerutamisest veovarjuga sõitmiseni. Süstasõit Phang Nga lahe soppides manglipuude ümber on samuti üks populaarne tegevus. Osalemiseks hüpake Rassada kailt Krabile suunduvale praamile ja otsige sadama juures tegutsevaid süstamatkade korraldajaid.

Phuketis on tohutu hulk firmasid, mis pakuvad nii pool kui ka kogu päeva kestvaid saare-ekskursioone. Valige näiteks Tawan Sea Adventures (tel 00 66 81 894 3234; tawanseaadventures.com) võimsaks reisiks või Coral Seekers Phuket (tel 00 66 7622 1442; coralseekers.com) erakiirpaadi ja luksusjahtide tellimiseks.

Sukeldujad peaksid pöörduma mainekate firmade poole: H20 (tel 00 66 81 894 2124; h2osportzphuket.com) teeb koostööd mitme Phuketi viietärnihotelliga ja Blue Label (tel 00 66 8845 0508; bluelabeldiving.com) pakub eksperdiväärilist kogemust, näiteks koopasukeldumist Khao Lakis.

Süstasõit merel

Üks võluvamaid merega seotud ajaviiteid on Starlighti ringreis John Gray Sea Canoe's Hong, mis kujutab endast kogu päeva kestvat paadi- ja süstamatka, mille kõrgpunktiks on teekond tintmusta meresüvikusse, et vaadelda helendavat vett.

Aadress: 124 Soi 1 Yaowarat Raod, Taladyai, Muang, Phuket.
Kontaktandmed: tel 00 66 76 254 5057; johngray-seacanoe.com.
Lahtiolekuajad: matk kestab umbes kella 13st kuni kella 21ni.
Hind: täiskasvanule 100 eurot, lastele vanuses 6–11 aastat 50 eurot, alla 5-aastastele tasuta.

Festivalid ja sündmused

Taimetoitlaste festival
Oktoober

Kord aastas 11 päeva järjest, tavaliselt oktoobris kannavad Phuketi budistid valget ning hoiduvad seksist, suitsetamisest ja loomade tapmisest ning söömisest. Päevad on täis rongkäike ja altarite külastusi, mille juures pühendunud, olles samal ajal väidetavalt kaitsvatest vaimudest tulvil, tegelevad enesevigastamisega. See on küllaltki ehmatav vaatepilt, seega olgu nuuskpiiritus käepärast, kui vere nägemine teil jalad nõrgaks teeb.
Hind: tasuta.
Kontaktandmed: phuketvegetarian.com.

Kuninga Karika regatt
29. novembrist kuni 6. detsembrini

Jahikalendritesse kindlasti märgitud Kuninga Karika regatt on Aasia suurim võidusõit ja sellega tähistatakse kuninga sünnipäeva, mis on 5. detsembril. Nädalapikkuse sündmuse tegevustik keerleb Kata ranna ümber ja isegi kui te ei tee tüürpoordil ja pakpoordil vahet, on ikka lõbus läbi põigata.
Hind: tasuta.
Kontaktandmed: kingscup.com.

Pidage meeles end altarite, templite ja muude pühapaikade külastamiseks viisakalt kinni katta: õlad, käsivarred, kõht ja jalad peaksid kindlasti kaetud olema.

Jaga
Kommentaarid