Miks minna

Rio de Janeiro võlub mõistetavatel põhjustel inimesi üle kogu maailma. Lämbe, troopiline ja seksikas paik, kus kõik näib kulgevat sundimatul sambasammul ning kus peaaegu midagi ei võeta liialt tõsiselt, välja arvatud jalgpalli ja liiklust.

Jahmatamapanevalt kauni maastiku moodustavad troopiliste vihmametsadega kaetud mäed, postkaardiväärilised järved, rabav arhitektuur ja loomulikult ka kuldsed rannad. Pole ime, et kohalikud hoiavad seda paika väga ning külastajad armuvad sellesse eranditult.

Need mäed mängivad rolli ka 12 miljoni elaniku sotsiaalses jagunemises: lõuna pool elavad rikkad ja muretud inimesed, põhjas kihavad vaesed äärelinnad ja slummid. Läänes aga leiab kiirelt laieneva Barra da Tijuca naabruskonna, mis püüab oma mitmerealiste kiirteede ja hiiglaslike ostukeskustega kopeerida Põhja-Ameerika ideaale, kuid ei suuda luua nii muretut atmosfääri. See saab tekkida vaid 18 kilomeetrit laial rikkumatul rannaribal.

Linna ajalugu on samuti põnev. Portugallased seilasid 1. jaanuaril 1502 Guanabara lahte ning pidades seda jõesuuks, ristisid nad soise ja niiske piirkonna Rio de Janeiroks (tõlkes Jaanuari jõgi). Sajandite jooksul kujunes see kindlalt pealinnaks, sest kohvi-, kulla- ja teemandikaubandus toimus suures osas Rio sadamate kaudu. 1822. aastal kuulutas keiser Pedro I Brasiilia Portugalist iseseisvaks ning kuningliku perekonna uhked paleed on säilinud linna teiste kauneimate hoonete seas.

Pealinna tiitel läks küll 1960. aastatel Brasíliale, kuid Rio kehastab jätkuvalt Brasiilia tõelist olemust kohalike soojuse, lõputu päikesepaiste, muusika ja tohutu koguse jääkülma õllega. Carioca – Rio elaniku – stereotüüp tööpõlgurist rannalõvina on aga oma aja ära elanud. Peale 2014. aasta jalgpallimeistrivõistluste ja 2016. aastal tulevate olümpiamängude korraldamise on uut jõudu tunda ka avalikes projektides ja investeeringutes, mis muudavad linna oluliselt, viies seda, kohati pisut vastumeelselt, lähemale sellise üleilmselt tähtsa keskuse staatuseni, mis on tuntud enama kui vaid turismi poolest.

Iial ei muutu aga sealne elurõõmus loomingulisus, mis aitas muuta Rio maastiku turismiatraktsiooniks, kohalikud sündinud meelelahutajateks ning jalgpallurid maailma parimateks. Särava muretuse all peidavad end jätkuvalt probleemid turvalisuse ja korruptsiooniga, kuid ainus viis hinnata tõeliselt kogu Rio sarmi on sellesse lihtsalt sukelduda. Ja magada võimalikult vähe.

Millal minna

Suvi ei alga Rios tõsiselt enne hilist novembrit. Mida lähemale jõuab kogu linna hõlmav uue aasta vastuvõtmise pidu Reveillon, seda kiiremini hakkavad käsikäes tõusma õhutemperatuur ja hotellide hinnad. Kõrged hinnad püsivad karnevalini (veebruari lõpus või märtsi alguses), sest sel ajal tulvab turiste parvedena ning rannad on pilgeni täis, kuid samas toimuvad sel ajal ka parimad peod. Kolm nädalat enne ja nädal pärast karnevali kubisevad tänavad pidutsejatest ning valitseb üleüldine kaos.

Kui see tundub põrgulikuna, siis juunis ja juulis on ööd jahedamad ning päevane üle 30 kraadi ulatuv temperatuur langeb talutavama 25 kraadini.

Juhuslikud külmalained võivad kesta korraga kuni kaks nädalat (isegi muidu mahedas detsembris), mil linn näib justkui kesta sisse peituvat. Üldiselt on parim vältida just märtsi ja aprilli, sest iga-aastased vihmahood toovad kaasa üleujutused.

Kuidas kohale jõuda

Sõit lennujaamast linna: bussiliiklus (realautoonibus.com.br) lennujaama ja linna vahel on pisut ebaregulaarne, nii et takso oleks parem valik. Taksovõtt võib osutuda esimeseks juukseid turri ajavaks kogemuseks kohaliku keele ja asjaajamisega: eirake neid, kes ise terminali väljapääsude lähedal teie juurde tulevad ja oma teenust pakuvad, ning võtke parem kollaste taksode sappa. Taksosõit Copacabanasse maksab umbes 60 reaali: enne sõidu algust tehke kindlaks, et taksomeeter on sisse lülitatud.

Reisikorraldajad: leidub kümnete kaupa asjatundjaid, näiteks Audley (audleytravel.com), Last Frontiers (lastfrontiers.com), Wexas (wexas.com), kellel on aastatepikkused kogemused ringreiside korraldamise ja kenade omapäraste hotellide leidmisega. Puhkused varieeruvad korraldatud lennu, sõidu ja ööbimispaigaga reisidest klassikaliste ringreisideni.

Kuidas liikuda?

Hoolimata murettekitavatest ajalehepealkirjadest ja turvalisuse viletsast mainest on jalgsiliikumine esmakülastajate jaoks siiski parim valik, kuniks kasutada kainet mõistust, näiteks jätta kallid ehted hotelli seifi ning vähemalt teha nägu, et teate, kuhu lähete.

Liikuda on üsna lihtne, sest enamik naabruskondi on mere, järve või mägede vahele surutud. Kõrguv Kristuse kuju aitab samuti orienteeruda: see vaatab üle Botafogo Guanabara lahe poole ning vasak ja parem käsi näitavad vastavalt põhja ja lõuna suunas.

Autoga sõitmine: autosõitu tasub Rios igal võimalusel vältida. Liiklus võib igasuguse hoiatuseta hetkega ummistuda, teed on kehvasti hooldatud ja suunajuhiseid, isegi lennujaama juhatavaid, ei ole piisavalt. Julgemad võivad üürida auto ühest paljudest firmadest lennujaama juures või Avenida Princes Isabelist Copacabanas, mis teeb sõidud kuulsatesse rannakuurortidesse, näiteks Buzios ja Paraty, ja Tijuca rahvusparki palju lihtsamaks kui bussiga minnes. Avis (avis.com.br) ja Hertz (hertz.com.br) on parima hinnakirjaga. Liiklus on parempoolne. Tihti tulevad parkimise peale kohale rääbaka välimusega tüübid, kes küsivad kuni 5 reaali auto parkimise eest. Nad näevad kahtlased välja ja tihtipeale ongi seda, kuid on targem siiski selle mitteametliku nõude järgi talitada.

Metroo: Metrô maa-alune rongisüsteem on konditsioneeriga ja üldjuhul tõhus, kuid tipptundidel (äripäeviti kell 6–9 ja 17–19) väga täis. Üks ots ehk Unitário maksab 3,20 reaali. Mõnedesse suurematesse naabruskondadesse, kuhu metrooliiklus ei ulatu, saab minna Metrô na Superficie piletiga, mis kehtib nii rongis kui ka integreeritud Metrô bussis, mis sõidab Botafogo ja Ipanema jaamade vahel. Metrô ja Metrô buss sõidavad esmaspäevast laupäevani kella 5st hommikul südaööni ja pühapäeviti kella 7st hommikul kella 11ni õhtul.

Taksod: kollased taksod sõidavad linna peal kogu aeg, nii öösel kui ka päeval ning võimaldavad ohutut ja taskukohast transporti. Vaadake enne sõitu alati, et mõõdik oleks seatud „Tarifa 1” peale, välja arvatud pärast kella 21, pühapäeviti, riigipühadel ja detsembrikuus, mil mõõdik on seatud pisut kallima „Tarifa 2” peale. Mõned juhid küsivad eraldi tasu ka pagasi eest (seadusega lubatud on 1,50 reaali kohvri kohta).

Buss: bussiliiklus on viletsasti korraldatud ja kaarte vähe, seega on sihtpaiga nimi külastajatele ainsaks vihjeks. Bussisõit maksab umbes 2,75 reaali, haruldased konditsioneeriga bussid on tavaliselt 0,10–0,20 reaali kallimad.

Rodoviaria Rio Novo bussijaamast (Avenida Francisco Bicalho 1, Santo Cristo) suundub bussiliine mööda rannikut edasi-tagasi, kaasa arvatud São Paulosse ja igasse suuremasse linna.

Hea teada

Olulised kontaktandmed

Turismiinfo: Riotur, Praça Pio XV, Centro (tel 00 55 212 976 7301; rioguiaoficial.com.br)
Hädaabinumbrid: politsei kutsumiseks helistage 190, tulekahju korral 193, kiirabi kutsumiseks 192.

Olulist

Lennuaeg: Euroopast alates 12 tundi
Valuuta: ametlikuks valuutaks on reaal, sümbol R$.

Kohalikud seadused ja tavad

Carioca’d on tuntud oma sõbralikkuse ja soojuse poolest ning suhtuvad tavaliselt eriti hästi neisse, kes üritavad kas või natukene portugali keeles rääkida.

Mäekülgedel paiknevad slummid on viimastel aastatel nii külastajate kui ka elanike jaoks ohutumaks muutunud, kuid ilma selge eesmärgi või kogenud giidi või kohaliku saatjata ei ole siiski soovitatav neis ringi käia. Mõned piirkonnad on äärmiselt ohtlikud ja kitsad käigud eksitavad kergesti.

Linnas tuleks olla tähelepanelik ümbritseva suhtes ja mitte kanda palju ehteid ega kogu oma raha korraga kaasas. Kandke kaasas vaid seda, mis on hädavajalik. Rannas on vargused levinud, seega hoidke oma asjadel silm peal.

Telegraph Traveli Rio-asjatundja Doug Gray jagab teavet parimate tegevusvõimaluste ja vaatamisväärsuste kohta Rios. Ta annab ka nõu, kuidas minna Maracanã staadioni, Cristo Redentori ja Pão de Açúcari (Suhkrupeamägi) juurde.

Pão de Açúcar

Suhkrupeamägi on oma nime saanud veel 19. sajandi lõpuni Brasiilia peamiseks eksporditooteks olnud suhkru järgi. Mägi ulatub Urca neemelt mere kohale ning tähistab Guanabara lahe algust. Alates 1912. aastast sõidab rippraudtee selle mäe 396 meetri kõrguse tipuni, pakkudes külastajatele meeliköitvaid vaateid randadele, Niteroíle ja Corcovadole. Sama firma, mis paigaldas esimesed trossid, korraldab ikka veel 1400 meetri pikkust sõitu kaunilt Praia Vermelha rannalt esimese peatuse Morro da Urca ja selle kõrgema kuulsama naabrini, kusjuures iga vahepealne sõit kestab vaid kolm minutit.

Tunnike enne päikeseloojangut kohale jõudes jätab piisavalt aega dringiks ja korralikuks vaateks, et nautida allapoole jääva maastiku värvide vaheldumist ja järkjärgulist tulede süütamist linnas. Pileteid saab kasutada ostupäeval ükskõik mis ajal ning selleks, et vältida pikka järjekorda keskpäevast hilise pärastlõunani, tasub piletid hommikul ära osta ning seejärel suunduda Urcat avastama või külastada lähedalasuvat Praia Vermelhat.

Aadress: Praça General Tiburcio, Urca.
Kohalejõudmine: bussid 511, 512 Urcasse, seejärel rippraudtee.
Kontaktandmed: tel 00 55 212 546 8400; bondinho.com.br.
Lahtiolekuajad: iga päev 8.00–20.40 (viimane sõit alla).
Hind: rippraudtee 62 reaali, üle 60aastastele ja 6–21aastastele 31 reaali, alla 6aastased lapsed tasuta.
Makseviis: võimalik maksta kaardiga.
Ettetellimine: pole võimalik.

Cristo Redentor

Rio de Janeiro maailmakuulus ikoon ja üheks tänapäeva seitsmeks maailmaimeks valitud Corcovado Lunastaja Kristuse kuju on üks meeldivamaid ja imetlusttekitavamaid linna kõigi imede seas.

Liivakivikuju on 38 meetri kõrgune ning enamikust linnaservadest nähtav, seega heaks orientiiriks, kuna see kõrgub üle Guanabara lahe ning selle käed osutavad põhja ja lõunasse. Seda külastavad rahvahulgad aina kasvavad ning piletisüsteemi muudatus aastal 2013 tekitas kaose. Parim viis selle juurde sõita on võtta ette kaunis trammireis Cosme Velhost, kuid piletid tuleb enne ühest RioTouri kontorist (näiteks Copacabana rannal asuvast kioskist Rua Hilário de Gouveia lõpus) või nende kodulehelt ära osta. Teise võimalusena võib kasutada Largo do Machado Metrô jaamast ja Copacabana Praça do Lidolt lahkuvaid kaubikuid, kuid nädalavahetustel ja pühade ajal tekivad nende juures pikad järjekorrad (neid pole ka võimalik broneerida).

Cristo Redentori jalge juurde jõudmine on unustamatu kogemus. Linn laiub alla vaadates kilomeetrite kaugusele ning sealt saab ohtralt kauneid ülesvõtteid teha. Pidage aga meeles, et kui pilvise ilma tõttu ei ole kuju alt selgelt näha, on vaade ülalt samuti pettumapanevalt pilvine.

Aadress: Largo do Corcovado, Corcovado.
Kohalejõudmine: tramm Rua Cosme Velho 513 juurest või kaubik Largo do Machado Metrô jaamast või Copacabana Praça do Lidolt.
Kontaktandmed: tel 00 55 212 558 1329 (tramm); tramm: corcovado.com.br; mikrobuss: paineirascorcovado.com.br.
Lahtiolekuajad: trammid talvel iga päev 8.30–18.30, suvel 8.00–20.00. Mikrobussid iga päev kl 8.00–17.00
Hind: trammipilet 50 reaali, üle 65aastastele ja 6–12aastastele 25 reaali, alla 6aastased lapsed tasuta. Mikrobuss: 39–49 reaali sõltuvalt hooajast, 6–11aastastele 17,64 reaali, alla 5aastased lapsed tasuta.
Makseviis: võimalik maksta kaardiga.
Ettetellimine: soovituslik.

Pedra da Gávea

Maailma suurima rannikuäärse monoliitkalju otsa ronimine on üks linna karmimaid matku. Pedra da Gávea silmapaistev lame tipp on ümbritsetud rikkaliku taimestikuga, seda on näha Zona Suli ja Barra da Tijuca randadelt ning eemalt tundub see vallutamatu. Tegelikult on see aga kõigile, kes on enam-vähem heas vormis, umbes kahe tunniga vallutatav (edasi-tagasi kokku neli tundi). Rada algab Jardim Oceânico taga Barra da Tijucas, kuid viimase kolmandiku peal ronimiseks on äärmiselt soovituslik võtta kaasa giid (eriti olulised on tema köied). DNAventura pakub inglise keelt kõnelevaid giide 100 reaali eest inimese kohta, retke algus on kell 8 hommikul Largo da Barras asuva tuntud Oswaldo baari juurest. Tagasiteel koses suplemine mõjub kui taevane kosutus, nagu ka esimene drink Oswaldosse tagasi jõudes.

Aadress: Trilha da Pedra da Gávea, Estrada do Sorimã, Barra da Tijuca.
Kohalejõudmine: Metrô buss Jardim Oceânicosse.
Kontaktandmed: tel 00 55 219 573 0602; dnaventura.com.br.
Lahtiolekuajad: igapäevased matkad algusega kell 8 hommikul.
Hind: 100 reaali.
Makseviis: kaardiga maksta ei saa.
Ettetellimine: vajalik.

Maracanã

Kausikujulisel Maracanã staadionil, Brasiilia jalgpalli vaieldamatus kodus, leidis aset suurim mängukatastroof: MMi finaalis Uruguaile kaotamine 1950. aastal. Emotsioonide betoonkatel tehti 2014. aasta MMiks korda ja vastab nüüd FIFA tänapäevase rahvusvahelise staadioni nõuetele. Vaade väljakule on takistusteta ning kohalikud tiimid Flamengo ja Fluminense peavad kodumatše just siin. See tähendab, et märtsist detsembrini toimuvad peaaegu igal nädalal liigamängud.

Odavaimad piletid on täiesti taskukohased võrreldes Inglise esiliiga hindadega. Enamikule mängudele saab osta pileti kohapealt enne algust, kuid soovitatav on siiski ette ära osta (samas saab mõnede kohtade eest tasuda ainult sularahas). Kui see aga ei õnnestu, saab giidi juhitud ringkäigu ajal Maracanã hullustusele pilgu siiski peale heita. Kuulsad mittejalgpallurid Sinatra, McCartney ja Madonna on siin samuti esinenud ning ajaloost tulvil staadionil toimub ka 2016. aasta olümpiamängude avatseremoonia.

Aadress: Avenida Presidente Castelo Branco, Maracanã.
Kohalejõudmine: Metrô Maracanã.
Kontaktandmed: tel 00 55 210 800 062 7222; maracana.com.
Lahtiolekuajad: ringreisid iga päev kl 9–17.
Hind: giidiga ringkäik 30 reaali, üle 60aastastele ja 4–12aastastele 15 reaali, alla 4aastased lapsed tasuta. Piletid mängule alates 60 reaalist.
Makse üksikasjad: kaardiga maksta ei saa.
Ettetellimine: soovituslik.

Forte De Copacabana

Copacabana kindlus on ebatavaline kooslus muljetavaldavast sõjaväe jõudemonstratsioonist ja meeliülendavast einestamispaigast. See kindlus loodi 19. sajandi lõpul, et kaitsta Rio sadamat vaenlaste laevade eest. Suur kalju, milles see peitub, lõhati ja nii tekkisid ebatavalised, pooleldi vee all olevad õõnsused. Selle otsast avaneb rannikujoonele imeline vaade, mida võimendavad kolm hiiglaslikku Kruppi kahurit, mille otsad on kurjakuulutavalt väljapoole suunatud.

Allpool asuvad vanad barakid muudeti 1987. aastal armeemuuseumiks, mis pakub hoopis teistsuguse elamuse Copacabanast.

Aadress: Praça Coronel Eugênio Franco, Copacabana.
Kohalejõudmine: Metrô General Osório.
Kontaktandmed: tel 00 55 212 521 1032; fortedecopacabana.com.
Lahtiolekuajad: teisipäevast pühapäevani kl 10–18.
Hind: 6 reaali, üle 60aastastele ja õpilastele 3 reaali, üle 80aastased ja alla 10aastased lapsed tasuta.
Makseviis: kaardiga maksta ei saa.
Ettetellimine: pole võimalik.

Casa Daros

Casa Daros avati 2013. aastal suurte ootuste eel, sest selle Botafogos asuva hiiglasliku neoklassitsistliku ehitise vaevarikas renoveerimine kestis kuus aastat ning läks maksma ligikaudu 70 miljonit reaali.

Geomeetriline ehitis ei valmista kindlasti pettumust. Selle luksuslikud ülisuured koridorid ja hiiglaslik keskhoov on rikkalikult täis Ladina-Ameerika-päraseid esemeid, mis on pärit Šveitsist Darose fondi kollektsioonist, kõla järgi justkui Bondi-filmi antikangelaselt.

Casa Daros uhkeldab kontinendi tuntuimate maalikunstnike ja skulptorite tööde ajutiste näitustega ning on uute väljapanekute valmissättimise ajal suletud, seega vaadake veebilehelt lahtiolekuajad enne külastamist üle. Nädalavahetustel tasub hoovi lõunatama minna: restorani omanikud on samad inimesed, kellele kuulub ka võrratu Oui Oui. Kolmapäeviti sissepääsutasu ei küsita.

Aadress: Rua General Severiano 159, Botafogo.
Kohalejõudmine: Metrô Botafogo.
Kontaktandmed: tel 00 55 212 138 0850; casadaros.net.
Lahtiolekuajad: kolmapäevast laupäevani kl 11–19, pühapäeviti kl 11–18.
Hind: 12 reaali, üle 65aastastele ja õpilastele 6 reaali, alla 12aastased lapsed tasuta. Kolmapäeviti avatud tasuta külastamiseks kõigile.
Makseviisid: võimalik maksta kaardiga.
Ettetellimine: pole võimalik.

Feira Nordestina

Esmapilgul kehva spordiareenina näiv Centro Luiz Gonzaga on tegelikult koduks äärmiselt populaarsele kestvale kiidulaulule, kus ülistatakse riigi muretuimat piirkonda – kirdepiirkonda.

Traditsioonilise São Cristóvão südames asuvalt laadalt leiab rida rea järel lette, mis on pungil ürtidest, peakatetest ja võrkkiikedest ning mida ümbritseb muusika. Kogu möllu keskel pakuvad 35 erineva kvaliteediga restorani toitvaid roogasid kitselihast ning täidetud kõrvitsatest ja krabist, meelitades nii püsikliente kui ka huvilisi kogu linna pealt, eriti pilvise ilma korral, kui randa ei kiputa. Nädalavahetustel, kui baarid on avatud reede hommikust pühapäeva õhtuni, koondub tähelepanu forró peale – akordioni ja triangli rütmikale, mis ajab igas vanuses armunud paarid jalga keerutama.

Aadress: Campo de São Cristóvão, São Cristóvão.
Kohalejõudmine: soovituslik võtta takso (umbes 30 reaali Copacabanast).
Kontaktandmed: tel 00 55 212 580 5335; feiradesaocristovao.org.br.
Lahtiolekuajad: teisipäevast neljapäevani tasuta, reedest pühapäevani 3 reaali .
Hind: teisipäevast neljapäevani tasuta, reedest pühapäevani 3 reaali.
Makseviis: kaardiga maksta ei saa.
Ettetellimine: pole võimalik.

Museu Internacional de Arte Naif

Lapsemeelse kunsti armastajad leiavad üldiselt Brasiiliast küllaldaselt meelepärast. Rääkides aga rahvusvaheliselt tuntud kollektsioonidest, küündivad vähesed Rio Museu Internacional de Arte Naifi tasemele, mis asub kaunis majas Cosme Velhos. Julged värvid ja lapselikud joonistused on äärmiselt elavad, eriti Brasil Cinco Séculose friisil, mis jutustab Brasiilia 500 aasta pikkusest ajaloost.

2012. aastal taasavati muuseum pärast ulatuslikku renoveerimist ning on pärast seda aina laienenud, sinna on lisandunud ka ökotoodete kohvik ja pood. Külluslikku lõunaoodet saadab nädalavahetustel mõnikord elav muusikaline etteaste.

Aadress: Rua Cosme Velho 561, Cosme Velho.
Kohalejõudmine: soovituslik võtta takso (umbes 20 reaali Copacabanast).
Kontaktandmed: tel 00 55 212 205 8612; museunaif.com.
Lahtiolekuajad: teisipäevast pühapäevani kl 10–18.
Hind: 12 reaali, üle 65aastastele ja alla 18aastastele 6 reaali.
Makseviis: kaardiga maksta ei saa.
Ettetellimine: pole võimalik.

Chacara do Céu

Pariisis sündinud ettevõtja Raymundo Ottoni de Castro Maya oli 20. sajandi keskpaigas tuntud oma suure kunstikire poolest. Ta aitas asutada Museu de Arte Modernat, kuid praegu on tema isiklik kollektsioon jagatud kahe muuseumi vahel, millest Chacara do Céu on rohkem tuntud. Kuulsa päevavalgel toimunud reidi käigus rööviti 2006. aasta karnevali ajal muuseumilt Picasso ja Dali maalid, kuid nii rahvuslikud kui ka rahvusvahelised pärlid Matisse’ilt, Modiglianilt, Mirólt ja Di Cavalcantilt on alles. Pisut sünge modernne hoone ja aiad on mõnus vaheldus Santa Teresa koloniaalsele stiilile.

Aadress: Rua Murtinho Nobre 93, Santa Teresa.
Kohalejõudmine: soovituslik võtta takso (umbes 25 reaali Copacabanast).
Kontaktandmed: tel 00 55 213 970 1126; museuscastromaya.com.br.
Lahtiolekuajad: esmaspäeviti ja kolmapäevast pühapäevani keskpäevast kella 17ni.
Hind: 2 reaali, üle 65aastastele ja alla 12aastastele lastele tasuta. Kolmapäeviti avatud tasuta külastamiseks kõigile.
Makseviis: kaardiga maksta ei saa.
Ettetellimine: pole võimalik.

Museu de Arte do Rio

Museu de Arte do Rio oli linna esimene avalik muuseum pärast 70 aastat ning oli teerajaja ajaloolise Port Zone'i kõrgelennulisele ja praegugi kestvale uuendusele. Olles pooleldi keiser Dom João VI endine palee ja pooleldi moodsa kunsti kool, kehastab see kaunilt linlikku lüli vana ja uue vahel. Sellele lisandub ka elegantne laineline katus, mille voolisid karnevaliplatvormide ekspertehitajad lähedalasuvast sambakoolist. Külastajad kogevad intensiivset ja köitvat kronoloogilist linna ajaloo ettekannet, mida kujutavad maailmakuulsate kunstnike tööd, mis pärinevad viimasest viiest sajandist. Nädala sees taskukohase hinnaga ning teisipäeviti lausa tasuta.

Aadress: Praça Mauá 5, Centro.
Kohalejõudmine: Metrô Uruguiana.
Kontaktandmed: tel 00 55 213 031 2741; museudeartedorio.org.br.
Lahtiolekuajad: teisipäevast pühapäevani kl 10–17.
Hind: 8 reaali, alla 21aastastele 4 reaali, üle 65aastased ja alla 5aastased lapsed tasuta. Tasuta kõigile külalistele teisipäeviti.
Makseviis: võimalik maksta kaardiga.
Ettetellimine: pole võimalik.

Museu de Arte Moderna

Üks linna uhkemaid hooneid ja karmi väljanägemisega Rio moodsa kunsti muuseum sobitub suurepäraselt oma rohelisse ümbruskonda Guanabara lahe serval. Muuseum oli üks mitmest eraalgatusest, mis rikastasid Brasiilia kultuurilist mitmekesistamist pärast teist maailmasõda, ja 1960. aastatel oli see mitme tähtsa näituse keskuseks, millest kujunes välja kuulus Tropicália liikumine. Traagiline tulekahju 1978. aastal hävitas enamiku kollektsioonist, kuid selle asemele tuli püsinäitus, mis annab hea ülevaate Brasiilia moodsast kunstist, autoriteks Hélio Oiticica ja Tarsila Amaral. Maailmakuulsad näitused tulevad ja lähevad ning restoranid ja poed teevad külastuse veel pikemaks. Kolmapäeviti alates kl 15st on muuseum kõigile külastajatele tasuta avatud.

Aadress: Avenida Infante Dom Henrique 85, Glória.
Kohalejõudmine: soovituslik võtta takso (umbes 18 reaali Copacabanast).
Kontaktandmed: 00 55 213 883 5600; mamrio.org.br.
Lahtiolekuajad: teisipäevast reedeni keskpäevast kuni kl 18ni, laupäeviti-pühapäeviti keskpäevast kuni kl 19ni.
Hind: 12 reaali, üle 65aastastele ja õpilastele 6 reaali, alla 12aastased lapsed tasuta. Kolmapäeviti alates kl 15st avatud tasuta külastamiseks kõigile.
Makseviis: võimalik maksta kaardiga.
Ettetellimine: pole võimalik.

Museu Histórico Nacional

Koloniaalstiilis kindluse Centro serval asub Rio rahvuslik ajaloomuuseum. See on võrratu paik Brasiilia keeruka minevikuga tutvumiseks, et mõista selle tänapäeva. Nende põlisasukate kultuur ja toimetulekuviisid, keda eurooplased kohtasid rohkem kui viis sajandit tagasi siia saabudes, on samavõrd paeluvad, nagu lood Aafrika orjapidamisest on valusad. Portugali laienemisest on antud põhjalik ülevaade ning näitus „Rahvuse ülesehitamine” räägib avameelselt Brasiilia kuningliku perekonna tõusust ja langusest. Verandat katab muljetavaldav kahurikogu ning numismaatikutele pakuvad põnevust ligi 3000 münti, mille päritolu ulatub kuni Caesari Rooma-ajani. Saadaval on informatiivsed ingliskeelsed audiogiidid (8 reaali).

Aadress: Praça Marechal Âncora, Centro.
Kohalejõudmine: soovituslik võtta takso (umbes 20 reaali Copacabanast).
Kontaktandmed: tel 00 55 212 550 9220; museuhistoriconacional.com.br.
Lahtiolekuajad: teisipäevast reedeni kl 10–17, laupäeviti-pühapäeviti kl 14–18.
Hind: 8 reaali, alla 5aastased lapsed tasuta. Tasuta kõigile külastajatele teisipäeviti.
Makseviis: kaardiga maksta ei saa.
Ettetellimine: pole võimalik.

Sitio Roberto Burle Marx

Loomult Rio väljanägemise ja tunnetusega seotud Roberto Burle Marx oli viimase sajandi Brasiilia olulisim maastikuarhitekt, kes lõi Flamengo pargi troopilise sära ning Copacabana ikoonilise keerduderohke promenaadi. Tema kodu Guaratibas oli endine banaanikasvatus, millest sai ajapikku kaunite aedadega taimehoidla, kus eelistati erinevaid rohelise toone hooajalistele lilledele. Lihtne majake, milles Marx armastas külalisi vastu võtta, jääb keskele. Tema rohked kunstiteosed on näitusena välja pandud ja tema ebamugava välimusega magamistuba hoitakse sellisena, nagu see Marxist surres jäi.

Kahetunnine ringkäik viib mööda idüllilistest tiikidest arvukate puude vahel ning töötuppa, mis on ümber tehtud galeriiks. See on rahustav puhkus tavalisest Riost ja seejärel on kõige mõnusam minna lähedalasuvasse Prainha randa.

Aadress: Estrada Roberto Burle Marx 2019, Barra de Guaratiba.
Kohalejõudmine: soovituslik võtta takso (umbes 105 reaali Copacabanast).
Kontaktandmed: tel 00 55 212 410 1412; sitioburlemarx.blogspot.com.br.
Lahtiolekuajad: ringkäigud teisipäevast laupäevani kell 9 ja 13.30.
Hind: 10 reaali.
Makseviis: kaardiga maksta ei saa.
Ettetellimine: vajalik.

Theatro Municipal

Theatro Municipal taastati täielikult oma 100. aastapäevaks aastal 2010 ning selle hiiglaslikud sambad ja peened kulddetailid valitsevad üle Centro Cinelândia põhiväljaku. Piirkond oli kunagi Rio meelelahutustööstuse süda, mille sära pole küll endiste aegade sarnane, kuid linna tähtsaimas teatris kaovad igasugused puudujäägid. Hoone on inspireeritud Pariisi ooperimajast ning selle peatrepp on pillav näide marmorist ja oonüksist. Saal oma äärmise luksusega mahutab 2244 vaatajat. Kultuurihooaeg, mis tutvustab kohalikke ja rahvusvahelisi orkestreid, nüüdisaegseid muusikuid ja maailmakuulsaid tantsu- ja teatritruppe, kestab märtsi keskpaigast aasta lõpuni. Pühapäeva hommikuti on kõik kohad saadaval kõigest 1 reaali eest, seega – kes ees, see mees. Hooajavälisel ajal on hea võimalus minna giidiga ringkäigule.

Aadress: Praça Marechal Floriano, Centro.
Kohalejõudmine: Metrô Cinelândia.
Kontaktandmed: tel 00 55 212 332 9220; theatromunicipal.rj.gov.br.
Lahtiolekuajad: igatunnised giidiga ringkäigud teisipäevast reedeni keskpäevast kuni kl 16ni, laupäeviti kl 11–15.
Hind: ringkäik 10 reaali, üle 65aastastele ja õpilastele 5 reaali, etteastete piletid alates 1 reaalist.
Makseviis: võimalik maksta kaardiga.
Ettetellimine: soovituslik.