Miks minna

Veneetsia elegantsesse vanalinna tulvab pidevalt turiste ning vahel on neid lausa kaks korda enam kui kohalikke. Ent linn on sellegipoolest alati veetlev. Hiliskevad ja varasuvi on siin kõige rahvarohkemad, kuid see on ka mõistetav. Kaunis linn on päikesevalguses ja -soojuses lihtsalt kõige kenam. Tuleb aga meeles pidada, et isegi kõrghooajal, kui külastajaid on palju, pruugib vaid minna üle silla ja piki mõnda põiktänavat ning oletegi hulga privaatsemas kohas. Siit leiab varjulisi siseõuesid, nägusaid gooti stiilis palazzo’sid ja mõnusaid veinibaare.

Suve edenedes muutub Veneetsia vaiksemaks. Küllap pelgavad külastajad augustis pilves ilmu, sääski ja lehkavaid kanaleid. Ent see ei tohiks takistuseks olla. Veneetsia valendab suviti nagu Tintoretto impressionistlikud maalid ning on kahtlemata nautimist väärt. See kaalub ka üles kuumuse, niiskuse ja pisut vängelt lõhnavad veed.

Linna kirikud ja muuseumid pakuvad hulgaliselt avastamisrõõmu igal aastaajal, lisaks võib siin näha mitmekesist nüüdiskunsti, isegi kui parajasti ei toimu kunstibiennaali.

Millal minna

Madalhooaeg on siin suhteline mõiste, ent paljud hotellid pakuvad soodustusi palavas ja lämbes augustis ning novembri keskpaigast jaanuari lõpuni. Veneetsia on talvel udune, maagilise atmosfääriga linn. Karnevali ajal aga saabub siia taas palju rahvast ning hinnad kerkivad. 2014. aastal toimub karneval 22. veebruarist 4. märtsini.

Biennaali esimesed paar nädalat toovad kokku palju huvilisi, ent tõeline tunglemine toimub enne ametlikku avamist kolme eelesitluste päeva jooksul. 2013. aastal on nüüdiskunsti näitused avatud 1. juunist 24. novembrini, eelesitlus oli 28.–30. maini.

Suve lõpul muudab Veneetsia filmifestival unise Lido saare väikeseks Hollywoodiks. 2013. aastal toimub festival 28. augustist 7. septembrini.

Kuidas kohale jõuda

Lennud: Veneetsia Marco Polo lennujaam asub kesklinnale lähemal kui Treviso lennujaam, kus maandub enamik odavlende. Viimane asub Veneetsia peamisest bussijaamast Piazzale Romast 70 minuti pikkuse bussisõidu kaugusel.

11 km lennujaamast Veneetsiasse võib läbida mööda maad või mööda vett. Bussireis on kiirem ja odavam, ent paadisõit see-eest palju veneetsialikum. Paadiühendust haldab Alilaguna (alilaguna.com) ning paadid sõidavad kella kuuest hommikul kuni keskööni vähemalt korra tunnis. Kui soovite minna San Marco linnaossa, kasutage oranži (Arancio, sõiduaeg tund ja 14 minutit) või sinist (Blu, tund ja 12 minutit) liini. Rialtosse saab samuti oranži liiniga (57 minutit). Sinine liin (Linea Blu) peatub ka Lidol (sõiduaeg tund ja 2 minutit) ja kruiisisadamas (Terminal Crociere, tund ja 34 minutit). Üksikpilet maksab 15 eurot, edasi-tagasipilet 27 eurot. Kui broneerida pilet internetis, saab hinnasoodustust.

Lennujaamast Piazzale Roma jaama sõitvaid busse teenindavad ATVO (atvo.it; 20 minutit, üksikpilet maksab 6 eurot, edasi-tagasipilet 11 eurot, rühmadele soodustused) ja ACTV (actv.it; 35 minutit, üksikpilet 6, edasi-tagasipilet 11 eurot). Nii bussi- kui ka laevapileteid müüakse saabuvate lendude saalis ning need tuleb sõidukisse minnes piletiautomaadis märgistada. Taksosõit Piazzale Romale maksab umbes 35 eurot. Veetakso viib viis inimest ja nende pagasi 100 euro eest kiiresi Lidole või mujale Veneetsias.

Treviso lennujaam asub Veneetsiast 31 km kaugusel põhjas ning Piazzale Roma jaama sõidavad sealt ATVO bussid (atvo.it; sõiduaeg 70 minutit, üksikpilet 7 eurot, edasi-tagasipilet 13 eurot). Bussid teenindavad üldiselt ka hilinenud lendude reisijaid. Taksosõit Veneetsiasse maksab vähemalt 150 eurot.

Kruiisid: Enamik suuri kruiisilaevu maabub Stazione Marittima sadamas Zattere promenaadi läänepoolses otsas Piazzale Roma bussijaama ja parklate lähedal. Iga 20 minuti järel sõidab siit süstikbuss Piazzale Romale, kus saate osta pileteid veebussile, minna üle jalakäijate silla raudteejaama või sõita bussiga ükskõik kumba lennujaama. Kui suundute San Marcosse, kasutage Alilaguna sinist liini, mis väljub Stazione Marittimast (sõiduaeg 20 minutit, üksikpilet 8 eurot). Praam väljub ajavahemikul 8.54–15.54 igal tunnil.

Rongid: Peamine rongijaam on Venezia Santa Lucia, mis asub Suure kanali ääres. Maismaal asub Mestre jaam, kust sõidavad tihti rongid lõunasse Bolognasse, Firenzesse ja Rooma, läände Padovasse, Veronasse ja Milanosse ning põhja ja itta Trevisosse, Triestesse ja Sloveeniasse. Riikliku raudtee-ettevõtte nimi on Trenitalia (trenitalia.com).

Kuidas liikuda

Ühistransport: Veebusse (vaporetto’sid) ja tavalisi busse (mis sõidavad maismaal Mestres ja Lidol) teenindab ACTV. On kaks peamist veebussi marsruuti: maalilised liinid 1 ja 2 suunduvad Santa Lucia rongijaamast ja Piazzale Roma bussijaamast mööda Suurt kanalit Rialtosse ja San Marcosse. Liinid 4.1 ja 4.2 ning 5.1 ja 5.2 sõidavad ümber Veneetsia peamise saare põhja või lõunasse.

Kui soovite minna Lidole, on kiireim liin selleks 6 või 10. Viimane väljub San Marcost. Kui soovite minna Murano saartele, minge liiniga 4.2 (4.1 vastupidises suunas). Põhjapoolse lahe saartele pääsemiseks minge Veneetsia põhjakaldal Fondamente Nove peatusest liinile 12 ja istuge Burano peatuses ümber liinile 9, mis läheb Torcello saarele. Tunnipilet vaporetto’ga sõitmiseks maksab 7 eurot. Kui plaanite veebussi palju kasutada, soetage omale sõidukaart (24 tunni kaart maksab 20 eurot, nädalakaart 50 eurot). Allahindlust pakub Venice Connected (www.veniceconnected.com).

Veetaksod: Stiilsete mootorpaatidega saab kiiresti linnas liigelda, ent need on üsna kallid. Raudteejaamast Rialtosse või Markuse väljakule sõites tuleb kuni viie reisija ja pagasi eest maksta 60 eurot ning lennujaamast Veneetsiasse või Lidole sõites 100 eurot. Iga lisareisija kohta kerkib hind 10 euro võrra ning pagasi eest 5 euro võrra. Broneerida saab telefonil 041 522 2303 või veebilehel www.motoscafivenezia.it.

Gondlid: Gondliga üle siidiste vete liuglemine maksab 120 eurot. See on päevane tunnitariif kuni kuuele inimesele. Ajavahemikul 19.00–8.00 tõuseb hind 150 euroni. Miinimumtasu on 80 eurot 40 minuti eest. Madalhooajal on võimalik hinda alla kaubelda. Uue seaduse kohaselt peavad hinnad olema gondlipeatuses selgelt kirjas. Nii saavad kliendid osutada tariifidele ja protesteerida, kui nad arvavad, et neilt üritatakse kasseerida ebaõiglaselt suurt summat.

Autorent: Üsna mõttetu on minna Veneetsiasse autoga, sest peate selle niikuinii jätma Piazzale Roma bussijaama või Mestre kallisse parklasse. Auto saab rentida Avisest (www.avisautonoleggio.it), Budgetist (www.budgetautonoleggio.it), Hertzist (www.hertz.it) või Europcarist (www.europcar.it).

Sõit traghetto ehk suure gondliga maksab 50 eurosenti. Traghetto’l on kaks aerutajat ning gondlid sõidavad piki Suurt kanalit kindlate paikade vahel, nt hotell Gritti kõrval asuvast Campo Santa Maria del Giglio peatusest La Salute kirikuni (iga päev 9.30–18.00) või San Samuele kirikust Ca’ Rezzonico muuseumini (E–L 7.45–13.30). Traghetto’l on tavaks sõita nagu kohalikud – püsti seistes.

Kohalikud seadused ja tavad

Veneetsia on jalakäijate linn ning magistraalide ja viaduktide asemel on siin põiktänavad ja sillad. Sillal istumine on niisiis nagu keset teed parkimine.

Itaallased teretavad ja jätavad hüvasti kõigis sotsiaalsetes situatsioonides. Hommikuti öeldakse „buon giorno” ja pärast lõunat ning õhtuti „buona sera”. „Ciao” on kõnekeelsem. Kui teid tänatakse väljendiga „grazie”, siis on viisakas öelda vastu „prego” (st palun).

Kui teid kutsutakse õhtusöögile, on lilled või šokolaad perenaisele tavapärasem kingitus kui pudel veini.

Hea teada

Hädaabinumber: 112 (karabinjeerid), 113 (riiklik politsei)
Turismiinfokeskused: suurim turismiinfokeskus asub laguuni kõrval kulgeval promenaadil San Marco veebussipeatuse ja Markuse väljaku vahel (San Marco 2, Palazzina Santi; tel 041 522 5150; www.turismovenezia.it). Avatud iga päev 10.00–18.00. Teised turismiinfokeskused asuvad Marco Polo lennujaamas, Santa Lucia raudteejaamas, Piazzale Roma bussijaamas ja Lidol.
Valuuta: euro. Enamikus sularahaautomaatides saab kasutada rahvusvahelisi pangakaarte.
Suunakoodid: välismaalt helistades valige ette 00 3 9041, Itaalias 041.


Veneetsia karneval.

Suur kanal

Veneetsia kõrgklassi paleedega ääristatud laguunilinna peatänav on kindlasti iga külastuse üks tipphetki. Proosaliste veebussidega nr 1 ja 2 on kõige parem seal liigelda ning mingis mõttes annavad need sellele muinasjutulisele atmosfäärile veel juurdegi. Poolel teel edasi on Rialto ehk poodidega ääristatud 16. sajandi sild, millest on saanud Veneetsia sünonüüm.

Markuse väljak

Piazza San Marco – „Euroopa külalistetuba”, nagu Napoleon on öelnud. See on sammastega ääristatud elegantne väljak, mille ühes otsas asuvad Püha Markuse basiilika unised kuplid, kaared ja säravkuldsed mosaiigid. Kellatorn ja doodžide palee väljaku laguunipoolses otsas on turismimagnetid.

Kuid aega tasuks leida ka Museo Correri (www.museiciviciveneziani.it, avatud aprillist oktoobrini iga päev 10.00–19.00, novembrist märtsini iga päev 10.00–17.00, pilet 16,50/8,50 eurot koos Piazza di San Marco muuseumide piletiga) külastamiseks, sest siit leiab kunsti ja artefakte, mis tähistavad Veneetsia vabariigi tõusu ja langust.

Teine oluline peatus on Torre dell’Orologio (tel 84 808 2000, www.visitmuve.it, giidiga ekskursioonid E–K 10.00 ja 11.00, N–P 14.00 ja 15.00, 12 ja 7 eurot, ette broneerida). Sealt saab jälgida, kuidas töötab tohutult suur kellamehhanism, mis näitab väljakul aega.

Püha Markuse basiilika

Väljaku idapoolses otsas särav Püha Markuse basiilika ei meenuta mitte ühtegi teist kogu kristlikus maailmas – seda tänu oma neljale suursugusele kuplile väljas ning interjöörile, kus hiiglaslikku seinapinda katavad sädelevkuldsed mosaiigid.

Minge kell 6.45 algavale missale, kui soovite vältida rahvamasse ning ärge unustage ülakorruse lodžat, kus elegantselt kappavad väljaku suunas neli Kreeka-Rooma pronkshobust (pilet 5 eurot). Piazza San Marco (tel 041 270 8311, www.basilicasanmarco.it, E–L 9.45–17.00, P 14.00–16.00), kirikusse sissepääs tasuta, kirikus sees võivad olla eri ruumidel erinevad hinnad.

Doodžide palee

Veneetsia doodžid valiti aristokraatide seast ja nad jäid riigivalitsejateks elu lõpuni. Veneetsias keerles kõik läikiva pealispinna ümber, mis varjas karmi kommerts- või administratiivtegevust. Peamiselt 15. sajandil valminud doodžide palee peegeldab seda ideaalselt: Tintoretto ja Veronese maalidega kaunistatud tohutu avarate kohtumisruumide ja pidulike saalide all asuvad kitsad kambrid, kus linna kirjutajad ja ametnikud pilkases pimeduses töötades päevi mööda saatsid.

Piazza San Marco (tel 042 271 5911, www.visitmuve.it). Avatud aprillist oktoobrini iga päev 8.30–18.30, novembrist märtsini iga päev 8.30–17.30, pilet 16,50/8,50 eurot koos San Marco muuseumide piletiga.

Gallerie dell’Accademia

Aeglaselt kulgevad remonditööd võivad tähendada, et tellingud ja suletud toad võivad külastajate liikumist takistada. Kuid ärge heituge: isegi murdosa sellest, mida Accademia sisaldab, on piisav, et täita ka kõige nõudlikuma kunstiarmastaja soovid: Tiziani viimane maal „La Pietà” ja „Neitsi Maarja esitlemine templis”, Veronese „Pidusöök Leevi majas”, Giorgione salapärane „Äike” ning lugematu arv Giovanni Bellini töid. Dorsoduro 1050, Campo della Carità (tel 041 522 2247, www.gallerieaccademia.org). Avatud E 8.15–14.00, T–P 8.15–19.15. Täispilet 7,50/10,50 eurot.

Ca d’Oro

See suursugune 15. sajandist pärit gooti stiilis palee Suure kanali ääres suudab Veneetsia olemuse eriti ehedalt edasi anda. Palee sees saab näha endise omaniku parun Franchetti kunstikogu, kuhu kuulub kaks tippteost: Mantegna „Püha Sebastian” ja Suure kanali vaade esimese korruse rõdult.

Cannaregio 3932, Calle Ca d’Oro (tel 041 523 8790, www.cadoro.org). Avatud E 8.15–14.00, T–P 8.15–19.15. Täispilet 4,50/7,50 eurot.

Murano

On põnev näha, kuidas Veneetsia ajaloolistes klaasisaare töökodades klaas vaasideks ja nipsasjakesteks puhutakse, kuid arvestage, et iga Murano ekskursioon, mida teie hotell „tasuta” pakub, tähendab tegelikult tõsist survet seda kallima hinna eest osta. Minge parem omal käel (Fondamente Novest veebussiga 10 minutit) ja uudistage ringi.

Peggy Guggenheimi kollektsioon

Kõikide lemmik ekstsentriline kunstikoguja, aukartust äratav Peggy suutis kokku panna hämmastava, ent siiski väga isikupärase kollektsiooni modernismi ja sürrealismi teostest, sh Picasso, Magritte’i, Max Ernsti (kellega ta oli mõnda aega abielus), Giacometti ja Jackson Pollocki tööd. Peggy 18. sajandi palee (8) Suure kanali ääres ei saanud kunagi valmis. Ent aiad on armsad, muuseumipood üks paremaid Veneetsias ja baaris/kohvikus saab meeldivalt lõunatada või tassi teed nautida. Dorsoduro 864, Fondamenta Venier dei Leoni (tel 041 520 6288, www.guggenheim-venice.it). Avatud 10.00–18.00, T suletud, pilet 8 ja 14 eurot.

I Frari

Kui te soovite peale Püha Markuse basiilika veel vaid ühte kirikut külastada, siis valige see hämar ja kajav gooti stiilis hoone. Kirik jääb 15minutilise jalutuskäigu kaugusele Rialto sillast lääne poole. Selle kunstivaramusse kuuluvad kaks varasemat Tiziani tööd: „Neitsi Maarja taevaminek” kõrgema altari kohal ja „Pesaro Madonna” vasakus vahekäigus. San Polo, Campo dei Frari (tel 041 522 2637, www.chorusvenezia.org). Avatud E–L 9.00–18.00 ja P 13.00–18.00, pilet 3 eurot.

Palazzo Grassi ja Punta della Dogana

Need kaks ajaloolist ehitist – esimene 18. sajandi palee, mis kunagi kuulus Fiatile, ning teine Veneetsia vana tollihoone – sisaldavad endas Prantsuse miljardäri ja elustiilikorporatsiooni LVMH juhi François Pinault’ moodsa kunsti kollektsiooni. Palazzo Grassis on valitud tööd eksponeeritud mahukate teemade kaupa. Punta della Doganas aga, mille interjööri Jaapani arhitekt Tadao Ando radikaalselt ümber kujundas, on esitatud terve moodsa kunsti raskekahurväe nimistu, alates Jeff Koonsist kuni Damien Hirstini.

Palazzo Grassi: San Marco 3231, Campo San Samuele. Punta della Dogana: Dorsoduro 2, Campo della Salute. Mõlemad kohad (tel 041 523 1680, www.palazzograssi.it). Avatud 10.00–19.00, T suletud. Täispilet 15 eurot üks hoone, 20 eurot mõlemad.

Ühepäevased ekskursioonid

Burano ja Torcello

Nende kahe põhjapoolse laguuni saare jaoks tasub aega leida. Burano on kalurite ja pitsikudujate saar, mis on tuntud oma lõbusate värviliste majade poolest. Tema naaber Torcello on nüüdseks rahulik maakoht, ent keskajal oli see kõige rahvarohkem saar laguunis. Nendest aegadest annavad aimu kaks 11. sajandi kirikut (neid saab külastada kella 10 ja 16 vahel). Minge Fondamente Novest LNi veebussile (Buranole sõidab 35 minutit ja sealt Torcellole 5 minutit).

Padova

See ei pruugi olla nii populaarne päevaekskursiooni sihtpunkt kui Verona, aga see on lähemal (umbes 30 minutit rongiga Venezia Santa Luciast) ja täpselt sama tähelepanuväärne. Peamisteks atraktsioonideks on Scrovegni kabel aadressil Piazza Eremitani 8 (tel 049 820 4551, www.cappelladegliscrovegni.it, avatud E 9.00–19.00, T–P 9.00–22.00, pilet 8 ja 13 eurot, eelregistreerimisega). See on tavaline gooti kirik, mille interjööris saab näha üht lääne kunsti imet – Giotto piibli freskode tsüklit 14. sajandi algusest. Ent ka ülejäänud vana ülikoolilinn on uudistamist väärt. www.turismopadova.it.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid