Miks minna

Miks on Toscana nii tohutult populaarne? Pärast seda, kui olen kolmekümne aasta jooksul Itaalia risti-rästi läbi reisinud, tundub mulle, et olen selle küsimuse vastusele juba üsna lähedal.

Toscanas on kultuur kõige alus, ent selles ei ole midagi elitaarset. Piero della Francesca freskost kiirgab selle piirkonna vaim, kus on kaua aega kulutatud raha ilule ja kvaliteedile. Ent samamoodi on seda tunda ribollita supis, mis on valmistatud värskest lehtkapsast ja mille peale pannakse serveerimisel spiraalikujuliselt äsjapressitud oliiviõli. Toscana kultuurset täiuslikkust võib leida ka hinnalises Brunello di Montalcino Riserva pudelis, ent sama hästi väljendub see naudingutes, mida see piirkond pakub täiesti tasuta. Näiteks maalilistes maastikes või vanas kivivalamus sillerdavas veesilmas, mida toidab müüridega ümbritsetud mägilinna all asuv kuumaveeallikas.

Selliseid nüansse näeme ka mujal Itaalias, ent vaid Toscanas kohtame neid nii tihti. Siin ühendatakse pretensioonitud elulähedased kombed ja ülim detailitäpsus. Viimast näeme oliivisaludes, mida hooldatakse usinalt, kuigi tänapäeval on saagist saadav tulu üsna väike, ja rangetes ehitusnormides, mis aitavad hoida Toscana ajaloolist välimust, ent ajavad kinnisvaraomanikud tulivihaseks.

Toscanas asuvad kaunid ajaloolised linnad, kus leidub palju vaatamisväärset kunsti. Sienas, Arezzos, Luccas, Pisas ja Cortonas on näha, teha, süüa ja juua enam kui küll, et külalistel ka pika nädalalõpu jooksul hetkekski igav ei hakkaks. Üürivillad, maamajalikud hotellid, maalähedane kodumajutus ja eksklusiivsed linnahotellid – Toscanas on ööbimiseks võimalusi enam kui seeni pärast vihma.

Kuidas kohale jõuda

Toscana peamine lennujaam asub Pisas (www.pisa-airport.com). Firenze Peretola lennujaamas (www.aeroporto.firenze.it) on ainult üks lennurada ja kauglende ei teenindata. Kuna Peretolasse odavlennufirmad ei sõida, on Firenze üsna kallis sihtkoht. Pisa lennujaamas on see-eest liiklus tihe.

Pisa lennujaamast sõidavad rongid iga kahe tunni tagant otse Firenzesse (sõit kestab 57 minutit). Tihedam rongiühendus toimub Pisa Centrale jaamast, kust peab ümber istuma.

Kuidas liikuda

Rongiga saab reisida kiiresti ja tõhusalt Toscana peamiste linnade vahel ja näha ka paiku, mis jäävad tee peale (teave ja hinnad on toodud veebilehel www.trenitalia.com). Maalilised rongiliinid marsruudil Chiusist Sienasse või Arezzost eraldatud Casentino orgu (www.lfi.it) võivad teha reisist omaette kogemuse.

Bussid sõidavad enamiku väiksemate linnade ja külade vahel. Ühendust haldavad Lazzi (www.lazzi.it) ja Sita (www.sitabus.it). Pühapäeviti ei pruugi bussid kuigi tihti käia. Piletid ostetakse enne bussile minekut ja neid müüakse ajalehekioskites või tabacchi’des ehk tubakapoodides, mida tähistab sinine T-täht. Ei maksa unustada, et rongi- ja bussipiletid tuleb alati märgistada. Rongipiletite märgistamiseks mõeldud oranžid aparaadid asuvad platvormidel ja jaamahoonetes, bussipiletite omad sõidukis.

Parim ja vahel ka ainus viis, kuidas pääseda kaugemalasuvaid maapiirkondi uudistama, on minna autoga. Toscana teed on üldiselt heas korras ning 24 tundi avatud bensiinijaamu võib kohata küllalt tihti. Paraku ei ole neis alati võimalik krediitkaardiga maksta. Parkimine on paljudes ajaloolistes linnades piiratud või tasuline.

Toscana.

Tähtsamad linnad ja piirkonnad

Siena

Mõnede arvates on Siena rohkem külastamist väärt kui Firenze. Kuigi Siena kunstivaramud ei pruugi küündida ajaloolise konkurendi tasemele, on see keskaegne linnriik haruldane tänu oma ehitusplaanile, kus kitsad looklevad tänavad koonduvad merekarbikujulisele keskväljakule Piazza del Campole.

Kaua aega kodanikuühiskonna keskuseks olnud väljaku ääres asub gooti stiilis raekoda Palazzo Pubblico, kust leiab freskodega saalid ja kõrge Torre del Mangia torni. Väljakul toimub ka kaks korda aastas Palio (2. juuli ja 16. august) ehk ratsavõistlus, kus osaleb 10 konkureerivat contrada’t 17st. Veebilehelt www.terresiena.it leiab teavet kõige kohta alates muuseumide lahtiolekuaegadest kuni veiniekskursioonideni.

Pisa

Ärge laske viltuse torni kuulsusel oma tähelepanu ülejäänud Campo dei Miracoli ilult kõrvale juhtida. Siin on üks unikaalseid sakraalarhitektuuri planeeritud territooriume. Kohalikus Pisa gootika stiilis ehitatud toomkirik, kiriku baptisteerium ja Camposanto kalmistu on tänu marmorile üheaegselt heledad ja kerged ning samas graatsiliselt tugevad ja rasked.

Siiski lükkab viltune torn selle väite kerguse kohta ümber. See torn oli siinse pinnase jaoks lihtsalt liiga raske ja torn hakkas juba siis viltu vajuma, kui kaheksast korrusest oli valmis vaid kolm. Aastatel 1990–2001 tehtud iluoperatsiooniga stabiliseeriti torni nii palju, et suveniirimüüjad ja kohalikud hotelliomanikud jäid rahule. Avatud (torn) 8.30–20.00 aprillis ja mais, 8.30–22.00 juunist augustini (vt veebilehelt www.opapisa.it lahtiolekuaegu ülejäänud aasta jooksul ja Campo dei Miracoli mälestisi), täispilet 18 eurot.

Lucca ja selle ümbrus

Armas, rahulik ja kultuurne Lucca (www.luccaturismo.it) on suurepärane koht, kus paar päeva lõõgastuda. Linna tugevad kaitsemüürid võivad väljastpoolt jätta pisut militaarse mulje, ent sees on kõik ainult kaunite väljakute, Pisa romaani stiilis kirikute ja mõnusate restoranide päralt. Võib-olla üks oluline vaatamisväärsus on Piazza Anfiteatro, endine Rooma amfiteater, mis praegu on armas ovaalne poodide ja baaridega ääristatud linnakeskus.

Ent aega tasuks leida ka vähemalt paari kiriku külastamiseks. San Martino toomkiriku aatrium on dekoreeritud kaunite Lombardi bareljeefidega ning San Frediano on 12. sajandi kunsti aardekirst.

Luccast põhja jääb matkajate paradiis roheline Garfagnana org (www.ingarfagnana.com), samas kui linna vahetus ümbruses leidub tihedalt renessansiaegseid aristokraatide villasid ja aedu, millest tähelepanuväärsem on Marlias asuv Villa Reale (aed avatud 1. märtsist kuni 30. novembrini 10.00–13.00 ja 14.00–18.00, E suletud, täispilet 7 eurot, www.parcovillareale.it).

Arezzo ja Piero della Francesca rada

Kui lõpuks kergetööstuse ja mitte midagi ütlevate eeslinnade kadalipust läbi saate, avaneb teile Toscana idaosa pealinna tõeline vanalinn. Siin leidub mitmeid häid restorane ja veinibaare ning ka kogu Toscana peamine kunstiline tõmbenumber – San Francesco kirikus asuv Piero della Francesca freskode tsükkel (avatud E–R 9.00–17.30, L 9.00–17.00, P 13.00–17.00, täispilet 8 eurot).

Piero rajal saab edasi minna ka 80 km pikkusele ringile, mis viib teid kunstniku sünnipaika Arezzost itta jäävas Sansepolcros. Sealses keskuses asuvas Museo Civicos on tervelt neli kunstniku tööd. Minnes või tulles tasuks peatuda ka lähedal asuvas Monterchi külas, kus on liigutav „Madonna del Parto” – fresko lapseootel neitsi Maarjaga, see on lääne kunstis haruldaselt vähe käsitletud teema. Provintsi turismikeskusest leiab kasuliku lendlehe, kust saab teavet marsruutide, lahtiolekuaegade ja piletihindade kohta. Lendlehe saab alla laadida aadressilt turismo.provincia.arezzo.it (klõpsake „Publications” ja valige „Piero della Francesca in the Land of Arezzo”).

Chianti ja San Gimignano

Chianti Classico piirkond Firenze ja Siena vahel on aastaringse suvega lemmik nii oma meeldivate küpressi-, oliivi- ja tammepuude ning viinamarjaistandustega maastiku kui ka häbenematult piltilusate losside ja külade tõttu ning muidugi ka suurepärase punase veini tõttu, mida siin toodetakse. Peamised linnad – Greve, Radda, Castellina – võivad olla pisut anonüümsed. Siin on rohkem tähelepanu keskmes pisikesed müüridega külad nagu Volpaia ja tugevad keskaegsed kloostrid nagu Badia a Passignano või lossimaavaldused nagu Ama ja Brolio, kus on rohkelt võimalusi ka veine degusteerida.

Chiantist idas, Pesa ja Elsa orgudest edasi, asub San Gimignano – ilusate tornide linn. See linn kõrgub uhkelt üle oma viinamarjaistanduste piirkonna, kus haruldasel kombel keskendutakse heledate viinamarjade kasvatamisele. See linn on tuntud kui keskaegne Manhattan ning tema hiilgeajad, mis jäid 13. ja 14. sajandisse, on pärandanud meile selliseid uskumatuid mälestisi nagu freskode rohke Collegiata või Sant’Agostino kirik.

Kuid kuna see kõik on olemas igal Toscana turistikaardil, tasuks siia tulla madalhooajal. Veelgi rohkem lõunas, Val d’Orcia suunas asub unine San Giovanni d’Asso linn, mis varjab üht Toscana kõige intrigeerivaimat tänapäevast aeda Bosco della Ragnaia (www.laragnaia.com). Põhja-Chianti kohta vaadake turismiinfot aadressilt firenzeturismo.it, lõunapoolse osa kohta lehelt terresiena.com ja San Gimignano kohta sangimignano.com.

Val d’Orcia ja Montalcino

Siin asuvad piirkonna kõige täiuslikumad maastikud. Val d’Orcia laiutab Lõuna-Toscana rikkumata ja vähekülastatud niitude vahel. Vaid oru põhjaserva linnadel on turistidele midagi pakkuda: väärikas ilus veinilinn Montepulciano (www.prolocomontepulciano.it) ja tema üliarmas naaber Pienza (www.prolocopienza.it), mis on rahulik külake, kuid mis sai 15. sajandi keskel viis aastat nautida poliitilist ja arhitektuurialast kuulsust. Pärast seda ta uinus aga uuesti.

Siit lõunas asub kaunis Monticchiello alevik, kust leiab paar külastamisväärset trattoria’t, samas kui umbes 8 km lõuna poole jääv La Foce (lafoce.com) on eramaavaldus, kus asub üks Toscana ilusamaid aedu. See on giidiga külastajatele avatud aasta ringi kolmapäeva pärastlõunal ning aprillist juunini ja oktoobris ka esimesel nädalavahetusel.

Üks Toscana kõrgeimal asuvatest linnadest, loodes olev Montalcino (www.prolocomontalcino.it), on maineka Brunello veinipiirkonna keskus. See on askeetlik linn, kus lossis asub piirkonna veinihoidla (veinipood ja degusteerimine www.enotecalafortezza.com) ja mõned korralikud restoranid. Kuid tõeline tõmbenumber on vaimustav 12. sajandist pärit Sant’Antimo klooster (www.antimo.it, avatud iga päev 6.00–21.00) 11 km lõunas, keset aegumatut maapiirkonda.

Jaga
Kommentaarid