Miks minna

Sydney on edev, natuke ärahellitatud ja pealiskaudne. Sydneyt on kirjeldatud kõigi nende ja hullemategi väljenditega, kuid tavaliselt teevad seda inimesed, kes elavad nendes Austraalia piirkondades, mis ei ole nii veetlevad. Pole raske mõista, miks Sydney tekitab inimestes kadedust. Lisaks „televisiooni jaoks tehtud” sadamale pakub see linn peaaegu kõike, mida külastaja võib soovida: siin on väga head lainelauarannad, maailmatasemel köök, kirev ööelu, peened ostukohad, väärtuslikud kunstigaleriid, muuseumid ja suursugused viktoriaanlikud pargid. Ning muidugi Sydney ooperimaja, mis on 20. sajandi üks olulisimaid ehitisi.

Justkui tubli õpilasena suudab Sydney ühendada omavahel kiire ärimaailma ja spordielu – jooksmine, lainelaua- ja jalgrattasõit ning tennise- ja golfimäng on kõik ühtmoodi populaarsed. Samuti suudab linn sammu pidada moodsa kultuuriga tiheda kultuuriprogrammi abil. Sydney kultuurikalender on täis kunsti- ja filmifestivale, populaarseid välikontserte, omapäraseid kunstinäitusi ning muidugi kuulub sinna juurde ka ülevoolav geide ja lesbide Mardi Gras paraad.

Hoolimata Austraalia jõukaima linna mainest on hiljutiste majandusarengute tõttu hakatud harjuma ka pisut tagasihoidlikuma elustiiliga. Linna üks lemmikajaviiteid, väljas söömine pole kunagi varem olnud nii soodne, sest restoranid muudavad oma menüüsid lihtsamaks ja alandavad hindu.

Millal minna

Arusaadavatel põhjustel soovib enamik põhjapoolkeralt pärit külalisi saada osa Sydney pikast kuumast suvest detsembrist veebruarini. Paljud kohalikud aga väidavad, et linnas on täpselt sama tore ka talvekuudel (juunist augustini), kui ilm on kuivem, aga ikkagi mõnus ja rannad on siis peaaegu tühjad. Pidutsejate jaoks on Sydney kõige enam omas elemendis kuumade pikkade suveõhtutega jõulude ajal.

Kuidas kohale jõuda

Lennud: Kingsford Smith (www.sydneyairport.com.au) on riigi suurim transpordikeskus ja on seega aeg-ajalt pisut ülerahvastatud. Arvestada tuleb järjekordadega alates hetkest, mil lennuki rattad maad puudutavad. Hoiatuseks olgu öeldud, et Austraalias on väga ranged karantiiniseadused, nii et kindlam on kõik kaasavõetud esemed kohe nõuetekohaselt deklareerida, et vältida hilisemat trahvi.

Lennujaamast saab minna bussi, rongi ja takso peale. Kui on kiire, tuleks võtta takso. Linn on vaid 10 km kaugusel ja hind taskukohane (umbes 30 Austraalia dollarit). Era-süstikbussid viivad otse hotelli. Hind on umbes 14,5 Austraalia dollarit. Võib minna ka rongiga. See on küll aeglane, aga soodne ning sõidab regulaarselt. Ühe pileti hind on 15,9 Austraalia dollarit ja sooduspileti hind 11,40. Veidral kombel saavad reisijad edasi-tagasi pileti osta vaid juhul, kui naasevad lennujaama samal päeval.

Kruiisid

Linn on väga populaarne ka kruiisilaevade jaoks, mis saavad randuda otse linnasüdames. Kruiisiterminal asub Circular Quays ning laevad randuvad silla all. Siit edasi saab astuda rongile, praamile või bussile. On olemas ka taksod ja veetaksod.

Ilma pagasita on parim valik rong. Praam on aga hea siis, kui plaanis on liikuda mööda vett.

Taksoga saab kõikjale linnas vähem kui 25 Austraalia dollari eest, ent kui sõita põhja poole eeslinnadesse, siis tuleb arvestada umbes 30 dollariga. Autorendifirmadel (Avis, Hertz) on oma esindused Sydney kesklinnas. Hinnad algavad 45-st Austraalia dollarist päevas.

Kuidas liikuda

Sydney linnaosade nimesüsteem on keeruline. „Linn” üldiselt viitab Sydney kesklinnale (ostupiirkond) või kesksele ärikvartalile (Central Business District) Circular Quay läheduses. Sydney on ka linnasisese piirkonna geograafiline nimetus, ent sellel on eraldi alajaotused: näiteks Chinatown, East Sydney, Woolloomooloo.

Bussid, rongid, praamid: Sydneys on terviklik bussi-, rongi-, praami- ja trammisüsteem. Kõige lihtsam on soetada MyMulti Day pilet, mis annab piiramatu sõiduõiguse kogu kesklinna piirkonnas. Ühe päeva pilet maksab 21 Austraalia dollarit täiskasvanule ja 11 dollarit lapsele. Tramm (Metro Light Rail) sõidab Star Casino ja kalaturgude kaudu Central Stationist Lilyfieldi.

Linnarong: Pärast 25 aastat lojaalset teenistust lõpetatakse 30. juunil 2013 Sydney palju pilatud linnarongi tegevus ja üherööpmeline raudtee lammutatakse. Enne seda kuupäeva saavad täiskasvanud osta 9,80 dollarit maksva päevapileti või 24 dollari eest üheks päevaks perepileti.

Taksod: Taksot saab peatada peaaegu kõikjal, ent mitte kella kolme ajal pärastlõunal, sest siis lõppeb taksojuhtidel vahetus. Reede ja laupäeva õhtul on samuti keeruline taksot leida. Sydney taksojuhtidel on teinekord ka orienteerumisega raskusi. Seega ärge kartke neile nõu andmast, kuhupoole ooperimaja või Bondi Beach võiks jääda.

Hoolimata oma lõbujanulisest mainest on Sydney võitlushimuline ja töine linn. Proovige vältida ringiliikumist hommikustel ja pärastlõunastel tipptundidel, kui tööleminejad võivad olla tõredad või isegi pahatahtlikud.

Praamisõit piki Sydney sadamarannikut soovitavalt Manlysse või Watsons Baysse on siiski üks meeldivamaid (ja soodsamaid) ettevõtmisi Sydneys. Täiskasvanu edasi-tagasipilet maksab 14,40 Austraalia dollarit ja lapsepilet 7,20. Sadamaga tutvumiseks on saadaval erinevaid piletivariante.

Kohalikud seadused ja tavad

Austraalias on kasutusel tavaõigussüsteem ja vasakpoolne liiklus. Üldiselt on Sydneys vaba õhkkond, kus kellelegi ei ole vaja „sir” öelda ning taksojuhid võivad jootraha jätmise peale koguni solvuda. Täiesti normaalne on ka võhivõõraid kutsuda sõnaga „mate” (ehk semu). Seda sõna kasutavad muide ka naised omavahel. Õhtuti ei tasu meestel lipsu kanda, muidu peetakse neid lihtsalt kuivikuteks.

Loobuge võlts-didgeridoo’dest ja soetage suveniiriks midagi üdini austraaliapärast.

Suurem osa kohalikke on ausad, ent olge ettevaatlikud nende taksojuhtidega, kes soovitavad tungivalt Bondi Beachile ringiga sõita.

Kings Crossi või Darling Harbouri piirkonnas oleks varahommikul targem liikuda taksoga.

Hea teada

Politsei, tuletõrje ja kiirabi: 000
Sydney turismiamet The Rocksis: (tel 00 61 2 9240 8788, www.sydney.com), Level 1, Argyle Streeti ja Playfair Streeti nurk, The Rocks, NSW 2000
Valuuta: Austraalia dollar
Sydney lennujaama kodulehel www.sydneyairport.com.au on põhjalik teave kõigi rahvusvaheliste väljumiste ja saabumiste kohta.

Sydney on linn, kus tunned end kõige paremini just välitingimustes ning seega asu kindlasti avastama linna suurepäraseid veeteid, rahvusparke, saarekesi ning suuri avalikke parke. Kindlasti ära maga aga maha järgnevaid Sydney ikoonilisi kohti ja tegevusi: Sydney ooperimaja külastus, Harbour Bridge'il ronimine ning Bondi Beachil lainete püüdmine. Hinga sügavalt sisse, sest näha ja teha on nii palju.

Taronga loomaaed

Taronga loomaaed asub lühikese laevasõidu kaugusel Sydneyst ning annab suurepärase võimaluse veeta päev kogu perega. Loomaaias on 2900 eksootilist ja kohalikku liiki, sealhulgas gorillad, tiigrid, lumeleopardid, šimpansid, kaelkirjakud, kängurud ja koaalad. Aadress: Bradleys Head Road, Mosman.

Kontakt: 00 61 2 9969 2777,
.

Lahtioleku kellaajad: iga päev 9.00-17.00.

Piletid: AU$44 (täiskasvanu), AU$22 (laps, 4-15).

Loomaaias on 2900 eksootilist ja kohalikku liiki.

Sydney ooperimaja

See valgeid kammkarpe meenutav ehitis, mis oma iluga võtab hingetuks isegi siis, kui oled seda juba tuhat korda näinud, defineerib kogu Sydney olemuse. Selleks, et tõeliselt mõista seda futuristlikku ehitist, mine kuulsale lavatagusele tuurile.

Sydney Opera House (00 61 2 9250 7250, www.sydneyoperahouse.com), Bennelong Point. Ekskursioone tehakse iga päev kell 7 hommikul ning need kestavad umbes kaks tundi.
Hind: AU$155 koos hommikusöögiga. Alla 13-aastaseid lapsi kahjuks tuurile ei lubata.

BridgeClimb (sillal ronimine)

Oma nimele vaatamata on tegu suhteliselt kerge tegevusega, mis ei nõua köiega ronimise oskusi. Osaliselt on tegu ajalootunniga, osaliselt kostüümidraamaga (ronijatele antakse hallid ürbid selga) ja osaliselt kõrgustes ronimisega, mida ei tohiks vahele jätta.

Kontakt: BridgeClimb (00 61 2 8274 7777, www.bridgeclimb.com), 3 Cumberland Street, The Rocks.
Hind: päevaste ronimiste hinnad algavad AU$218 (täiskasvanu), AU$148 (laps). Kõrgemat hinda küsitakse nädalavahetustel ning detsembris ja jaanuaris. Võimalik on ronida ka öösel.

Rannikumatkad Bondist Coogeeni

Klassikaline 5-kilomeetrine Sydney rannikutee on just saanud värske ilme uute puidust teede, venitusalade ning infotahvlite näol. Matkarada läheb mööda Waverley kalmistust, kuhu on maetud palju kuulsaid austraallasi. Jookse või tee kiirkõndi ja kindlasti võta kaasa ujumisriided.

Hinnad: Tasuta sissepääs.

Sydney olümpiapark

Kuigi 2000. aasta olümpiast on möödunud juba rohkem kui dekaad, meelitab Sydney peamine spordiehitis siiani ligi palju rahvast. Aktiivsel perekonnal on siin palju teha: matka- ja jalgrattarajad, ekskursioonid, vibulaskmine, ujumine ja tennis. Linnast on siia võimalik tulla nii laeva kui rongiga.

Õpi surfama Bondi rannas

Isegi kui teed end sadade rannas olijate ees lolliks, siis tea, et sa pole üksi. Tunnid on lõbusad, kuigi surfamine on raskem, kui arvata võiks.

Kontakt: Let’s Go Surfing (00 61 2 9365 1800, www.letsgosurfing.com.au), 128 Ramsgate Avenue.
Hinnad: alates AU$89 (2-tunnine algaja kursus).

Tunnid on lõbusad, kuid surfamine on raskem, kui arvata võiks.

Rocksi pärandirännakud

Tänapäeva Austraalia võlgneb kõik oma tagasihoidlikule maale. Liitu 1,5 h kestva ekskursiooniga ning saa osa Sydney ühest üllatavamast kogemusest.

Kontakt: The Rocks Walking Tours (00 61 2 9247 6678, www.rockswalkingtours.com.au), 23 Playfair Street, The Rocks.
Hinnad: AU$25 (täiskasvanu), AU$12 (laps).

Fort Denisoni pärandirännakud

Austraalia ainuke Martello torn, mis asub täpselt sadamaala keskel (8), on oma suurtükkidega märkimisväärseks meenutuseks koloniaalajastust. Tuuri hind: AU$37 (täiskasvanu), AU$29 (laps). Laevad väljuvad Circular Quaylt mitu korda päevas.

Fort Denison on oluline mälestis koloniaalajast.

Sydney sadamaalal purjetamine

Sadamat niisama imetleda on üks asi, kuid sel purjetada hoopis teine. Jahi ja kipperi rentimine on lihtsam ja soodsam, kui arvata oskad. 3-tunnise tellimuse hinnad algavad AU$655, sh. kipper. Samuti on võimalik tellida romantilisi öötuure ning ülevaatlikke sadamatuure. Võta ühendust: Sydney By Sail (
) Darlingi sadamas.

Avasta kuninglikke botaanikaaedu

Sydney kõige aimatavamaks ning ka kõige meeldivamaks turismiatraktsiooniks on just botaanikaaiad, kus saab nautida haruldasi taimeliike, suurepäraseid vaateid sadamale ning jalutada mitmetel matkaradadel. Kokku on aedade all 30 hektarit maad.

Tasuta sissepääs. Royal Botanic Gardens and Domain (
), Mrs Macquaries Road, Sydney.


The Blue Mountains (sinised mäed)

Kunagi oli nende mägede puhul tegu härrasrahva meelispaigaga suvekuumuse eest põgenemiseks ning ka tänapäeval on sinised mäed sobivaks külastusobjekitks kõigile, kes armastavad looduses uidata. Kergelt ligipääsetav nii auto, rongi kui tuuribussiga.

Royal National Park (kuninglik rahvuspark)

Tihti jääb see tohutu puisniit esmakülastajatel avastamata, kuid park pakub palju võimalusi nii matkamiseks, mägirattasõiduks kui ujumiseks kaugematel randadel. Vaata lisaks:

Palm Beach (Palmi rand)

Tule ja uudista Sydney jõukaimate elanike kodusid paradiisilikul rannikualal, mis jääb Sydneyst veidi põhja poole. Paki kaasa piknikukorv või reserveeri laud Jonah’ses. Vaata lisaks:
.

Cockatoo saar

Avastamaks Sydney hoopis teist külge, telgi Cockatoo saarel, mis asub kohe sadamas. Põhjus, miks seda teha, pole ainult suurepärased vaated, mille keskel sa ärkad, kuna lisaks õpid palju linna värvikast ja kohati kummalisest ajaloost.

Telkimispakettide tasud üheks ööks kahele inimesele (sisaldavad juba üles pandud telki ja magamismatte) algavad AU$140. Variant on ka oma telgiga tulla ja tasuda $45 (nädala sees). 00 61 2 8969 2100; www.cockatooisland.gov.au.

August
Mercedes-Benzi moefestival
20.-24. august

Sydney püüab end taas leida suure moepealinnana, seega on võimalus jälgida, kuidas linn sellega hakkama saab. Festival toob lavale Austraalia parimate disainerite uusimad kollektsioonid. Lisaks toimuvad stiilitöötoad, elavas esituses etendused, viiakse läbi konsultatsioone, tehakse eksklusiivseid müügipakkumisi ning avatud on ajutised baarid.

September
Tuulte festival
8. september

Külasta Bondi randa, et osa saada Sydney kõige värvikirevamast väliüritusest. Tegu on tuulelohede lennutamise festivaliga, mis on suurepäraseks võimaluseks veeta aega oma perega. Sydney kõige kuulsama ranna taevas muutub värviliseks, kui sinna ilmuvad kirevad multifilmitegelased, ülisuured loomad ja lilled, erinevat sorti tuulelohed ja veel palju muud. Parima vaatluskoha saamiseks on soovitatav varakult kohale tulla.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid