Miks minna

Esiteks tasub minna muidugi selleks, et näha endist Venemaa pealinna, mille saladuslikud valged ööd ja käänulised kanalid on inspireerinud selliseid suuri kirjanikke nagu Fjodor Dostojevski ja Nikolai Gogol. Venemaa aken Euroopasse rajati 1703. aastal Peeter Suure ajal soisele alale ning Peterburi on oma 350 aasta jooksul näinud rohkem revolutsioone, sõdu ja poliitilisi intriige kui mõned teised linnad terve aastatuhande jooksul.

Linna ajalugu kumab vastu igal sammul, alates Aurora sõjalaevast, mis kuulutas enamlaste revolutsiooni algust kuni mitmete meenutusteni 900-päevasest natside piiramisrõngast, mille tagajärjel suri umbes kaks miljonit inimest. Peale kõigest sellest toibumist võib võtta suuna legendaarse Ermitaaži poole.

Millal minna

Valged ööd – aeg, kui päike ööseks vaevu loojub – kestavad umbes 10. juunist 2. juulini. Tõelise Vene talve nägemiseks tasub tulla jaanuaris.

Kuidas kohale jõuda

Enne reisi: Venemaale reisimiseks on tarvis viisat. Selle saab näiteks vastavat teenust pakkuvast reisibüroost.

Sõit lennujaamast linna: Pulkovo lennujaam (tel 00 78 12 704 3822; www.pulkovoairport.ru) asub linnast 10 km kaugusel. Süstikbuss number 3 sõidab saabuvate lendude saali eest kesklinna ja maksab 26 rubla. Ekspressrongi ei ole.

Rongid: otsereiside kohta Tallinnast vaata www.gorail.ee.

Kuidas liikuda

Ühistransport: ühe korra piletid Peterburi suursuguses metroos sõitmiseks maksavad 28 rubla. 20 pileti pakk maksab kõigest 485 rubla.

Taksod: mõnel taksofirmal on ka inglise keelt kõnelevad juhid, kuid neid ei ole nii palju kui Moskvas. Tavaliselt peab hakkama saama vene keelega. Üksikasjalikuma ülevaate saab veebilehelt http://airport-petersburg-taxi.ru/.

Autorent: Peterburis ei ole erilist mõtet autot üürida, sest peamised vaatamisväärsused asuvad suhteliselt lähestiku. Isegi kui plaanida linnast väljasõitu, on selleks palju mõistlikum kasutada ühistransporti, nii väldite võimalikke probleeme altkäemaksunäljaste Vene liikluspolitseinikega.

Kohalikud seadused ja tavad

Kuigi olukord on märkimisväärselt paranenud, tegeleb kurikuulus Venemaa politsei siiani välismaalastelt väljapressimistega nende „võltsitud dokumentide” ettekäändel. Kandke oma dokumente endaga alati kaasas.

Lillede kinkimine Peterburi elanikele võib olla küllaltki peen teadus. Kindlasti kinkige paaritu arv lilli, sest vaid matusele on tavaks viia paarisarv lilli. Kui lähete Peterburis kellelegi külla, võtke enne tuppa sisenemist jalanõud jalast.

Maria teatri saal Peterburis

Hea teada

Hädaabinumbrid: tuletõrje 01, politsei 02, kiirabi 03. Rääkida tuleb vene keeles.
Valuuta: rubla
Suunakood: välismaalt Peterburi numbritele helistades tuleb ette valida 007 812. Peterburist lauatelefonilt rahvusvahelisi kõnesid tehes tuleb valida 8, oodata vabatooni, seejärel valida 10, siis riigi kood, linna kood ja lõpuks telefoninumber.

Ermitaaž

Marc Bennetts on välja valinud parimad vaatamisväärsused, mida tasuks külastada Peterburis.

Nevski prospekt

Sellel 1718. aastal metsast läbi raiutud kolmel miilil on võimalik terve päev ringi uudistades märkamatult mööda saata. Koos Püha Peetruse basiilikast inspireeritud Kaasani kiriku (Kazanski Ploštšad 2, avatud iga päev 9.00–19.30) ning lugematute kohvikute, baaride ja restoranidega, mis ääristavad nii pea- kui ka kõrvaltänavaid, moodustab Nevski prospekt linna kultuuri- ja seltsielu keskuse.

Metroopeatus: Nevski prospekt.

Ermitaaž

Tegelikult ei piisa vaid ühest päevast, et tutvuda Ermitaaži tohutu kunstikollektsiooniga, kuhu kuulub ka Leonardo da Vinci, Picasso ja Rembrandti teoseid. Asjatundjad ütlevad, et kõigi väljapandud tööde lähemalt vaatamine võtaks kokku 11 aastat. Enne tasuks uudistada aga suurejoonelist Paleeväljakut.

Kontaktandmed: tel 00 78 12 710 9079, www.hermitagemuseum.org, Dvortsovaja Nab 30–8.
Lahtiolekuajad: T–L 10.30–18.00, P 10.30–17.00.
Pilet: 400 rubla, lapsed tasuta.
Metroopeatus: Nevski prospekt.

Lunastaja kirik

See uhkete sibulkuplite ja kirevate mosaiikidega hoone Nevski prospekti läheduses ehitati 20. sajandi alguses kohale, kus 1881. aastal hukati tsaar Aleksander II. Kui linn teise maailmasõja ajal natside piiramisrõngas oli, hoiti siin kartuleid. Külastajatele avati kirik taas aastal 1997.

Kontaktandmed: tel 00 78 12 315 1636, Konjušennaja Ploštšad.
Lahtiolekuajad: maist septembrini 10.00–19.00, oktoobrist aprillini 11.00–18.00, kolmapäeviti suletud.
Pilet: 400 rubla.
Metroopeatus: Nevski prospekt.

Peeter-Pauli kindlus

Selles 1703. aastal püstitatud hoones, mis oli üks esimesi Peterburis üldse, on palju, mida vaadata. Iga külastuse tipphetkeks on kindlasti barokkstiilis Peeter-Pauli katedraal, mis on viimseks puhkekohaks pea kõigile revolutsioonieelsetele Venemaa valitsejatele Peeter I-st alates. Kui ilm on hea, külastage kindlasti ka „jõeranda”.

Kontaktandmed: tel 00 78 12 238 4550, www.spbmuseum.ru/peterpaul, Petropavlovskaja Krepost.
Lahtiolekuajad: 10.00–18.00, teisipäeviti ja kolmapäeviti suletud.
Metroopeatus: Gorkovskaja.

Laste muusikateater

Külastus sellesse maagilisse majja kujuneb laste seas kindlasti populaarseks, isegi kui nende vene keele oskus ei ole kõige kõrgemal tasemel. Vene muinasjuttudel põhinevad muusikalietendused on tuntud oma värvikate lavakujunduste ja hoogsate esinejate poolest.

Kontaktandmed: tel 00 78 12 315 5480, www.zazerkal.spb.ru – vene keeles, Ulitsa Rubenštenja 13.
Metroopeatus: Majakovskaja.

Paljude turismiatraktsioonide puhul maksavad välismaalased kõrgemat piletihinda. See on ebaõiglane, aga midagi pole parata ja ei ole mõtet ka kaevata. Parem naerge selle üle ja mõelge, et Roman Abramovitš maksab viis korda vähem kui teie, sest temale laieneb Vene kodaniku soodustus.

Ühepäevased ekskursioonid

Peterhof

Peterhofis (32 km Peterburist) asuvad elegantsed aiad, purskkaevud ja suured paleed, mida mõjutas tugevalt Peeter I visiit Versailles’sse aastal 1717, annavad aimu tsaari teada-tuntud suurest armastusest kõige euroopaliku vastu. Tiiburlaevad sõidavad Peterhofi Ermitaaži eest kailt (800 rubla edasi-tagasipilet, sõit kestab 30 minutit). On olemas ka buss, mis väljub Avtovo metroojaama juurest (60 rubla, sõit kestab 45 minutit). Lisateavet saab veebilehelt www.peterhofmuseum.ru.

Tsarskoje Selo

Selle maamõisa suurimaks tõmbenumbriks on merevaigutuba, mis ajavahemikul 1979–2003 taastati täielikult oma endisel kujul. Originaali rüüstasid natsisõdurid ja see on kadunud juba aastaid. Kohalejõudmiseks minge Vitebski jaamast elektrirongiga Detskoje Selosse ja sealt edasi bussile nr 371 või 382. Lisateave on veebilehel www.tzar.ru.