Miks minna

Aitab neist rannapuhkustest, mille saab kokku võtta postkaardiga, millel on kujutatud liivakühvlit ja ämbrit. Puhkusepildid Marrakechist vajavad juba pikemaid kommentaare. Kuidas see õige juhtus, et rüüpasite äkitselt teed seppadega, ajasite (üsna otsesõnu) Türgi saunas nahka või vehkisite Djemaa el Fna väljakul tantsida berberi tantse? Limpsides päikeseloojangu värvi kokteili 18. sajandist pärineva ja riadiks nimetatava traditsioonilise Maroko maja katusel, meenutate möödunud päeva läbielamisi ja püüate endamisi välja selgitada, kuidas see kõik juhtus. Võib-olla põikasite linna ühel kolmest tuhandest põiktänavast mööda mõnest eeslivankrist või komistasite mõne loitsupoe otsa, ent see ei seleta siiski päriselt, miks olete ühtäkki saanud raudlaterna ja hennatätoveeringu uhkeks omanikuks või kust on pärit see vastleitud tantsuoskus.

Millal minna

Marrakechi tasub reisida aasta ringi. Kevad ja sügis on linna parimad hooajad, päike on sama hästi kui tagatud ning temperatuur talutav (päevad on soojad ja ööd veel mitte kuigi jahedad). Kesksuvel võib olla kuum ja õhutemperatuur ligi 38 ºC ning augustis ramadaani ajal on poed ja restoranid sageli kinni. Talved on tihti soojad ja rahvast meeldivalt vähe, ent öösel võib minna üsna külmaks.

Kuidas kohale jõuda

Sõit lennujaamast linna: transporti, mis viib teid uksest ukseni, on kõige parem korraldada oma külalistemaja või hotelli kaudu. Selle hind on 15-21 eurot. Kui teate, kuhu minna ja teil on vähe asju, siis minge taksoga. See maksab kõige rohkem 12 eurot.

Kruiisid: paljud kruiisituristid tulevad maale Casablancas, kust ONCFi (tel 00 21 289 020 3040; http://www.oncf.ma) rongid sõidavad korrapäraselt Marrakechi. Rongid väljuvad Casablanca Voyageursi jaamast. Sõiduaeg on 3 tundi ja 30 minutit.

Rongid: kui teil on piisavalt aega, tasub valida maaliline marsruut – näiteks Pariisist öörongiga läbi Hispaania, praamiga Tangerisse ja sealt rongiga Casablanca kaudu Marrakechi. Üksikasjad leiate Seat 61 veebilehelt (http://www.seat61.com/Morocco.htm). Taksosõit rongijaamast maksab Marrakechi piires umbes 2,5 eurot.

Kuidas liikuda

Kalessid: parim viis Marrakechi vanalinnas (Medina) ringi liikuda on jalgsi, ent ühistranspordina kasutatakse endiselt ka läikivaid rohelisi hobusõidukeid ehk calèche’e. Messinglaternate ja ametlike tariifidega (umbes 8 eurot tunnis) kalessid ootavad reisijaid Djemaa el Fna väljakul.

Taksod: nendega on mugav minna Marrakechi vanalinnast uude linnaossa. Taksomeetrid on sageli katki, ent Marrakechi piires maksab sõit 90 sendist 1,75 euroni, öösiti lisandub 90 senti.

Autorent: olete ehk juhtumisi näinud Marrakechi liiklust? Kui pole plaanis just kaugele mägedesse või kõrbe sõita, ärge hakake end autoga vaevama. Kui siiski võtta auto, tuleks seda teha suurte ettevõtete kaudu nagu Hertz (www.hertz.com) või Budget (www.budget.com). Väikeauto hind algab 40 eurost päevas, maastur 105 eurost päevas.

Vanalinna kitsastel põiktänavatel liikudes on mitteametlik eesõigus 1) kõigil kabjalistel; 2) kõigil ratastel sõidukitel; 3) kõigil, kellel on kepp käes; 4) väikelastel; 5) sisseoste tegevatel naistel.

Kohalikud seadused ja tavad

Kuna Djenaa el Fna väljakul on öösiti tembutatud juba 1000 aastat, ei ole Marrakechi rööpast välja viia kuigi lihtne. Sellegi poolest võiks näidata oma võõrustajate vastu austust ning katta põlved ja õlad (see kehtib ka meeste kohta.)

Pearätti või mütsi ei kohustata kedagi kandma. Kosmopoliitses Marrakechis teatakse, et religioosset ja kultuurilist kuuluvust ei saa määrata ainuüksi välimuse järgi.

Soorollid ei ole Marrakechis kuigi jäigalt määratletud. Naised on siin keskses rollis nii pere- kui ka ühiskonnaelus – küsige või linnapea Fatima Zohra Mansourilt.

Liikluses ei kehti reeglid, küll aga muudel elualadel: mošeed ja zawiya’d (pühamud) ei ole mittemoslemitele külastamiseks avatud. Kuigi Marrakech on üsna tolerantne, on abieluväline seks, avalikus kohas joomine ja hašiši suitsetamine Maroko seaduste järgi siiski keelatud. Nagu igal pool mujal, tasub siingi olla diskreetne.

Küll aga ei maksa häbeneda kaardi uurimist või soovimatust seltskonnast keeldumist. Kuigi Marrakech on võtnud kasutusele abinõud elukutseliste valegiidide vastu, võivad üleannetud lapsed siiski püüda teid eksiteele juhatada. Kahtluse korral küsige nõu lähimalt hanout’lt ehk nurgapoe omanikult.

Riad’i või turismikeskuse kaudu palgatud giid tutvustab teile vanalinna hinnaga 18-22 eurot poole päeva eest. Ent kas ei käi see risti vastu Marrakechis seiklemise ideele? Ka souk’iks nimetataval turul müüvad kaupmehed oma kaupa odavamalt, kui ei pea giidile maksma vahendustasu.

Hea teada

Turistipolitsei: tel 00 21 252 438 4601
Kiirabi: tel 00 21 252 443 3030
Polyclinique du Sudi haigla: tel 00 21 252 444 7999
Turismiinfokeskus: tel 00 21 252 443 6179, Place Adbdel Moumen ben Ali, Gueliz
Valuuta: dirhem (lühend MAD või Dh)
Suunakood: Eestist Marrakechi helistades tuleb ette valida 00 212. Kui helistada Marokost, peab asendama 00 212 kõigi eeltoodud numbrite puhul 0-ga.
Keeled: araabia keele Maroko dialekt (darija), prantsuse keel, šilha (berberi) keel


Ükskõik, kuhu Marrakechis satute, arvestage seikluse, tolmu... ja piparmünditeega. Ei saa mööda minna kohast nimega Djemaa el-Fna (kõik äraeksinud juhatatakse sinna) ega uitamata jätta soukide ja fondoukide rägastikus Ali ben Youssef Medersa piirkonnas.

Vastupidiselt taksojuhtide kinnitustele asub Jardin Majorelle jalutuskäigu kaugusel Medinast, kuigi peale jalutuskäiku võite tunda vajadust värskendava hamami järele.

Vaatamisväärsuste TOP 5

Djemaa el-Fna

Unesco kinnitas selle küll maailmapärandi nimistusse, kuid see väljak pole mitte monument, vaid üks suur virr-varr. Maotaltsutajad, akrobaadid ja võlujookidega kaubitsejad on vaid algus. Päikeseleoojangul vallutavad 100 kokka ja nende kaasaskantavad grillahjud väljaku, et maha pidada maailma tuliseim grillivõistlus. Kebabisuitsu seest ilmuvad ka esinejad.

Kaguküljes valmistuvad sõuks vastassoo rõivaisse ehitud kõhutantsijad ning amatöörpoksijad, kirdenurgas aga animeeritud jutuvestjad ning tähti armastavad astroloogid. Nende kahe vahel toimuvad berberite muusikasessioonid, olematute võiduvõimalustega karnevalimängud jpm. Halqa ehk tänavateatri etendused on siin öösiti toimunud juba 1000 aastat, kuid sellest hoolimata ei muutu sõu kunagi igavaks.

Soukid ja Fondoukid
Pariisist ja Milaanost pole Marrakechile vastast, kuna siin valmivad iidseid tööriistu kasutades uued disainitööd absoluutselt iga päev. Põhjas asuvates soukides ehk tänavaturgudel taaselustavad tänapäeva meisterkäsitöölised ajalooliselt hinnatud töid nagu sepistamine, sadulate valmistamine ning lautode meisterdamine.

Jälgige, kuidas Rue Dar el-Bacha tänaval asuvates fondoukides ehk keskaegsetes töötubades valmivad meistriteosed otse külastajate silme all. Näiteks koputavad siin meistrid välja kuulsaid mosaiikpuslesid nimega zellij.

Ali ben Youssef Medersa
Kuigi Maroko spirituaalseks keskuseks peab ennast Fez, on ka Marrakechi südames taevalik 14. sajandist pärinev ehitis, mis oli kunagi Põhja-Aafrika suurimaks islami õppekeskuseks (Souq el-Fassi, Place ben Youssefi lähedal, pileti hind €3).

Puidust nikerdatud rõdudelt avaneb vaade otse taevasse ning järjestikku asuvates ühiselamutubades ajasid kunagi kõrgharidust taga ligi 900 tudengit. Külastajail, kel sõnadest puudu jääb, tuleb vaid imetleda kaartega siseõue, mis on oma puslemosaiikide, atlase seedri ja palvenurgas mihrabis kasutatud Carrara marmoriga kalligraafia meistriteos.

Hamam
Eksitavalt on hamami turismibrošüürides kirjeldatud kui spaad. Tegelikkuses on Maroko hamam lõõgastuse asemel hoopis karm viis end puhtaks saada. Avalikud saunad (näiteks Hammam el-Bacha) pakuvad traditsioonilist koorimist, mis on kogu keha hõlmav hõõrumine. Seda viib läbi üleolev tabbeya ehk pesija, kes kareda kinda ning halastamatu tõhususega muudab teie naha sama pehmeks kui vastsündinul (Rue Fatima Zohra; sissepääs 75p, kooriv pesu €3).

Tundlikuma naha või tagasihoidlikuma natuuriga külastajad saavad aga külastada Marrakechi modernsemaid hamame, kus on privaatsed aururuumid ning kus tehakse lõõgastavaid massaaže arganiõliga. Mõnedes külalistemajades on oma hamamid. Kui aga mitte, siis broneerige endale pärastlõunane lõõgastus maa-alustes aururuumides ja eraldatud terrassidel Le Bain Bleus (3) (00 212 524 426999, www.lebainbleu.com). Aadress: 32 Derb Chorfa Lakbir, Rue Mouassine´i lähistel. Hamam ja kooriv pesu €13; massaažid alates €30/h.

Jardin Majorelle
Selles aias, mis varem kuulus Yves Saint Laurentile, kohtuvad kaktused ja kõrgmood (www.jardinmajorelle.com. Avatud iga päev kell 8.00-17.30, suvel kuni 18.00. Pilet €4,7). Siinse koobaltsinise art deco stiilis villa varjus kasvavad haruldased taimed viielt kontinendilt. Villa ise ehitati 1931 maalikunstnik Jacques Majorelle´i poolt ning selle ilu aitas järeltulevatele põlvedele säilitada Yves Saint Laurent ja tema partner Pierre Bergé. Tunne end supermodellina ning jäta liiga kallite hindadega kohvikus (salat €12, mahl €6) lõuna söömine vahele. Selle asemel imetle rohkem kui 600 villas asuvat berberite kunsti jäljendavat tööd (sissepääs €2). Seejärel avalda moeloojale koos Aafrika laululindudega austust YSL´i aiamemoriaali juures.

Ühepäevased reisid

Agafay kõrb

Sahara kõrbe düünid asuvad 8-tunnise sõidu kaugusel, kuid vaid 30 km kaugusel Marrakechist asuv Agafay kõrb on samuti maaliline. Lisaks saab siin veeta vahva päeva La Pause´i muruvabal golfiväljakul (
). Vähema raha eest kui enamuste väljakute green fee, pakub La Pause orgaanilisi maavalduses kasvatatud oliiviõliga maitsestatud lõunaid (€41). Peale seda on külastaja käsutuses 9 golfiauku või mõnus lõõgastus kloorivaba basseini ääres asuvas võrkkiiges. Öö veetmine vaid küünaldega valgustatud berberi telkides või mudatellistest bangalotes sisaldavad ka hobuse või kaameli seljas päikeseloojangul ratsutamist (hinnad kahele inimesele poolpansioniga algavad 96 eurost).

Ourika org
Marrakechist 45-minutilise sõidu kaugusel Atlase mägede suunas ilmuvad jõe kohal nähtavale Ourika oru kivised mäeseinad, mida ääristavad mandli- ja kirsipuude aiad. Omavahel köitega seotud tõstesillad viivad jõeäärsete restoranideni, kus puude alla on laotatud punased vaibad ning söeahjudes küpsevad kohalikud road. Oru lõpus asub Setti Fatima küla, kust saab alguse palju käidud rada seitsme koseni.

Jnane Tihihit
Toidunautlejad ning perekonnad, kes on Marrakechi kärast väsinud, otsivad varju Jnane Tihihitist, mis on lubjatud aiamajakesi täis orgaaniline farm Lalla Takerkousti jõe lähedal (www.riad-t.com/jnane-tihihit; kahese toa hinnad koos hommikusöögiga algavad 71 eurost). Lapsed võivad siin eesleid ja kanu patsutada ning vanemad samal ajal õppida värskelt korjatud viljadest berberi roogade valmistamist. Tehke piknik järveäärsetes veiniistandustes, nautige safraniaia ilu või lebage basseini ääres või raamatukogu kamina ees.

Suvel, kui Ourika org on pigem sotsiaalne kui vaikne koht, minge hoopis järveäärsesse külla nimega Ouirgane. Lõunat, veini ja espressot pakutakse WiFi leviala ja basseiniga oliivisalus nimega L’Oliveraie de Marigha (www.oliveraie-de-marigha.com. Lõuna hinnad algavad 15 eurost, transfeerid Marrakechist maksavad €18,7).

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid