Miks minna

Lissaboni tasub minna ikka võluva lihtsuse ja merelise maagia pärast. Seda pakub see Lõuna-Euroopa kuldajastu linn kindlasti.

Suvekuudel leemendab Lissabon helesinise taevakupli all kuumusest. Linna päikesepaistelistelt begooniaõites tänavatelt kostub „a praia” (randa), kui surfilauad autodele kuhjatakse ja suund liivaste eeslinnade Cascaisi ja Estorili poole võetakse – need paigad on Lissaboni kesklinnast paarikümneminutise autosõidu kaugusel. Eesmärk on end külmavõitu Atlandi ookeanis jahutada, saada varbad liivaseks ja anduda seejärel mõnes baaris täielikult mererannaklassikale, milleks on küüslaugused ameijoa’d (merekarbid) ja klaas jääkülma laagerõlut.

See elegantne päikesepaisteline linn Atlandi ookeani taustal meenutab oma ajast ja arust kommete ning tavadega ladina muinasjuttu.

Huvi peaksid pakkuma sajandivanused trammid ja rauast köisraudteed, mis rappudes ja mürisedes tänase päevani linna seitsme järsu mäe vahel sõidavad. Möödunud aegade pärandi paremikust saab osa, jalutades Baixa linnaosas, mille ornamentidega kaunistatud baroksetel tänavatel tervitavad üksteist taimetundjad, pudupoodnikud ja rätsepad.

Käänuline tee Lissaboni ühest kõrgemast mäest üles viib mauride piirkonda Alfamasse, kus merevaigukarva müürid ja tolmused teed looklevad araabiapärase keskaegse lossi ümber, mis kõrgub allpool oleva linna ja selle terrakota-katuste kohal. Imperaatorlikul Belémi rannajoonel hoitakse au sees Portugali „avastuste aega”: siin on suursugune klooster ning imetlusväärsed ausambad näoga jõe suunas, rajatud ajaloo ühe uhkeldavaima koloniaalimpeeriumi ajal.

Tänapäeva lissabonlased on liialdamised suuresti koondanud öisesse tegevusesse, mis teeb linnast unelmate paiga kõigile vabameelsetele. Öö algab tavaliselt arvukates baarides boheemlasliku Bairro Alto munakivisillutisega tänavatel. Muidugi kestab pidu varaste hommikutundideni, lõppedes mõne tohutu suure jõeäärse laohoone terrassil Euro house’i rütmide saatel. Kui valutav pea muudab vaatamisväärsuste külastamise võimatuks, jätke see osa vahele ja veetke päev mõnel lähedalasuval Atlandist räsitud rannal. Metsikud rannaribad Guincho, Adraga ja Grande laotuvad piki rannajoont laiali ning on kesklinnast vaid pooletunnise autosõidu kaugusel. See teeb Lissabonist ühe parima linna ja randa ühendava sihtkoha kogu Euroopas.

Millal minna

Lissabonis on harva liiga palav või liiga külm, seetõttu saab linna aastaringselt külastada. Esimesed kevadõied ilmuvad tavaliselt veebruari lõpus ja viimased soojad Sahara tuuled hoiavad termomeetri näidu kõrgel veel novembriski. Augustis peatub elu linnas siiski pea täielikult, paljud restoranid ja baarid sulgevad oma uksed ja kohalikud põgenevad lämbest linnast jahedamatele Atlandi kallastele.

Sõit lennujaamast linna

Lennujaamast sõidavad taksod (tel 00 35 121 844 4050) kesklinna, see maksab umbes 15 eurot ja võtab aega 25 minutit. Aerobus 91 (3,5 eurot, 8:00–20:00) väljub iga 20 minuti tagant saabuvate lendude terminali eest, sõidab 30 minutit ja teeb peatuse Pombali, Avenida da Liberdade ja Praça do Comércio juures – kõik need kohad on kesklinnas. Linnaliinibussid nr 44, 45 ja 43 (umbes 1,35 eurot, 7:00–21:30) väljuvad lennujaama eest ja suunduvad kesklinna, sõiduaeg on umbes 40 minutit. Metroo on praegu kõige kiirem viis lennujaamast kesklinna jõudmiseks. Uus punane liin sõidab ilma vahepeatusteta Saldanha raudteejaamast lennujaama ja tagasi (1,35 eurot, 6:30–1:00).

Kruiisid

Lissabon on Atlandi ookeani Euroopa ranniku kõige aktiivsem sadam. Siin on kruiisilaevade jaoks kolm terminali: Alcântara, Rocha de Conde d’Óbidos ja Santa Apolónia. Enamikku laevadest teenindavad bussid, mis sõidavad sadamatest kesklinna Praça do Comércio juurde.

Laevafirmadest silduvad Lissabonis P&O Cruises (tel 08 45 678 0014; www.pocruises.com), Silversea Cruises (tel 08 44 770 9030; www.silversea.com), Cunard (tel 08 45 071 0300; www.cunard.com), Fred Olsen (tel 01473 742424; www.fredolsencruises.com) ja Voyages of Discovery (tel 08 44 822 0802; www.voyagesofdiscovery.co.uk). Lisaks on linnas jahisadamad lõbusõidulaevade jaoks – Belém, Santo Amaro, Bom Sucesso, Alcântara ja Olivais.

Kuidas liikuda

Jalgsi: Lissabon on suhteliselt väike linn, kuid see on rajatud seitsmele mäele ning linna konarlikud munakivitänavad võivad jalgsi ringi uudistavate külastajate elu sageli raskeks teha.

Ühistransport: Lissabonis on üsna ulatuslik metroovõrgustik (tel 00 35 121 350 0115; www.metrolisboa.pt) ning hea bussi- ja köisraudteeliiklus (piletid umbes 1 euro). Trammipiletid muutusid hiljuti kallimaks ja maksavad nüüd 2,8 eurot, mistõttu on trammisõit nüüd suuresti vaid turistide pärusmaa. Ühe päeva piletiga saab kõikide eelnimetatud sõiduvahenditega piiramatult sõita. See maksab umbes 3,5 eurot ja on saadaval metroojaamades.

Rongid: Eeslinnadesse sõitmiseks ja linnast väljas asuvate randadeni jõudmiseks tasub otsustada rongi kasuks. Rongid Cascaisi ja Estorili (vt ühepäevased reisid) väljuvad Cais do Sodré jaamast, Sintra linna suunas sõidavad rongid Rossio jaamast. Rongid väljuvad iga 20 minuti tagant, sõit kestab 40 minutit ja maksab umbes 1,8 eurot.

Autorent: Auto on mõistlik üürida juhul, kui on soov minna ümberkaudseid randu ja maalähedasi eeslinnu uudistama. Lennujaamas on seitse autoüürifirmat: Budget (tel 00 35 121 994 2402), Europcar (tel 00 35 121 840 1176), National (tel 00 35 121 848 6191), Auto Jardim (tel 00 35 121 846 2916), Hertz (tel 00 35 121 843 8660), Sixt (tel 00 35 121 847 0661) ja AVIS (tel 00 35 121 843 5550).

Europcari esindus Lissaboni lennujaamas on teada-tuntud oma hiigeljärjekordade poolest. Kui tõesti pole tahtmist tunde oodata, võiks otsustada mõne muu autorendifirma kasuks.

Lissabonis on igal pool üsna ebaühtlased munakiviteed, kanalisatsioonikaevud ja järsud tõusud. Ühesõnaga, jalutamiseks sobivad siin paremini matkasaapad kui kõrge kontsaga kingad. Välja pidutsema minnes pange jalga plätud ja pistke kingad kotti.

Kohalikud seadused ja tavad

Autoga sõites peab autos olema helkurvest. See tuleb selga panna, kui auto peaks tiheda liiklusega teel rikki minema ja on vaja teiste juhtide jaoks nähtav olla – see on seadusega sätestatud nõue.

Hea teada

Hädaabinumber: 112
Lissaboni turismiinfokeskus: tel 00 35 121 031 2819, www.visitlisboa.com, Praça do Comércio
Valuuta: euro
Suunakood: Eestist Portugali helistades 00 351 ning seejärel Lissaboni kood 21.


Viis peamist vaatamisväärsust

Mosteiro dos Jerónimos

See suursugune hilisgooti stiilis klooster ehitati 15. sajandi lõpus, et tähistada Vasco da Gama India „avastamist”. Peamine vaatamisväärsus on suurde kloostrisse avanev õrn gooti stiilis kabel, kuhu on maetud mitmed olulised isikud Portugali ajaloost.

Aadress: Praça do Império.
Kontaktandmed: tel 00 35 121 362 0034.
Lahtiolekuajad: T–P 10.00–17.00 (suvel kuni 18ni), E suletud.
Pilet: 10 eurot.

Castelo São Jorge

Lissaboni kõige vanema linnaosa Alfama väänlevad tänavad viivad kunagisse mauride keskusesse. 9. sajandist pärit iidse lossi päikeseloojangukarva seinad valitsevad endiselt linna üle, olles nähtavad pea kõikjalt.

Aadress: Castelo.
Kontaktandmed: tel 00 35 121 887 7244.
Lahtiolekuajad: iga päev 9.00–18.00 (suvel kuni 21ni).
Pilet: 7,50 eurot.

Tramm 28

Kõige võluvam viis näha vaatamisväärsusi on sõita just selle puust trammiga, mis veereb läbi Lissaboni kaunimate ajalooliste tänavate. Sõit algab Bairro Alto jalamilt, kust vanaaegne tramm sõidab läbi Baixa ja Chiado ostutänavate ning pöörab seejärel Alfama ja Graça linnaosadesse, kus munakividega kaetud küngastel möödutakse mitmesugustest kaunitest kirikutest ja lossidest.

Väljub Praca Luis de Camõest Graçasse iga 15 minuti järel. Pileti hind 2,80 eurot.

Torre de Belém

See on Lissaboni kui merelinna gooti ja Bütsantsi stiilis sümbol, mis seisab vankumatult Tejo jõe suudme juures, valvates sissepääsu linna sadamasse. Torni juurde viib jalakäijatele mõeldud kõrge puidust sild. Torn ise on keerukas kiviehitis, millest avaneb avar vaade Atlandi ookeanile.

Aadress: Praça da Torre de São Vicente de Belem.
Kontaktandmed: tel 00 35 121 362 0034.
Lahtiolekuajad: T–P 10.00–18.30 (talvel kuni 17ni).
Pilet: 4 eurot.

Gulbenkiani muuseum

Üks 20. sajandi suurimaid filantroope, armeenlane Calouste Gulbenkian jättis suurema osa oma ajaloolisi esemeid ja kunstiteoseid lemmiklinna Lissaboni. Nüüd asub tema auks rajatud muuseumis üks Euroopa väärikamaid kollektsioone. Valmistuge nägema hindamatuid hellenistlikke vaase, iidset Hiina portselani ja Rembrandti, Monet’ ja Van Dycki maale. Muuseumi juures tegutseb ka nüüdiskunsti muuseum.

Aadress: Avenida de Berna 45A.
Kontaktandmed: tel 00 35 121 782 3000.
Lahtiolekuajad: T–P 10.00–17.45.
Pilet: 4 eurot.

Ühepäevased ekskursioonid

Sintra

Selles künka otsas asuvas aristokraatlikus linnakeses pealinnast läänes leidub lõpmatult palju muinasjutulisi paleesid, viimistletud aedu ja metsikuid salusid. Sintrasse saab rongiga, mis väljub Rossiost iga 20 minuti tagant. Sõit kestab umbes 40 minutit ja maksab 1,95 eurot.

Cascais/Estoril ja kaugemad kohad

Need naabruses asuvad rannikulinnad on parimad mereäärsed kohad pealinna külje all. Mõlemad on omaette sihtkohad. Mõnusad liivaabajad vooklevad piki kahe linna vahelist rannikut. Linnad on omavahel ühendatud Atlandi ookeani äärse promenaadiga. Selle piirkonna parimad rannad (Adraga, Guincho ja Grande) leiab Cascaist edasi põhja poole minnes. Cais ei Sodré jaamast väljub iga 20 minuti tagant rong Cascaisse ja Estorili. Sõit võtab aega umbes 40 minutit ja maksab 1,95 eurot.

Cascaisi raudteejaama juurest saab laenutada jalgratta, mis on hea vahend rannalinnade ja vähemtuntud randade külastamiseks Guinchos (8 km kaugusel) ja kaugemal.

Lissaboni kaardiga saab piiramatult sõita kõikide busside, trammide, rongide, köisraudtee ning metrooga Sintrasse ja Cascaisse. Samuti tagab see sissepääsu 26 vaatamisväärsuse juurde, mille hulka kuuluvad muuseumid, ajaloolised ehitised ja teised paigad. Kaardi saab soetada turismiinfopunktidest ja lennujaamast.