Miks minna

„Meile jääb alatiseks Pariis,” ütleb Bogie filmis „Casablanca”. Pariis on samal ajal võtteplats (Grace Jones Eiffeli tornis, Audrey Tautou Montmartre’is, Audrey Hepburn džässibaaris St-Germainis), üks maailma ilusamaid linnu (koos oma kuldsete kivifassaadide ja kuulsate monumentidega) ja samal ajal ka elav, tihedalt kokkusurutud külakogukond.

Ent ükskõik kui hästi Pariisi ei tunneks, on alati midagi uut avastada. Linnaosad muutuvad, vanu renoveeritakse ja uusi, nagu Seine Rive Gauche uue Bibliothèque Nationale’i lähistel, tekib pidevalt juurde. Alati avatakse mõni uus restoran või baar, kuhu minna, tekib uus tippkokk, kelle toitu maitsta, avatakse uus galerii, mida külastada, ning seda kõike eriti septembrikuus, kui kõik on uus.

Suursuguste paleede ja puiesteede kõrvalt leiab väikesed privaatsed siseõued ja aiad. Ajalooliste fassaadide taga peidavad end käsitöögildid ja teaduskeskused. Hoolimata sellest, et Pariis on üks külastatavamaid linnu maailmas, on ta siiski väga kodune. Ehk just selles peitubki tema veetlus. Tänu kortermajadele, mänguväljakutele, turgudele ja kohvikutele ei ole keskuses tühjust ning igaüks saab mängida pariislast.

Millal minna

Pariisi võib tulla igal ajal, ent igal aastaajal on erinev atmosfäär. Sügisel algab suure hooga uus kultuurihooaeg. Talv on aeg festivalideks ja suurteks pidustusteks. Mais ja juunis muutub Pariis suviselt laisaks ning augustis on elu Pariisis peaaegu peatunud, sest kõik on rannas.

Kuidas kohale jõuda

Lennud: Pariisi Charles de Gaulle’i lennujaamas (www.aeroportsdeparis.fr) 27 km linnast põhja pool, maandub suurem osa rahvusvahelisi lende.

Kõige usaldusväärsem ja soodsam viis linna jõudmiseks on RER-rongi (see on linnasisene raudtee) B-liin (hind 9,50 eurot). Taksosõit linna maksab vähemalt 60 eurot. Paris Airport Shuttle (www.paris-airport-shuttle.com), Paris Shuttle (www.parishuttle.com) ja Airport Connection (www.airport-connection.com) pakuvad hotellide ja lennujaama vahelist minibussiteenust (hind 20–27 eurot), Roissybus (10 eurot) sõidab aga lennujaama ja ooperiteatri vahet. Kui te plaanite tagasi lennujaama sõita bussi, takso või minibussiga, varuge tihedas liikluses oma närvide säästmiseks piisavalt aega.

Osa lende saabuvad ka väiksemasse Orly lennujaama (www.aeroportsdeparis.fr), mis tegelikult on päris hea variant, sest see asub vaid 14 km linnakeskusest lõunas. Et jõuda Pariisi, sõitke Orlybusiga (7,20 eurot) Denfert-Rochereau metroojaama. Sõiduteel olev eraldi takso-/bussirada muudab ka takso hinna talutavaks (alates 30 eurost).

Kuidas liikuda

Ühistransport: üldiselt tõhusat ühistranspordisüsteemi haldab RATP (www.ratp.fr). Sellesse kuuluvad 14 metrooliini, eeslinnadega ühenduses olevad RER-ekspressrongid, bussid ja trammiliinid. Ajavahemikus 00.30–6.30 väljuvad viiest peatusest Noctilieni ööbussid.

Jalgrattad: julged võivad proovida Vélibi teenust (www.velib.paris.fr). See on populaarne munitsipaalne rattalaenutamise teenus, mis koosneb rohkem kui 20 000 rattast ja pea 1500 parklast. Kohapeal saab krediitkaardiga ratast laenutada üheks (1 euro) või seitsmeks (5 eurot) päevaks. Iga sõidu esimesed 30 minutit on tasuta, järgmised 30 minutit maksab 1 euro ja sealt edasi tõusevad hinnad järsult. Rattaradu tekib sõiduteedele aina juurde, ent tuleks meeles pidada, et osasid neist tuleb jagada taksode ja bussidega.

Jalgsi: Pariisi kompaktsus tähendab, et paljudesse kohtadesse pääseb jalgsi, mis on linna avastamiseks loomulikult parim viis.

Taksod: neid saab peatada tänaval või ettenähtud peatustes, ent sageli on suurem osa neist kogunenud lennujaama ja suuremate ühistranspordipeatuste ümbrusesse. Valge tuluke katusel annab märku, et takso on vaba. Hetkel töötatakse sisse uut süsteemi, mille kohaselt roheline tuluke näitab, et takso on vaba, ja punane, et on hõivatud. Keskne kõnekeskus: tel 00 33 14 530 3030. G7 taksodispetšer (ingliskeelne): tel 00 33 14 127 6699.

Autod: hiljuti tehtud küsitlusest selgus, et Pariis on Euroopa kõige ummikuterohkem pealinn. Siiski on Arc de Triomphe’il, kus kehtib parema käe reegel, sõitmine elamus omaette. Auto võib olla aga kasulik linnast välja reisimiseks. Peamistel autorendiettevõtetel Avis ja Hertz on esindused nii lennujaamades kui ka suuremates raudteejaamades.

Telegraph soovitab: piletipakk ja turistipass

13,3 euro eest saab kümne pileti paki, mis kehtib Pariisi metroos, RER-rongidel, bussides ja trammides. See on lihtsam ja soodsam kui osta 1,7 eurot maksev üksikpilet. Paris Visite pass annab lisaks ka soodsama sissepääsu mõnedele vaatamisväärsustele. See on saadaval metroojaamades ja tubakapoodides.

Kohalikud seadused ja tavad

Inimeste tervitamisel kasutakse prantsuse keeles tiitleid („monsieur”, „madame” ja „mademoiselle”) tunduvalt sagedamini kui inglise keeles.

Võtab aastaid, et mõista, millal teietada, millal sinatada. Kui tekib kahtlus, siis tuleb kasutada alati, välja arvatud laste või loomadega rääkides „vous” ehk teie-vormi, mitte „tu” ehk sina.

Autos peab alati olema helkurvest ja ohukolmnurk.

Paljud restoranid, baarid ja poed ei võta vastu suuri rahatähti (200- ja 500-euroseid).

Hea teada

Pariisi turismikeskus (tel 00 33 14 952 4263, www.parisinfo.com) asub 25 rue des Pyramides, 75001 Pariis.

Kiirabi: 15

Politsei: 17

Tuletõrje: 18

Mobiiltelefonilt hädaabinumber: 112

Valuuta: euro

Suunakood: välismaalt helistades 00 33 ja seejärel tuleb jätta kümnekohalise telefoninumbri esimene 0 ära. Suurem osa Pariisi telefoninumbreid algab 01ga, mobiilinumbrid 06ga. 08ga algavad eritariifsed numbrid.

Sisuliselt võib Pariisis kaardi asemel kasutada maamärgistena igal pool näha olevaid linna monumente, milleks on kuplid ja tornid nagu Eiffel, Panthéon ja Sacré Coeur, Centre Pompidou keerlevad torud, Les Invalides'i kullatised jne.

Kui aga kaardile vaadata, siis märkab kohe, et linn on jagatud ennekõike vasak- ja paremkaldaks ehk Seine'i jõe lõuna- ja põhjapoolseks osaks, mille vahel asuvad saared Ile de la Cité ja Ile St-Louis. Lisaks on linn jaotatud 20 arrondissementiks ehk linnaosaks, mis saavad alguse keskusest ja jooksevad spiraalis päripäeva edasi.

Pariislased ise identifitseerivad end rohkem ebamääraste väikelinnalaadsete linnaosade järgi, mis lisaks geograafilistele koordinaatidele on määratletud stiili ja atmosfääri kohaselt.

Paremkalda kirsiks koogil on Louvre'i muuseum, mis on endise kuningliku Pariisi südameks ning läbi Tuileries'sse minnes alguspunktiks lääne poole viivale suursugusele teele, mis mööda Champs-Elysées’d liikudes viib välja Triumfikaareni.

Ida pool asub aga hästi säilinud ajalooline Marais ning põhjas boheemlaslik Montmartre. Pariisi vaesemas kirdeosas paiknevad üüri- ja riigikorterid, kuid ka Père Lachaise'i kalmistu, romantiline Buttes-Chaumonti park ja La Villette'i teadusmuuseum ning kontserdisaal.

Vasakkalda Ladina kvartal kubiseb siiani keskaegsetest kirikutest ümbritsetuna akadeemilistest asutustest. Ida poole ulatub see kuni uue ülikooli ja ärikvartalini, mis asuvad modernse François Mitterrandi rahvusraamatukogu ümbruses. Veidi kaugemal lääne pool asub St-Germain oma erinevate kirjastuste, kohvikute ja moepoekestega, samuti Faubourg St-Germain ning selle juurde kuuluvad ministeeriumid ja saatkonnad, kaunid Les Invalides ja Eiffeli torn.

Pompidou keskus

Kui keskus seitmekümnendatel avati, oli see murranguline nii Piano ja Rogersi kõrgtehnoloogilise arhitektuuri kui multidistiplinaarse lähenemise poolest ning tänapäevalgi on tegu linna ühe huvitavaima hoonega. Modernne ja tänapäevane kunstikollektsioon hiilgab nii Picasso kui Matisse'i töödega ning tutvustab viimaseid trende installatsioonide ja videograafia valdkonnas. Lisaks korraldatakse ajutisi näitusi, etendusi ning näidatakse filme. Keskuses on ka suurepärane kunstiraamatute pood ning trendikas Georges'i restoran.

Aadress: Piazza Georges Pompidou, 75004

Kontakt: 1 44 781233; www.centrepompidou.fr

Lahtioleku kellaajad: Kolmapäevast-esmaspäevani, 12.00-21.00

Piletid: €10-€12.

Eiffeli torn

Kuigi meile võib tunduda, et tunneme seda maamärki ülihästi, siis tegelikkuses torni all seistes leiab selles metallkonstruktsioonis alati midagi üllatavat, nagu näiteks selle vanamoelistes liftides ja loomulikult tipust avanevates vaadetes.

Kui torn 1889. aasta maailmanäituseks avati, oli tegu maailma kõrgeima hoonega ning esialgu pidi torn jääma ajutiseks. Paljud mõistsid selle hukka, sh. Maupassant, kes külastas torni iga päev - lihtsalt selleks, et ei peaks seda kaugelt nägema.

Hilja õhtul tulles on järjekorrad tavaliselt lühemad. Eiffeli tornis asub ka imetabane luksusrestoran "Le Jules Verne", kuhu viib eraldi lift ning viimasel korrusel avati hiljuti ka šampanjabaar.

Aadress: Champ de Mars, 75007 Paris

Kontakt: 8 92 701239; www.tour-eiffel.fr/teiffel/uk

Lahtioleku kellaajad: Juuni keskpaigast kuni augustini avatud iga päev 9.00-00.45 (viimane lift sõidab üles kell 23.00); septembrist kuni juuni keskpaigani avatud kell 9.30-23.45 (viimane lift üles läheb kell 22.30)

Piletid: Liftiga üles €13.10. Treppe mööda teisele tasemele pääsemiseks tuleb tasuda €4.50.

Ile de la Cité

Selle Pariisi südames asuva saare kohta võib öelda, et siit sai linn umbes 250 aastat eKr alguse.

Külastage gooti stiilis Notre-Dame'i katedraali (kõige kaunim on selle lendlevaid piilareid vaadata tagumisest küljest) ning Pariisi peamiste kohtute vahele peitunud kahte keskaegset lossi: toretsevat gooti stiilis (ja kergelt kahekordset turistibussi meenutav) Sainte-Chapelle'i oma 13. sajandist pärit vitraažidega ning Conciergerie' võlvitud ruume ning vangikonge.

Saare ühes tipus asub Place du Vert-Galant, kust on hea alustada paadireisi, ning teises otsas Mémorial de la Deportation, mis on monument Teises maailmasõjas deporteeritutele.

Jardin des Plantes-Muséum national d’Histoire Naturelle (botaanikaaed)

Kuninglikust ravimtaimede ning haruldaste loomade aiast alguse saanud botaanikaaed on paraja suurusega ning siin leiavad tegevust kõik vanusegrupid. Näha saab kiviktaimlaid, palmidega kasvuhooneid ja loomi ning külastada mänguväljakuid ja kohvikuid.

Pargi sees asub suur evolutsioonigalerii, kus on topistest loomade abiga imetabaselt tutvustatud nende loomulikke elukeskkondi. Teised hooned on keskendunud paleontoloogiale ja mineraalidele.

Aadress: Place Valhubert or rue Geoffroy St-Hilaire, 75005 Pariis

Kontakt: 1 40 79 56 01; www.mnhn.fr

Lahtioleku kellaajad: Park avatud iga päev kell 7.30-19.45 (talvel kuni 17.30); muuseumid kolmapäevast esmaspäevani kell 10.00-18.00

Piletid: Parki sisenemine on tasuta, kuid kasvuhoonete külastus maksab €3, muuseumid €7; loomaaed €8.

Montmartre

Pariisi kõrgeim mägi võib tunduda liiga armsana, et tõsi olla. Lisaks on tal veel väikelinna sarm, mistõttu tundub, et oled Provence'is, mitte Pariisis. Vältige rahvarikast Place du Tertre'it oma pseudokunstnikega ning avastage väikseid maalähedasi tänavaid, treppe, viinapuuaedu, baare, toidukohti, kalmistut ning Rue des Abbesses'i tänaval asuvaid moebutiike. Kuulsa Sacré-Coeuri basiilika puhul tullakse enamasti imetlema selle ees olevaid treppe, kuid kindlasti tasub astuda sisse, et näha uhkeid mosaiike.

Louvre'i muuseum

Louvre, mis on nii kunstikollektsioon kui kuninglik palee ja mis muuhulgas peidab enda keldris keskaegse lossi jäänuseid, on oma suuruse ja varanduse väärtuse poolest lausa peadpööritavalt grandioosne. Siin näeb nii klassikalisi skulptuure, Egiptusest pärit muistseid leide, Mesopotaamia antiikesemeid kui tipptasemel Itaalia renesanssmaale, Rembrandti, Rubensit, keskaegseid esemeid ning Prantsuse neoklassikalisi ja romantilisi maale. Louvre'iga hakkamasaamise võti on välja valida mõned teosed, mida kindlasti näha tahad, ning seejärel avastada teisi töid lihtsalt saalist saali liikudes.

Louvre'i uus Islami osakond avati 2012. aasta septembris ning Mario Bellini ja Rudy Ricciotti disainitud lendavat vaipa meenutava teraskatuse all on väljas islami kunstitöid 11 eri sajandist.

Aadress: Rue de Rivoli, 75001 Pariis. Kontakt: 1 40 205050; www.louvre.fr

Lahtioleku kellaajad: Kolmapäevast esmaspäevani 9.00-18.00, mõned galeriid on kolmapäeviti ja reedeti avatud kuni 22.00.

Piletid: €10 (tasuta alla 26-aastastele EL'i kodanikele ning iga kuu esimesel pühapäeval on sissepääs tasuta kõigile). €11 Napoléoni saali näituste külastamine, €14 näituse ja kollektsiooni külastamine.

Musée Marmottan-Claude Monet

See teise impeeriumi villa on üks Pariisi varjatud pärle. Muuseumis on suurepärane valik impeeriumiaegset mööblit ning maailma kõige suurem Claude Monet' tööde kogu, sh. mitmed elavate värvidega vesiroosimaalid, milledest enamus on annetatud kunstniku perekonna poolt. Teistest impressionistidest on esindatud Pissarro, Renoir, Caillebotte ja Berthe Morisot.

Aadress: 2 rue Louis-Boilly, 75016 Pariis. Kontakt: 1 44 965033; www.marmottan.com

Lahtioleku kellaajad: Teisipäevast pühapäevani 10.00-18.00. Neljapäevadel avatud kuni 20.00, esmaspäeviti suletud.

Piletid: €10.

Musée National du Moyen-Age

See armas ja hubane keskaegne muuseum, mis asub Cluny abtide gooti stiilis majas, ehitati Rooma veekuurorti varemetele. Siinsed peamised külastusobjektid on Limoges'i glasuuritud esemed, Notre-Dame'ist pärit skulptuurid ning hurmav leedi ja ükssarviku seinavaipade kogu, mis on inimese meelte segamini keeratud allegooria.

Aadress: 6 place Paul-Painlevé, 75005

Kontakt: 1 53 737816; www.musee-moyenage.fr

Lahtioleku kellaajad: Kolmapäevast-esmaspäevani, 9.15.17.45

Piletid: €8-€8.50 (sõltuvalt sellest, kas parajasti on avatud mõni näitus).

Orsay muuseum

25 aastat peale hoone transformatsiooni rongijaamast võimsaks riiklikuks kunstikollektsiooniks aastatest 1848-1914, on Orsay muuseum lõpuks oma koha leidnud. Ülemisel korrusel on väga suur valik impressionistlikke ja postimpressionistlikke kunstiteoseid, mis on jagatud nii teema kui stiili järgi andes seega võimalusi töid nautida erinevatest vaatenurkadest. Courbet' ülisuurtele lõuenditele on allkorrusel avatud uus ruum, samuti on uued art nouveau galeriid ja Campana vendade poolt ülihästi ümber disainitud Café de l'Horloge.

Aadress: 1 rue de la Légion d'Honneur, 75007

Pariis Kontakt: 1 40 49 48 14, www.musee-orsay.fr

Lahtioleku kellaajad: Teisipäevast pühapäevani 9.30-18.00 (neljapäeviti kuni 21.45)

Piletid: €8 (£7)

Musée du Quai Branly

See väga populaarne "arts premiers" (loe: hõimude kunsti või mitte-lääne kunsti) muuseum, mis asub Jean Nouveli omapärases hoones, rõhub pigem draamale kui teadusele. Muuseumi paigutus on veidi kaootiline ning siltidest raske aru saada, kuid see-eest saab näha suurt valikut skulptuure, tekstiili, kalliskive, rituaalideks kasutatavaid objekte ja muusikariistu Kõigele lisaks näidatakse huvitavaid filmiklippe.

Aadress: 37 quai Branly, 75007 Pariis

Kontakt: 1 56 617000; www.quaibranly.fr

Lahtioleku kellaajad: Teisipäeviti, kolmapäeviti ja pühapäeviti 11.00-19.00, neljapäevast laupäevani 11.00-21.00. Piletid: €8,50, näitused €7, kollektsioon ja näitused €10.

Musée National Rodin

Härrastemaja, kus Rodin oma elu lõpus elas, on nüüd kaunistatud skulptori töödega, mis on paigutatud nii tubadesse kui ilusasse aeda. Nii valminud töödes kui tema arvukates uurimustes Balzaci kohta ning ka skulptuuris "Calais' kodanikud" võib näha, kui uuenduslikult Rodin skulptuurile 19. sajandi lõpus lähenes.

Aadress: 79 rue de Varenne, 75007

Kontakt: 1 44 186110; www.musee-rodin.fr

Lahtioleku kellaajad: Teisipäevast laupäevani 10.00-17.45 (talvel kuni 16.45)

Piletid: €6.

Ühepäevased reisid

Versailles

Kui teil on aega vaid üheks ekskursiooniks, siis peaks see olema Versailles'sse (www.chateauversailles.fr), kuhu jõuab kerge vaevaga RER'i kasutades. Louis XIV suur loss oma ekstravagantsete seinte, peeglisaali, rangete aedade ja suure pargiga, on oodiks kuninglikule absolutismile. Silmapaistvalt kaunid purskkaevud pannakse tööle nädalavahetustel aprillist oktoobrini. Ka linnake ise oma kerges väikekodanlikus upsakuses tasub külastamist.

Fontainebleau

Fontainebleaus asub veel üks suur kuninglik loss (www.musee-chateau-fontainebleau.fr), mis on segu renessanss- ja Napoleoni ajastust. Seda ümbritsev mets on populaarne jalutuskoht, samuti ronitakse siin kaljudel ja korjatakse seeni. Rongid Fontainebleausse väljuvad Gare de Lyonist. Kui lähete autoga, siis olge Pariisi naastes valmis ummikuteks.

St-Denis

St-Denis' eeslinn on koduks "Stade de France" rahvusstaadionile ning St-Denis basiilikale (http://saint-denis.monuments-nationaux.fr). Viimane neist on gooti arhitektuuri sünnipaigaks ning Prantsusmaa monarhide matmiskohaks, kus seega asuvad mitmed ekstravagantsed hauakambrid.

Reims

TGV kiirrongid on Prantsusmaa relatiivset geograafiat muutnud ehk Reims on nüüd vaid 45 minuti sõidu kaugusel Paris Gare de l’Est'ist, mis jätab piisavalt aega, et külastada nii gooti stiilis katedraali kui mõnda šampanjakeldrit.

Triumfikaar.

Pariis on ostuparadiis. Eliit-moepoed, tuntuimad disainikaubamajad, aga ka supermarketid ja kaubamajad pakuvad mida iganes kalleimatest brändidest soodsate ostudeni. Kalleimad poed Champs Elysees´l või turud, kust käivad värsket kraami ostmas kohalikud perenaised-peremehed - nende kahe võimaluse vahele jääb kõikvõimalikke ostukohti igasugusele maitsele.

Turgusid on Pariisis üle 70, nende kohta saab infot siit: http://tinyurl.com/4hc2zla.