Miks minna

Põhjusi, miks Kaplinna külastada, on muidugi palju. Esiteks tekitab Kaplinn igaühes kohe elamuse: järsk mäeahelik, mille nõlvad on kaetud roheluse ja haruldaste lilledega, langeb seal äkiliselt sädelevasse merre. Nendel nõlvadel leidub rohkem taimeliike kui kogu Briti saarestikus kokku.

Ja siis need puutumata valged rannad, mida uhub jahe (jah, see on tõsi, jahe) Atlandi ookean ning randade poolkuu-kujulisi kurve ääristavad hiiglaslikud rahnud. Selle paiga looduslähedus tekitab ikka ja jälle imestust, olgu selleks kas Table’i mäe nõlvadel rohtu söövate sebrade ja gnuude silmamine, ookeanis hüppavate vaalade jälgimine False’i lahele avaneva restorani terrassilt või Cape Pointi lähedal trallitavad paavianid, kes meid teel peatavad.

Kaplinnal on siiski ka vinge linnalik külg: kunstigaleriid, viimase peal baarid, maailmatasemel ooperisaalid ja disainiteadlikud kauplused. See on põhjus, mis Kaplinn valiti 2014. aastal maailma disainipealinnaks. Kahtlemata on see alati olnud kõige kosmopoliitsem linn Lõuna-Aafrikas.

1666. aastal rajasid hollandlased siia esimesed asundused ja ehitasid sünge olemisega Hea Lootuse kindluse, misjärel prantslased arendasid kolonistide veinitootmise oskusi ja ehitasid viilkatusega eluasemeid. Malai orjad tõid endaga kaasa vürtsid ja minaretid; inglased georgiaani stiilis mõisad ja viktoriaanlikus stiilis terrassmajad. Kogu Aafrikast on tulnud lõunasse ümberasujaid, et selle lamedatipulise mäe varjus õnne leida.

Kaplinn on ka kontrastide linn: luksus ja masendav vaesus on kõrvuti; mäslev meri ja viinapuuväätides vaiksed orud, mille pinnas on sobilik nii kõrgelt hinnatud veiniviinamarjade kasvatamiseks kui ka hea toidu tooraine jaoks.

Millal minna

Kaplinna võib külastada põhimõtteliselt igal aastaajal. Suvi, mille haripunkt on detsembri keskpaigast jaanuari alguseni, on siiski kõige populaarsem.

Teine külastajate laine saabub palavatel suvekuudel veebruaris ja märtsis. Aprillis on temperatuurid mahedamad, valgus leebem, Cape Doctor ehk kagutuul, mis linnas ulub vaibunud ja päikeseloojangud erakordselt ilusad.

Mõõdukas talv algab mõnikord mais, sagedamini aga juunis või juulis, tuues paduvihmadega vahelduvad äikeselised päevad, mis panevad veel maa haljendama. Mägiojad tulvavad talvel kaljustesse uhtorgudesse ja kastavad õitsvat alustaimestikku, kus leiduvad muuhulgas prootead, liiliad ja aaloed. See on kõige meeliülendavam aeg aastas, et jalgsi Table’i mäe nõlvasid avastada.

Juulist novembrini rändavad lõunavaalad poegima ja siis järeltulijate eest hoolitsema, mistõttu on neem parim maalt vaalavaatluse koht terves maailmas, kuid juuli ja august võivad olla vihmased. Oktoobrist novembrini lummab Cape’i poolsaare lilleparadiis taas oma uue õitsevate taimede tsükliga ning rannad, mis on ikka veel suhteliselt inimtühjad, sätendavad mõõduka päikese käes. See on suve parimate pakkumiste aeg – eriti, kui teete broneeringud varakult.

Sõit lennujaamast linna

Transporditeenuse ametlikel pakkujatel on lennuterminalis oma letid. Soovitan aga ettetellimist, mille puhul teid oodatakse juba saabuvate lendude ukse juures teienimelise sildiga. Arvestage, et sõit linna / Waterfronti alale maksab umbes 250 randi (19 eurot) ühe inimese eest ja 30 randi (2,3 eurot) iga järgmise reisija eest; lisandub väike tasu enne kella 7 hommikul ja pärast 22 õhtul ning 100 randi privaattranspordi korral. Väga korralik teenus on Centurionil (tel 00 27 21 934 8281; www.centuriontours.co.za). Veel võib ühendust võtta Rikkisega (tel 086 174 5547; www.rikkis.co.za), et broneerida takso, mis viib teid linna või Waterfronti piirkonda fikseeritud hinna ehk 260/290 randi eest olenemata reisijate arvust (taksod võtavad peale kolm kuni neli reisijat sõltuvalt pagasi hulgast).

Kui reisite omal käel, on odavam variant MyCiti Airport Shuttle (tel 080 065 6463), kui aga Waterfrontile suunduda pole plaanis (mis maksab umbes 63 randi), peate ümber istuma või võtma lõpp-peatusest Civic Centre’i juurest takso.

Ühe suuna täispilet maksab 57 randi (4,3 eurot), 4–11aastastele 26,50 randi ja alla 4aastastele lastele on sõit tasuta. Pileteid saab osta kioskitest nii Civic Centre’is kui ka lennujaama bussipeatustes. Bussid väljuvad iga 20 minuti tagant, sõit kestab umbes 20 minutit, tipptunnil 45–55 minutit.

Et oma puhkust kõige romantilisemal viisil alustada, saabuge hommikul Johannesburgi OR Tambo rahvusvahelisesse lennujaama, olles enne broneerinud sõidu Pretoriasse (umbes 30 minuti tee). Sealt istuge rongi. Rovos Rail (tel 00 27 12 315 8242, www.rovos.co.za) on üks viiest parimast luksusrongifirmast maailmas, rongides on suured sviiditoad. Alustage sõitu Pretoriast ja veetke kaks järgnevat ööd luksusesse mähitult vaikselt Kaplinna poole loksudes. Hinnad alates 27 200 randist (umbes 2060 eurot) kahekohalise luksussviidi eest, hind sisaldab kõiki teenuseid.

Kuidas liikuda

Ühistransport: linna kauaoodatud integreeritud ühistranspordisüsteemi rajatakse järjekindlalt edasi. Praegu ühendavad MyCiti bussid aedlinnade piirkonda kesklinna ja Waterfrontiga, varsti avatav Camps Bay peatus teeb aga ligipääsu rannale eriti lihtsaks. Esimese sõidupileti saab osta MyCiti jaamadest ja see maksab 23 randi (1,7 eurot), pärast seda maksab enamik sõite umbes 5,50 randi (42 senti).

Uusimate muudatuste, sõiduplaanide ja -marsruutide kohta värske info saamiseks külastage veebilehte www.capetown.gov.za/en/MyCiti või helistage numbril 080 065 6463.

Kaplinna ühistransport ei ole kokkuvõttes siiski turistidele kohane. Isegi Kaplinna ja Simonstowni vahelisele maalilisele marsruudile, millel sõidab pendelrongiliin, heidavad varju rongi räpased aknad ja grafitit täis vagunid; veelgi enam, teekond ei pruugi olla turvaline.

Autorent: eeltoodut arvesse võttes soovitan soojalt paariks päevaks, kui mitte kogu külastuse ajaks, auto üürida. Liikluseeskirjad (sealhulgas sõitmine vasakul pool teed) on sarnased Suurbritanniale, liiklus väljaspool tipptundi on suhteliselt rahulik sarnaselt Eestile, parkida on lihtne, liiklusmärgistus on hea ja kogu aeg silmapiiril olev mägi on õige suuna hoidmisel suurepärane abivahend.

Kõikide üleriigiliste autorendikettide seas pakub Tempest (www.tempestcarhire.co.za) sama häid sõiduvahendeid kui suuremad ja tuntumad rahvusvahelised firmad ning on tavaliselt odavam, kuigi alati tasub hindu võrrelda Avise omadega (www.avis.co.za). Kui teil on piiratud eelarve, on Value Rentals usaldusväärne valik (tel 021 386 7699; www.valuerentalcar.com; alates 149 randi päevas, lisaks kindlustus).

Ringreisid bussiga: nii Hylton Ross (tel 00 27 21 511 1784; www.hyltonross.co.za), African Eagle (tel 00 27 21 464 4266; www.daytours.co.za) kui ka Springbok Atlas (tel 00 27 21 460 4700; www.springbokatlas.com) pakuvad poolepäevaseid, päevaseid ja mitmepäevaseid ringreise väikebusside ja suurte bussidega. Hylton Ross pakub lisaks väikebussiga ühepäevase privaatse ringreisi võimalust enda valitud sihtkohta umbes 3200 randi eest (lisaks bussijuht/giid).

Iseseisva avastamise jaoks hüpake lahtise katusega CitySightseeing-bussi peale (www.citysightseeing.co.za), mis osutab tavalist hüppa-peale, hüppa-maha teenust ning külastab paljusid peamisi vaatamisväärsusi. Lisaks on olemas kõrvaklapid, kust saab giidi jutu salvestisi kuulata.

Bussid sõidavad kahel marsruudil: üks ühendab rannapiirkonda linna vaatamisväärsustega (sh Table’i mägi) ja Camps Bay rannaga; teine on väike poolsaare ringreis, mis viib teid Kirstenboschi. Bussid väljuvad korrapäraselt Two Oceans Aquariumi juurest (Waterfront) ajavahemikul 8.30–16.35, kuid te võite ka mujalt bussi peale astuda. On ka uus öine ringreis (40 randi) ja kanalikruiis (30 randi), mis katab Two Oceans Aquariumi (Waterfronti ala) ja Convention Centre’i vahelise piirkonna.

Taksod: arvestiga taksod (9–13 randi kilomeetri kohta) ei tiiruta tänavatel, vaid kogunevad ettenähtud aladele. Taksot saab helistades tellida. Küsige soovitusi kas oma võõrustajalt või hotellipidajalt või pöörduge Excite’i poole (tel 021 418 4444), mis pakub usaldusväärset teenust hinnaga 9 randi/km. Teine hea variant on Rikkis, millel on mugavad taksod (mahutavad kõige rohkem viis inimest) ja küsivad fikseeritud tasu, nt 110 randi linnast Camps Baysse; kindluse mõttes helistage numbril 086 174 5547.

Paadid: Canal Cruise’i takso, mis sõidab Waterfronti ja linna vahelisel alal teeb 20–30 minutilise reisi Aquariumi juurest Convention Centre’ini ja see on lõbus, eriti koos lastega (vaata www.citysightseeing.co.za). Hinnad täiskasvanutele 30, lastele 10 randi. 30–60minutilisteks sadama ringreisideks, mis popsutavad rahulikult läbi Victoria & Alfredi lahe, suunake sammud Quay 5 või North Quay poole (www.capecharters.co.za; tel 00 27 21 418 0782). Loomulikult tähendab ka Robbeni saare muuseumi külastus paadisõitu. Kui see ei tundu ahvatlev, võite broneerida nt 90minutilise päikeseloojangukruiisi koos šampanjaga Waterfronti sadamast (V&A hotelli vastas) Cliftonisse (tel 00 27 21 418 5806; www.waterfrontboats.co.za; 220 randi).

Kui teid ahvatleb mõte sõidust mööda rannikut, soe tuul juukseid sasimas, võite üürida klassikalise kabrioleti Motor Classicust (tel 00 27 21 461 7368, www.motorclassic.co.za) või proovige Cape Cobra laenutust (tel 00 27 83 321 9193; www.capecobrahire.co.za).

Green Cab (tel 00 27 86 184 3473; www.thegreencab.co.za) kasutab loodussäästlikke sõiduvahendeid, mis töötavad vedelgaasiga. Sõidud linnas ja Waterfronti piirkonnas maksavad fikseeritud tasu järgi 45 randi; väljaspool seda tsooni on tasu 10 randi kilomeetri kohta.

Kohalikud seadused ja tavad

Nagu igas suurlinnas on kuritegevus siin pidev probleem, kuid tasub teada, et enamik vahejuhtumeid esineb turistipiirkondadest eemal. Sellele vaatamata võtke kasutusele tavapärased ettevaatusabinõud: ärge lehvitage avalikult oma väärtuslike esemetega; ärge külastage mittesoovitatavaid tsoone (teie võõrustaja või hotellipidaja annab selle kohta nõu); ärge jalutage inimtühjades kohtades ning hoidke oma asjadel silma peal.

Hea teada

Hädaabinumbrid: kiirabi 082 911 või 084 911, politsei ja tuletõrje 10111. Mobiiltelefonilt hädaolukorras helistamiseks valige 112.
Arstiabi: lähima erakliiniku leidmiseks või spetsialistiga kontakteerumiseks vaadake veebilehte www.netcare.co.za. Reisimisega seotud küsimuste korral vaadake veebilehte www.travelclinic.co.za.
Turismiinfo: suurim ja parima teenindusega büroo on keskuses asuv Cape Town Tourism (tel 00 27 21 487 6800; www.capetown.travel) Burgi ja Castle’i tänavate nurgal. Avatud E–R 8.30–17.30; L–P 9.00–13.00. Kui teil on küsimusi oma reisi planeerimise kohta Kaplinnas ja selle ümbruses või selle kohta, kuidas kõige paremini sobitada Kaplinna külastamist safariga ja/või Victoria joa külastamisega, võtke minuga lahkesti ühendust aadressil pippadebruyn@mweb.co.za.
Valuuta: Lõuna-Aafrika rand (R või ZAR).
Suunakoodid: Lõuna-Aafrikasse helistades valige ette 00 27, seejärel Kaplinna kood 21. Lõuna-Aafrikast helistades valige Kaplinna jaoks 021.
WiFi-ühendus: Enamik hotelle ja külalistemaju pakub tasuta WiFi-ühendust nagu ka üha rohkem häid kohvikuid. Mittetäielikku nimekirja vaadake veebilehelt www.redbutton.co.za (valige „sites”).


Kümme peamist vaatamisväärsust

Laudmäele (Table Mountain) tõusmine

Kuni te pole Laudmäele (tuntud ka kui Hoerikwaggo, mis tähendab meremäge) tõusnud ja näinud, kuidas linn kaob mäenõlvade, ookeani ja laia taeva vahele, ei ole võimalik hoomata Kaplinna tegelikku suurust.

Detsembris 2012 nimetati Laudmägi üheks seitsmest uuest maailmaimest. Mäge tuntakse ka nimega Hoerikwaggo, mis tähendab meremäge, kuna see mägi tõepoolest tundub kerkivat otse ookeanist. Kõige lihtsam on mäkke tõusta köisraudteega. See sõit pakub närvikõdi igas eas lastele. Ent selleks, et näha mäenõlvade kaunist loodust kogu hiilguses, on kõige targem siiski kõndida. Olemas on mitu teerada: Tafelberg Roadilt maha pöörav Plattekloof Gorge on kõige kergemini läbitav, ent ka kõige rahvarohkem.

Privaatsema kogemuse saamiseks tasub helistada Riaan Vorsterile (tel 083 683 1876), kes kogenud mäegiidina pakub teile huvitava tee ning räägib ka selle geoloogiast, floorast, faunast ja ajaloost. Hinnad algavad 500 randist inimese kohta, sh kohaletoomine ja äraviimine. Matk kestab pool päeva.

Varuge aega, et mäetipus veidi ringi uudistada, einestage ja laskuge alla pärast päikeseloojangut. Ilusa ilmaga töötab köisraudtee (tel 002 721 424 8181, www.tablemountain.net). Väljumised toimuvad Tafelberg Roadilt iga 15 minuti järel umbes kaheksast hommikul kaheksani õhtul (ajad sõltuvad aastaajast, nii et kontrollige enne üle).

Hinnad: internetist ostes on pilet odavam ning see kehtib 14 päeva alates ostu kuupäevast. Edasi-tagasipilet täiskasvanutele on 185 randi (üks suund 100 randi), 4–17aastastele lastele 90 randi (47 randi üks suund) ja alla 4aastastele tasuta.

Mööda poolsaart Cape Pointi

See ringikujuline tee (st et liikuda saab mõlemas suunas) viib läbi armsate mereäärsete linnakeste, mis jäävad False Bay äärde, ning kulgeb mööda Atlandi rannikut. Tipphetkeks on mööda kaljuserva jooksev Chapman’s Peaki tee, mis pakub ühe maalilisema sõidukogemuse kogu maailmas. Hommikupoolikul külastage Rhodesi memoriaali, Kirstenboschi botaanikaaeda või Groot Constantia veinimõisa ning edasi liikuge omapärasesse Kalk Bay külakesse lõunastama.

Kunagine tagasihoidlik kalurikülake Kalk Bay (ning endiselt asub siin ka linna üks esimesi kalaturge) on tänapäeval üks Kaplinna meeldivamaid ostupiirkondi. Siin on kitsad kivisillutisega tänavad ja varjuline peatee, mida ääristavad hipilikult šikid poekesed, mõned head galeriid (ent tõelise kunsti jaoks tuleb aega veeta Woodstockis) ja mitmesugused tasemel söögikohad pisikeses sadamas. Kalky’s on hea koht kala ja friikartulite nautimiseks rasvalõhnalises kiirtoiduatmosfääris (plastnõud, pakivein jne), Live Baitis on tagasihoidlikud mereäärsed istumiskohad ja maitsev toit ning Harbour House’is merevaatega lauad, šikk maalähedane sisekujundus ja menüü, milles ei pea pettuma.

Kalk Baysse saamiseks sõitke mööda Boyes Drive’i teed, kust avanevad suurepärased vaated, või mööda peateed läbi Muizenbergi, kus näeb koloniaalarhitektuuri (siin tasub külastada ka Casa Labiat, kus võib teha kohvipausi), kuid siin võib esineda ka ummikuid. Kalk Bay on linna üks meeldivamaid (ent nädalavahetuseti ka rahvarohkemaid) ostupiirkondi. Siin on kitsad munakivisillutisega teed ja suurepärased restoranid, mis pakuvad kõike alates lihtsamatest isuäratavatest roogadest Olympia Cafés kuni värskete mereandideni, mida pakutakse Harbour Cafés ja Live Baitis lummava merevaate kõrvale.

Siit edasi käändub tee mööda False Bay rannikut läbi mereväeküla Simonstowni. Enne kui asute teele mööda viimast rannikuäärt Hea Lootuse neeme reservaadi sissepääsu poole, tasub peatuda ja vaadata Bouldersis asuvat pingviinikolooniat. Suurem osa inimesi tõttab otse Cape Pointi. Kui teil on aega, põigake teel mõnda tavaliselt inimtühja randa. Pärast seda suunduge Misty Cliffsi ja Scarboroughi kaudu loodetavasti täpselt päikeseloojangu ajaks Chapman’s Peaki teele, ning lõpuks jõuate Chapmans Peaki hotelli, kus pakutakse linna parimat kalmaari.

Kesklinnas jalgsi

Nõlvadega peaaegu piiratud Kaplinna kesklinn on suhteliselt väike ja kõndimine on parim viis, et tunnetada linna arhitektuuri juuri ning kohalike ja uustulnukate mitmekultuurilist tausta. Siit leiab ka parimad ostu- ja söögikohad, mille hulgas Bree Street on hetkel viimane sõna.

Pidage meeles, et tänu uutele jalakäijate sildadele saate nüüd hõlpsalt kesklinnast Green Pointi kõndida. Või siis suunduda hoopis Convention Centre’isse, kust saab veetaksoga ranniku äärde.

Linna ajalooga tutvumiseks on suurepärane valik kolmetunnine giidiga jalgsiekskursioon „Sammud vabaduseni” (tel 00 27 83 452 1112 [AP16], www.footstepstofreedom.co.za), mis toimub esmaspäevast laupäevani alates kella 10.30st. Ekskursioon algab St George’i ja Hout Streeti nurgal asuva Taj hotelli fuajeest. Hind on 210 randi inimese kohta.

Kindlasti külastage ka rohelist Company aeda, kust leiate suurepäraste eksponaatidega rahvusgalerii.

Piknik Kirstenboschis

Laudmägi on oma varjuliste nurkade ja orgudega iseenesest nagu üks suur piknikulaud, kuid parim koht niisama olesklemiseks ja einestamiseks on vast Kirstenbosch. Siin on suured puud, mis pakuvad varju, ja vulisevad ojakesed, kus pisipõnnid võivad ehk kulleseid ehmatada. Ning rikkalikel rohelistel piirialadel liiguvad toiduotsinguil pärlkanad.

Need aiad, mis sulanduvad kokku Laudmäe looduskaitse all oleva külje metsiku loodusega, on ilusad igal aastaajal. Suvistel pühapäeva õhtutel võib näha piknikupidajaid voolamas väravast sisse ja istumas keset muru, et nautida Kirstenboschi päikeseloojangukontserte (vt esinejaid ja sooduspakkumisi veebilehelt www.webtickets.co.za, pilet 80–135 randi inimene). Piknikukorvid on saadaval kohapealsetes restoranides, kuid tõelise pidusöögi jaoks minge lähimasse Woolworthsi, mis on parim (ja kalleim) kohalik supermarketikett, kust leiab M&Si ja Waitrose’i stiilis kvaliteettooteid (vt www.woolworths.co.za).

Soojendage end Cliftoni rannal

Cliftoni rannale pääseb mööda madalate bangalode vahel kulgevat järsku treppi. See rand jaguneb neljaks poolkuukujuliseks liivaribaks, millest igaüks on erinevat tüüpi päikesekummardajate jaoks (perekonnad lähevad tavaliselt esimesse randa, ülespumbatud geipoisid kolmandasse), ja erinevalt Camps Bayst ei ole siin tüütuid kaubitsejaid.

Olles kord kohale jõudnud, on raske uskuda, et linn jääb vaid 10minutilise sõidu kaugusele. Atlandi ookeani vesi on tavaliselt külm, ent pole midagi paremat kui kasta oma ülekuumenenud keha korraks jääkülma vette, et seejärel jälle oma nahal tulist päikest tunda.

Kui vesi siiski liiga külm tundub, suunduge False Bay rannikule, kus vesi on mõni kraad soojem (kannatab isegi ujuda), ent siiski meeldivalt näpistav. Parimad kohad on kohe Simonstownist edasi.

Eritellimusel koostatud veiniekskursioon

Broneerige personaalne veiniekskursioon koos veinidegusteerijate gildi endise juhataja Stephen Fleschiga (tel 00 27 21 705 4317, www.gourmetwinetours.co.za). Andke talle teada oma lemmik-viinamarjasort või huvipiirkond või regioon (või jätke kõik tema valida) ja ta koostab teile marsruudi, mis hõlmab nii tuntud ajaloolisi kui ka vähemtuntud piirkondi.

Ekskursioon sisaldab lõunasööki ühes veinipiirkonna parimas restoranis (Stephen on muide Kaplinna aeglase toidu liikumise juht). Terve päeva eest tuleb maksta 1800 randi esimese inimese ja 900 randi iga järgmise inimese kohta. Poole päeva ekskursiooni hind on 1200 randi üks inimene ja 550 randi iga järgmine inimene.

Kui Stephen on hõivatud, võtke ühendust Lisaga Racontoursist (tel 00 27 21 794 6561, www.racontours.co.za). Nende ekskursioonid maksavad 1850 randi inimese kohta koos lõunasöögiga.

Armastate sauvignon’i? Leidke aega veini degusteerimiseks Cape Pointi viinamarjaistandustes (tel 00 27 21 789 0900, www.capepointvineyards.co.za), kus lainelaudurist veinitootja Duncan Savage’i tilluke istandus toodab üht Cape’i parimat sauvignon’i ning Isliedhit, mis on maitsev sauvignon blanc’i ja semillon’i segu. Või kui armastate üldiselt väga kuiva, rohust ja mineraalset sauvignon’i, siis maitske kindlasti neid, mida toodetakse Durbanville’i, Elimi ja Elgini piirkonna pinnases kasvanud marjadest.

Pärastlõunast teed nautige Mount Nelsonil

See on kõige suursugusem viis pärastlõuna veetmiseks. Peredele, kus on kasvamas tüdrukud, kellele meeldib end üles lüüa, on see lausa kohustuslik. Lesige koloniaalajastu stiilis salongi plüüssohvadel, kuulake sillerdavat klaverimängu või istuge hoopis viimistletud aias purskkaevude juures.

Jätke endale paar tundi ka regulaarseteks rüüsteretkedeks Rootsi laua juurde, millele on kuhjatud väikesi tordikesi, võileibu, koogikesi ja quiche’i. Vajalik on ette broneerida (tel 00 27 21 483 1000). Täiskasvanud 225 randi, alla 12aastased lapsed 165 randi.

Külastage ka „teist poolt”

Kuigi apartheid lõppes juba kakskümmend aastat tagasi, on geograafiline eraldatus endiselt olemas. Jõukamad valged inimesed elavad enamasti külluslikes eeslinnakestes ümber mäe, samas kui vaesemad on koondunud värvilistesse ja mustadesse eeslinnadesse, millest viimaseid nimetatakse ka valdadeks.

Neid piirkondi on lihtne unustada, sest need laiuvad mäe varjus asuvas Cape Flatsi piirkonnas, ent kui te neid ei külasta, jääte ilma poolest Kaplinna kogemusest.

Siin kandis on soovitatav liikuda kogenud juhi või reisikorraldajaga. Kõige ehedamat kogemust pakub Coffeebeans Routes (www.coffeebeansroutes.com). Cape Town Jazz Safari (725 randi inimene) on väga populaarne. Selle ekskursiooni käigus einestatakse koos kohalike džässmuusikutega nende kodudes ja hiljem toimub ka privaatne kontsert. Teised kohalikega tutvumise variandid on Cape Town Cuisine (maitstakse kohalikku toitu kohaliku koka kodus), Cape Town Beer, Rootz Reggae ja Hip Hop Routes. Teine soovitatav ekskursioonikorraldaja (kes sageli teeb koostööd Coffeebeansiga) on www.andulela.com.

Jalutage rannapiirkonnas ja minge päikeseloojangukruiisile.

Kuigi siin on palju turiste, on kaiäärne rand tegelikult tore koht jalutamiseks, kuigi sealse kaubamaja poodide valikus on vaid üle maailma levinud kaubamärgid. Kahe ookeani akvaarium (Two Oceans Aquarium) on kohustuslik, eriti lastele, ning kruiis Table Bay lahel on soovitatav igas vanuses inimestele.

Ainult merelt linna nähes on võimalik täielikult mõista, millist mõju see mägi kohalikele avaldab, kõrgudes nende tillukese ja tühise inimasustuse kohal. Paadikruiiside pakkujaid on mitmeid, kuid minu isiklik lemmik on 90minutiline šampanjaga päikeseloojangukruiis, mis suundub Waterfronti sadamast (V&A hotelli vastast) Cliftonisse (tel 00 27 21 418 5806, www.waterfrontboats.co.za).

Laupäeva hommik Neighbourgoodsi turul Woodstockis

Paar aastat tagasi said Woodstockis Albert Roadil asuvas vanas veskihoones alguse iganädalased Neighbourgoodsi turud (www.neighbourgoodsmarket.co.za). Vaid mõne kuuga sai sellest koduõlut rüüpavate ja isevalmistatud liharoogi/leiba/oliive/juuste näksivate hipsterite lemmikpaik. Ent endiselt on siin mõnus nii lihtsalt inimesi vaadata kui ka käsitööd soetada.

Kõige parem on siia tulla hommikul kella kaheksa ja poole üheksa ajal, sest poole kümneks on kõik juba rahvast täis. Pärast turul jalutamist külastage ka ülejäänud kunstipoekesi, mis turu edu järel ümbruskonda on kerkinud. Juhuslikult asuvad just siin ka kaks Kaplinna parimat restorani: Test Kitchen ja Pot Luck. Esimeses on suurepärased toidud ja teises oivalised vaated.

Kui olete valmis kulutama terve päeva (ja palju kaloreid), siis liikuge vana veski juurest jalgsi mööda Albert Roadi või isegi Main Roadi linna poole ning imetlege ühe kõige huvitavama 19. sajandi eeslinna keskklassistumist – pooleldi veel räpane ja räsitud, pooleldi juba trendikas ja popp. Siin elab Lõuna-Aafrika kõige eklektilisem kogukond.

Neighbourgoodsi edu järel on tekkinud veel turge, mida tasuks külastada: Hout Bay sadamaturg (R 17.00–21.00, L-P 9.30–16.00, www.bayharbour.co.za), City Bowli turg Hope Streetil (neljapäeva õhtuti ja laupäeva hommikuti, www.citybowlmarket.co.za) ja kaks toiduturgu Tokai turul: Porter Estate’i turg Tokai metsas laupäeva hommikuti ning katusealune Earth Fairi turg (www.earthfairmarket.co.za) kolmapäeva pärastlõunal ja laupäeva hommikul.

Ühepäevased ekskursioonid

Cape Point

Autosõit lõunasse jääva Cape Pointi sissepääsu juurde (vt poolsaare tee, ülal [AP18]) kestab kesklinnast ilma peatuste või ummikuteta 90 minutit. Reaalsuses aga võtab kohalejõudmine terve päeva ning ikka ei suuda te ära vaadata kõike, mida tahaks, nii et planeerige seda sõitu hoolega, lähtudes oma huvidest.

Lääneranniku rahvuspark

Kohustuslik varakevadel (juuli lõpust kuni septembri alguseni), kui pealtnäha kuiv ja viljatu maa kattub tänu vihmadele karikakravaibaga. Tagasi sõitke läbi piltpostkaardiliku Riebeek Kasteeli küla või suunduge hoopis põhja ja veetke öö Paternosteris, mis on lääneranniku kauneim küla.

Veinipiirkonnad

Peamised veinipiirkonnad – Stellenbosch, Franschhoek ja Paarl – asuvad kõik linnast 60–90minutilise sõidu kaugusel idas. Üht välja valida pole lihtne, ent kui armastate punast veini, siis on kõige sobilikum Stellenbosch, kus toodetakse suurem osa riigi kuulsatest punastest veinidest ning kus asub ka šikk aktiivse kohvikukultuuriga ülikoolilinnake.

Stellenboschis on ka riigi kõige suurem kvaliteetrestoranide kontsentratsioon (Jordani restoran, Terroiri ja Overture olid kõik 2012. aastal esikümnes). Lähedal olevas Franschhoekis asub kaunis orus Tasting Room, mille eesotsas on peakokk Margot Janse. Kui teil on piisavalt aega, kombineerige ja külastage mõlemat, läbides lummavate oruvaadetega Helshoogte Passi tee. Veel parem, kui planeerite paar ööbimist veinipiirkondades.

Kui olete juba kogenud veiniturist, külastage uusi ja trendikaid veinipiirkondi Darlingit ja Elgini, kus lainetaval pinnasel, mis Elginis on kaetud rohkem viljapuuaedadega kui viinamarjadega, on endiselt mõnus maalähedane atmosfäär, mida juba vanemates veinipiirkondades kohtab harvem. Kui tunnete huvi Kaplinna Hollandi arhitektuuri vastu, siis Tulbagh (umbes 90 minuti kaugusel) on samuti väga kaunis. Seal toodetakse veini, mis on piisavalt hea, et sõit ette võtta.

Elginist saate laskuda Hemel en Aarde orgu Hermanuse lähedal. Iga seal toodetud vein on maitsev, mis omakorda annab veel kord tunnistust sellest, kui oluline on veinivalmistamisel pinnas, kus marjad kasvavad. Kui tunnete huvi Kaplinna Hollandi arhitektuuri vastu, siis Tulbagh (umbes 90 minuti kaugusel) on samuti väga kaunis. Seal toodetakse veini, mis on piisavalt hea, et sõit ette võtta.

Rannikumaantee

Clarence Drive’i tee on vapustav kaljutee, millel sõitmine annab täpselt sama närvekõditava ja suursuguse kogemuse kui sõit kuulsamal Chapman’s Peaki teel. Kui viimane ühendab Hout Bayd Noordhoekiga, siis Clarence Drive ühendab Gordoni lahte (R44 keerab N2-lt maha 25minutilise sõidu kaugusel kesklinnast) rannikuäärse väikelinna Hermanusega, mis asub Kaplinnast idas (90 minutit hõredama liikluse korral).

See on kohustuslik sõit, kui Chapman’s Peaki tee on suletud või ka lihtsalt päevareisina. See on kindlasti väärt ettevõtmine, kui soovite näha lõunavaalasid, kes tulevad siia ranniku äärde poegima ja toituma. Augustist oktoobrini on Overberti rannik (eriti Hermanuse ümbrus) vaalavaatlemiseks parim paik maailmas.

Just enne Hermanust on Hemel en Aarde (Taeva ja Maa) org. See on piirkond, kus toodetakse suurepärast pinot noir’i ja chardonnay’d, mida saab maitsta Bouchard Finlaysonis ja Hamilton Russelis, ning kindlasti tehke peatus ka Creation Winesis. Hermanusest edasi on Gansbaai, kus tuhanded naudivad lähedasi kokkupuuteid suurte valgete haidega ning jäävad sealjuures ellu – keskkonnateadlikust vaatepunktist jääb see küll pisut vastuoluliseks. Marine Dynamics [AP19] (www.sharkwatchsa.com) pakub puurissukeldumist, et haidega kohtuda.

Greenmarket Square on hea koht oma aafrikapäraste suveniiride ostujanu rahuldamiseks.

Cliftoni rand koosneb neljast poolkuu-kujulisest liivaribast, millest igaüks meelitab ligi erinevaid päikesekummardajaid.

Jaga
Kommentaarid