Miks minna

Lühidalt ja kokkuvõtvalt: valguse tõttu. Algarves on fantastiline valgus. Hommikuti kardinaid eest tõmmates näen kõrget sinist taevast ning seda eredat, energiaga täitvat valgust, mis inspireerib mind ikka veel, isegi pärast 11 aastat.

Kuid siin on palju rohkematki. See on avastamata võlude piirkond. Siin on kuldsed rannad, mida raamivad kaunikujulised paekivikaljud, siin on väikesed ja lihtsad restoranid, milles pakutava äsjapüütud kala maitse - äsjapüütud ja äsjagrillitud ja kohaliku oliiviõliga üle piserdatud – kutsub ikka ja jälle tagasi.

Algarve on väga mitmekihiline paik. Sisemaal Monchique’i mägedes võib näha elulaadi, mis on Euroopast peaaegu kadunud. Elu käib aastaaegade järgi: talveks sea tapmine ja varude kogumine; siis kastanite ja marjade korjamine kohaliku vägijoogi valmistamiseks. Oliivid, apelsinid, jaanileivad ja mandlid nopitakse puudelt ja müüakse turgudel. Väikeste munakivitänavatega külades võib näha lubjatud maju, kohvikuid, kus sonidega mehed joovad bica’t (espressot), ja naisi tänavatel sardiine grillimas.

Meri on osa Algarve elu teistsugusest kihist – osa, mis on samuti looduslähedane. Kohalikud aerutavad mõõnaperioodil Atlandile, et leida merikarpe ja koorikloomi, ning terve rannaala pikkuses võib näha kalamehi, kes õppisid seda tööd oma isadelt, minemas merele kalmaare ja kaheksajalgu, sardiine ja tuunikala püüdma.

Selle päriselukihi taustal on üks kiht ka külastajate jaoks.

Mererannikul Algarve keskosas ääristavad kaljusid kuurordid. Mõned neist veetlevad oma lopsakate aedadega, nt Vila Joya või Vila Vita Parc (vt hotellide osast), teised (mida siin ära toodud pole) on iseloomutud betoonist monstrumid.

Ida poole liikudes tundub, justkui oleks aeg seisma jäänud: seal on imelisi väikseid ehedaid külalistemaju (Fazenda Nova, Vila Campina) ja erinevalt teistest Algarve piirkondadest pole sinna massiturismi lained jõudnud. Seetõttu on see rahulik, valgeks lubjatud majadest koosnevate külade, korgipuusalude ning oliivipuudega ideaalmaastik.

Looduskaunis läänepoolne Algarve alistub võimsa Atlandi ookeani ees – selle paiga võlu on loodus, surfamine ja meri, linnuvaatlus ja delfiinide silmamine, kaljupealsetel radadel ühest inimtühjast liivasest kaljuõõnest teiseni jalutamine. Viimasel ajal on esmaklassilisi majutuskohti juurde tekkinud (Martinhali kuurort, Memmo Baleeira), kuid see pigem harmoneerub selle kohaga, mitte ei ole hakanud domineerima.

Ükskõik millise osa Algarvest valite, leiate eest sõbralikud ja külalislahked inimesed; suurepärased hea hinnaga kohalikud veinid ja maitsva toidu, värskeimast kalast valmistatud toitudest kuni kohalike suitsusinkideni, mis on täis maitseelamusi.

Hoonestatud piirkondades, nagu Albufeiras või Vilamouras leidub siiski veel suurepäraseid vähemkülastatavaid randu, kuid et Algarvet tõeliselt hästi tundma õppida ja kõiki selle võlusid näha, suunduge alla, lõunapoolsematesse kohtadesse, sest seal on kõik täiuslikuks puhkuseks vajalik. Samuti saate sellest piirkonnast tõesema ülevaate. See ongi ju peale päikesepaiste otsimise teine oluline reisimise mõte?

Ilma poolest on see paik enamiku osa aastast üsna turvaline valik.

Millal minna?

Portugali turismiarenduskeskus saaks teha plakati lilleõites aastaaegadest – õrnroosad mandliõied veebruarikuu sinise taeva all, siniõielised jakarandapuud maikuus tänavaid ääristamas, ereroosa bugenvillea juulikuu sinise taeva all ja tulipunane jõulutäht detsembris, otse loomulikult sinise taeva all. Ühesõnaga, ilma poolest võib siia julgelt aasta ringi reisida.

Inimtühjade randade leidmiseks ärge tulge koolivaheaegadel. Parimad kuud on mai, juuni ja oktoober, kui päike lõõskab ja külastajaid on vähe.

Kõrgsuvi – juuli ja august – võib tähendada rahvarohkeid asutusi Algarve keskosas, kuid suundudes sisemaa poole, mööda apelsini-, oliivi- ja korgipuusaludest ning kurepesadest telefonipostide ja korstnate otsas, leiate vaikse looduskauni paradiisi, mis pole sajandite jooksul palju muutunud.

Ehkki detsembris ja jaanuaris on ööd külmemad, paistab päeval tihti soe päike ja hotellides on muidugi palju madalamad hinnad. Ning hoolimata sellest, et ujuma saavad minna ainult kõige karastunumad, on see imeline aeg, mil Algarvet segamatult nautida.

Kui teie visiidi üks peamisi eesmärke on restorane külastada ja vaatamisväärsustega tutvuda, siis pidage meeles, et talvel on paljud restoranid suletud, samuti teatud turismiatraktsioonid, nagu näiteks veepargid ja loomaaiad. Mõned lennuliinid vähendavad talveperioodil lende ja seetõttu on toimuvate lendude hinnad kallimad. Et vähem maksta, broneerige oma lend aegsasti. Kõige tõenäolisem vihmaperiood on oktoobri lõpus ja novembris.

Kuidas kohale jõuda?

Faro lennujaamas (tel 00 35 128 980 0800; ana.pt) on käimas juurdepääsuteede ja parklate ehitus, kuid sellest hoolimata esineb tõrkeid minimaalselt. Lennujaamast umbes 4 km kaugusel asub Faro, Algarve keskus, mille vanalinn on külastamist väärt.

Kuidas liikuda?

Eva bussid (tel 28 989 9760; eva-bus.com) sõidavad lennujaama ja Faro vahel ning Farost kogu Algarve piirkonda.

Lennujaama rongid ei liigu, kuid piirkondlikud rongid sõidavad mööda rannikuala, peatuvad Faro linnas ja lõpetavad läänes Lagose piirkonnas. Valmistuge pigem maaliliseks kui kiireks teekonnaks (tel 80 820 8208 või Eestist tel 00 35 170 720 1280; cp.pt).

Jalgrattaga liikumine: Et Algarvet jalgrattaga avastada, võtke ühendust Swift Momentum Sportsiga (swiftmomentumsports.com), mis pakub korraldatud puhkusi jalgratturitele ja mägijalgratturitele, teejuhiga või omapead. Nende 18 marsruuti, mis on läbiproovitud ja erineva raskusastmega, läbivad piirkonna kauneimaid paiku.

Autoga liikumine: Faro lennujaamas on esindatud sellised autoüürifirmad nagu Avis (avis.com.pt), Budget (budget.com), Europcar (europcar.com) ja Hertz (hertz.co.uk).Auto üürimiseks peab olema vähemalt 21 aastat vana.

Liiklus on parempoolne. Kiirusepiirang asulates on 50 km/h, maanteedel 90 ja kiirteedel 120 km/h.

Juhiloa (ja passi) kaasaskandmine on kohustuslik, samuti peavad kaasas olema ohukolmnurk, helkurvest, tagavararehv ja esitulede varulambid. Seaduse järgi ei tohi juht õnnetuse või autorikke korral auto juurest lahkuda, ta peab helkurvesti selga panema ja ootama, kuni politsei saabub.

Ida-lääne A22 kiirtee muudeti eelmise aasta lõpus tasuliseks, seal on elektrooniline kontroll. Vaadake üle, kas teie üüriautos on Via Verde seade, mis automaatselt arvestab teie teekonna maksumuse. Kui soovite teemakse vältida, kasutage riigimaanteed 125, mis läbib sama marsruudi, kuid on tihedama liiklusega.

Lubatud joove on 0,5 promilli. Mobiiltelefoni kasutamine (välja arvatud vabakäeseade) on sõitmise ajal seadusega keelatud. Ilma turvaistmeta tohivad sõita lapsed, kes on üle 12 aasta vanad või pikemad kui 1,5 meetrit.

Hea teada

Valuuta: euro
Suunakood: 00 351
Hädaabinumber: 112
Enamikus linnades on turismiinfopunktid. Kõik kontaktandmed on veebilehel visitalgarve.pt/visitalgarve/ven.
Paljudes restoranides ja kauplustes saab siiani vaid sularahas maksta, seega kandke alati veidi sularaha kaasas.
Kohvikuid on igal sammul, need on portugali elulaadi osa. Tellida saab erineva kangusega kohvi. Alates bica’st (espresso) kuni galao’ni (latte).
Õhtuti restorani minnes on igati normaalne lapsed kaasa võtta, see kuulub Portugali pereelu juurde.


Silves

Silves asub sisemaal ning on ümbritsetud apelsinipuudega täidetud orgudest. Selle sümboliks on punane liivakivist kindlus, mis uhkelt end taeva taustal külastajaile näitab. Ajal, mil Algarve oli mooride poolt okupeeritud, oli Silves kohalikuks kultuurikeskuseks ning siin elasid kuni Santiago rüütlite vallutusteni 1242. aastal luuletajad ning kõnemehed. Külastage kindlust ja selle juurde kuuluvat Nõiutud moori tüdruku tsisterni (Castelo de Silves, avatud iga päev, 282 445 624). Lähedal olev armas katedraal pärineb 13. sajandist (Largo da Sé. Avatud iga päev, v.a. riiklikud pühad). Samuti ootab külastajaid arheoloogiamuuseum (Rua das Portas de Loule. Avatud teisipäevast pühapäevani, 282 444832)

Silves on ümbritsetud apelsinipuudega täidetud orgudest. Selle sümboliks on punane liivakivist kindlus, mis uhkelt end taeva taustal külastajaile näitab.

Jalutuskäik Via Algarvianal

See 300-kilomeetrine matkarada saab alguse Alcoutimis Hispaania piiri lähedal ning jookseb läbi Algarve kuni Cape St Vincentini läänes. Rada on hästi märgitud ning teel on mitmeid silte, mis teavitavad, kui kaugel on lähim asula ja vaatamisväärsused. Marsruut juhatab külastaja kohtadesse, mis on väljaspool tavapäraseid turismimarsruute ning on eriti kaunis kevadel, mil põllud on täis seal metsikult kasvavaid lilli.

.

Kalaturu külastus

Pole paremat kohta mingi paiga tõelise olemuse mõistmiseks kui kohalik toiduturg ning Algarves võrdub see kalaga. Algarve idaküljes asuv Olhão on olnud kalastamise poolest kuulus juba keskajast saadik. Siinne 80 letiga turg on parim nii sise- kui välisarhitektuuri poolest. Atlandi ookeanist pärinevate kalade rohkus on muljetavaldav. Siit leiate nii absoluutselt parimateks peetavad dorada (merikoger) ja robalo (huntahven) kui ka kaheksajalad, kalmaarid, merekarbid jpm. Oma jalgade kuivatamiseks tehke hiljem peatus ükskõik millises väljas asuvas kohvikus.

Avatud seitsmest hommikul kuni umbes üheni päeval, pühapäeviti suletud ning esmaspäeviti on müügil vaid piiratud valik tooteid.

Golf

Golfi poolest kuulsas Algarves on väga erinevaid väljakuid. Green feed sõltuvad väljakust, seega tasub enne otsuse tegemist ringi vaadata. Sir Henry Cottoni võistlusväljak (18 auku, löökide arv 73) Le Meridien Peninas (4) on esimene piirkonda ehitatud golfiväljakutest ning on siiani väga populaarne. Siin asuvad kaks kuulsat auku – viies nn. „koerajala“ auk oma kanali ja järvega ning kolmeteistkümnes auk, mida varjutab vesi. Green feed kahele mängijale koos bagiga maksavad umbes €103 inimese kohta.

Kiriku külastus

Algarve maastikku kaunistavad lihtsad valgeks lubjatud kirikud ei anna aimugi neis sees asuvatest rikkustest. Tihti on nad laest maani kaetud vanade käsitsi maalitud plaatidega (azulejos), paljudes on aga külluslikud kullatud altarid. Uksed ja aknad on tihti Manueline stiilis, mis on kuningas Manuelone (valitses aastatel 1495-1521) järgi nimetatud hilisgooti arhitektuurisuund, mida rahastas Portugalile kunagi suuri rikkusi toonud maitseainekaubandus. Veidike Almancilist väljas asub pisike 18. sajandi São Lourenço kirik, mida peetakse Algarve üheks pärliks. Siinsed sinised ja valged käsitsi maalitud plaadid, mis valmisid 1730. aastaks, katavad nii kuplit, seinu, löövi kui võlvi. See kõik koos rikkalikult kullatud altariga on muljetavaldav.

Rua da Igreja, São Lourenço, 8135-Almancil (289 395451). Sissepääs €2.

Veenaudingud

Algarve meresafarid pakuvad väga erinevaid programme, sh. süvamerekalastus, rannikukruiisid, koobaste külastused jpm. Transpordivahendite valik algab suurtest katamaraanidest ja lõpeb väiksemate jahtidega ning kruiisid ise algavad Vilamoura Marinast. Reiside vahel tehakse ujumis- ja sukeldumispause, samuti pakutakse võimalust uudistada mõnda uhkemat koobast. Broneerimiseks helistage numbril 289 302318, vt
. Kruiiside hinnad algavad €20; kalastamine al. €40, sh. varustus ja sööt.

Zoo Marine

Tegu on Algarve kõige rohkem külastajaid tõmbava atraktsiooniga. Suurt rõhku pannakse siin haridusele ja loodushoiule ning lastel on võimalus lindude ja loomadega lähedalt suhelda. Delfiinide, merelõvide ja hüljeste sõud on väga vahvad ning vanematel lastel on väikestes gruppides võimalus ka koos delfiinidega ujuda (eelbroneering vajalik, €155 inimese kohta). Samuti leiab siit liumägesid ja karusselle.

Avatud poolest märtsist kuni novembrini kell 10.00-18.00, juulis ja augustis suletakse kell 19.30. Suletud novembrist poole märtsini. Pilet täiskasvanutele €27; alla 100 cm pikkused lapsed tasuta, pikemate laste pilet €18 (289 560 300/1; zoomarine.pt).

Metsikult elavad delfiinid

Et näha mereelu oma looduslikus keskkonnas, külastage kohta nimega Mar Ilimitado at Sagres, mis spetsialiseerub metsiku looduse vaatlemisele. Koos merebiloogidega minnakse merele ja jälgitakse merikilpkonni, pringleid, tormipääsusid, tormilinde jt. Viimane kord, kui sellest osa võtsime, ümbritsesid meid delfiinid, kes laste rõõmuks vees hullasid.

Täiskasvanutele €32; lastele €25 (91 683 2625; marilimitado.com)

Veepargid

Algarves on veeparke raske mitte märgata, kuna mitmed neist on oluliseks maamärgiseks. Olen tähele pannud, et lapsed on neist täielikus vaimustuses ja võivad terve päeva seal veeta. Järgnevalt on välja toodud kolm peamist veeparki.

Aquashow Park Hotel, Quarteira, mis on populaarne oma 15-meetri kõrguse maokujulise liutoru poolest.
Avatud maist septembrini kell 10.00-17.00. Suve kõrgperioodil avatud pikemalt. Pilet täiskasvanule €27, lastele vanuses 5-10 €18, alla 5-aastastele tasuta (289 389396, aquashowparkhotel.com).

Aqualand, Alcantarillha

Siin on pikimad järjekorrad kamikaze taga, mis viib külastaja rohkem kui 35m pikka liumäge pidi alla vaid nelja sekundiga.

Avatud juunist septembrini kell 10.00-17.00. Suve kõrgperioodil avatud pikemalt. Pilet täiskasvanule €22, lastele vanuses 3-12 on hind €16, alla 3-aastastele tasuta (282 322 828; aqualand.pt)

Slide & Splash, Estombar

Seitsme hektari peal asuva veepargi põnevamad atraktsioonid on tornaado ning keeristega jõgi. Siin näidatakse ka sõusid, kus esinevad papagoid ning roomajad.

Avatud aprillist oktoobrini kell 10.00-17.00. Suve kõrgperioodil avatud pikemalt. Pilet täiskasvanule €24.50, 5-10-aastastele lastele €18, alla 5-aastased tasuta (282 340800; slidesplash.com).

Veesport

Läänerannik on ideaalne koht surfamiseks. Siin on mitmeid algajatele mõeldud veespordikoole, sh. Sagres Natura, kus tundide hinnad algavad 50 eurost päev ja sisaldavad ka transporti ükskõik millisesse sel päeval sobivasse randa. Tel: 282 824072;
. Veesuusatamist, banaanipaadisõite ja teisi veespordialasid saab aga harrastada veidi rahulikemates vetes Quinta do Lago juures (
, 289 394929 või 96 403 8472).

Kohalikest kioskitest leiate mitmeid ingliskeelseid trükiseid, mis annavad lisainfot piirkonnas toimuvate kontsertide, festivalide ja laatade kohta. Heaks informatsiooniallikaks on ka veebileht algarveuncovered.com.

Värske kala ja tomatisalat on garanteeritud. Rohkem kaloreid lisavad kohalikud küpsetised-saiakesed.

Algarve rannad on tihti mõnusad vaiksed liivaribad, mis varjatud kahelt poolt rannakaljudega tuulte eest.

Head marsruudid autoga läbimiseks on Portimao-Fóia (25 km) ning Lagosest Cape St Vincenti (40 km).

Jaga
Kommentaarid