Miks minna

New York on maailma kõige põnevam linn. Manhattan ei maga kunagi ja seal ei tule tegevustest puudust kunagi. Broadway ja Times Square’i tuledesärast võib julgelt edasi kulgeda maailmakuulsate muuseumide ning arhitektuurimälestiste juurde. Lisaks on linnas rohkem restorane ja baare, kui keegi jõuaks aasta jooksul külastada. Kõik see kokku teeb New Yorgist meie ajastu Rooma.

New York muutub pidevalt. Kunagi kuritegude poolest tuntud piirkonnad Meatpacking District ja suur osa Brooklynist on tänapäeval turvalised ja lahedad kohad. Varem igavad ärirajoonid Flatiron ja Garment District on aga praegu paigad, kus iga nädal avavad oma uksed üha uued ja uued restoranid.

Suures linnas võib end tunda väga üksikuna, kuid New Yorgi üks võludest on selle linna külalislahkus, mis lubab tunda end tõelise kohalikuna. Osalt on see nii tänu linna loogilisele ülesehitusele: Manhattani tänavaplaan põhineb korrapärasel ruudustikul. Seega vastupidi näiteks vanadele Euroopa linnadele on siin alati lihtne aru saada, kus parasjagu viibid ning peaaegu igale poole on võimalik jalgsi jõuda.

Linna külalislahkus peegeldub ka selles, et njuujorklased ise on üllatavalt sõbralikud. Mõnda söögikohta sisse astudes või metroos kellegi kõrvale istudes võib naaber üsna tihti vestlust alustada.

Millal minna

New Yorki võib minna igal aastaajal. Talved koos valgete lumesadudega ja neile järgneva pilvitu taevaga võivad olla siin tõeliselt maagilised. Suveilm on aga kõige usaldusväärsem, kuigi augustis võib New Yorgis olla ka lämmatavalt niiske. Kevad ning sügis on külastamiseks parimad aastaajad. Oktoobris värvuvad Central Parkis puudel lehel kuldpunaseks, taevas on selge ning õhk mõnusalt värske.

Sõit lennujaamast linna

Taksosõit JFK lennujaamast Manhattanile kestab 45–60 minutit ning maksab 45-60 dollarit makse ja jootraha arvestamata. La Guardia lennujaam on linnale lähemal ning taksosõit sealt linna ei tohiks maksta üle 30 dollari. Newarki lennujaamast Manhattanile sõidab 35–50 minutit. Võib kasutada ka ühistransporti (rong, metroo, AirTrain), aga aega linna jõudmiseks kulub siis rohkem.

Erabussid, mis sõidavad kõikidest lennujaamadest Grand Centrali terminali, Penn Stationi rongijaama ja Port Authority bussijaama juurde, on kiired ning maksavad olenevalt lennujaamast 16–28 dollarit. Lisainfoks külastage veebilehte www.panynj.gov/airports või helistage numbril 001 800 247 7433.

Kuidas liikuda?

Ühistransport: New Yorgi metroosüsteem on kiire, turvaline ja usaldusväärne ning ühendab viiest linnaosast nelja (vaid Staten Island jääb metroo haardeulatusest välja). Üksikpileti hind on 2,25 dollarit. Seitsmepäevane piiramatu sõiduvõimalusega pilet maksab 27 dollarit. Kaardid kehtivad ka bussis. Lisateavet saab veebilehelt www.mta.info/metrocard.

Kollased taksod: Välja arvatud tipptunnil, on taksod New Yorgis alati saadaval. Sõidutasu algab 2,50 dollarist ning iga viiendiku miili eest lisandub 40 senti (25 penni).

Kohalikud seadused ja tavad

Restoranides on jootraha suuruseks 15–20% arvest. Käibemaks New Yorgis on 8,87%. Poodides ja restoranides toodud hinnad ei sisalda maksusid.

Hea teada

Hädaabinumber: 911
Turismiinfokeskus: põhjaliku info saamiseks New Yorgi kohta külastage turismiinfoteenuseid pakkuva mittetulundusühingu NYC & Company veebilehte aadressil www.nycgo.com. Kaarte, reklaamlehti ja teisi New Yorgiga seonduvaid materjale on võimalik saada turismiinfokeskusest (tel 001 212 484 1222) aadressil 810, 7. avenüü, 52. ja 53. tänava vahel. Avatud E–R 8.30–18.00; L–P ja pühade ajal 9.00–17.00.
Valuuta: USA dollar
Suunanumber: välismaalt helistades valige kõigepealt 001, seejärel kolmekohaline linnaosa number (näiteks Manhattan 212 ja Brooklyn/Bronx 718) ning siis telefoninumber.


New Yorgis on tuntud muuseume, galeriisid ja arhitektuurilisi vaatamisväärsusi, kuid mitmete parkide, jõgede ja isegi randadega on see linn siiski üllatavalt looduslähedane. Seega ei teki tunnet, et kogu aja peaks sisustama tubaste tegevustega. Brooklyn õitseb ning seal on säilinud vanad ümbruskonnad, mida Manhattanis enam ei leia. Rongi või metrooga saab linnast kiiresti välja, seega ärge kartke ümbrust uurida.

Esmakülastajatele

Empire State Building

Ühendriikide kõige äratuntavama hoone 86. või 102. korruse vaateplatvormidelt saate aimu, kui suure linnaga on tegu. Selge ilmaga näeb Connecticuti ja Pennsylvaniani välja. Avatud iga päev 9.30–24.00.

Aadress: 350 5. avenüü.

Kontaktandmed: tel 212 736 3100,
.

Pilet: täiskasvanud 17,61 dollarit, lapsed 12,07 dollarit.

Central Park
Südalinnas asuval 843 aakri suurusel rohelisel vööl on loomaaed, kaks avalikku uisutamisväljakut, veehoidla, teater, miilide kaupa teeradasid, aakrite kaupa piknikuks ideaalseid murulappe ning romantiline paadimaja restoran (tel 212 517 2233; www.thecentralparkboathouse.com).
Aadress: 59. kuni 110. tänav, 8. ja 5. avenüü vahel.

Metropolitani kunstimuuseum
New Yorgi ikooniline muuseum (3) rabab oma suurusega, kui te oma tähelepanu ei koonda. Ärge jääge ilma esimesel korrusel olevatest Kreeka ja Rooma näitustest.
Aadress: 1000 5. avenüü ja 82. tänav, Upper East Side.
Kontaktandmed: tel 212 535 7710, www.metmuseum.org.
Pilet: tasuta, annetused on teretulnud.

Ameerika loodusajaloo muuseum
See on tõeline maailmaime alates üüratust sinivaala mudelist ja lõpetades hiiglaslike kosmosekividega meteoriitide saalis. Avatud iga päev 10.00–17.45.
Aadress: Central Park West ja 79. tänav, Upper West Side.
Kontaktandmed: 212 769 5100, www.amnh.org.
Pilet: täiskasvanud 16 dollarit, alla 12aastased lapsed 9 dollarit.

Times Square
Kesklinnas asuva Times Square’i pilvelõhkujate vilkuvad neoontuled ja elektrivalgustus jätavad Picadilly tsirkusest maakülakese mulje. See on dramaatiline vastand Broadway peentele teatritele (vt allpool).
Aadress: Broadway ja 7. avenüü, 42. kuni 47. tänav.

Ellise saar ja Vabadussamba kruiis
Minge Vabadussamba kruiisile ning seejärel Ellise saare ringkäigule, kust aastatel 1892–1954 käis läbi enam kui 12 miljonit immigranti. Jalutage registreerimisruumis ja kuulake elavat lindistust, mis räägib toimingutest, millega linna uustulnukad pidid kokku puutuma. Statue Cruisesi praamid (tel 877 523 9849; www.statuecruises.com) väljuvad Battery Parki terminalist, mis asub Manhattani lõunatipus, ajavahemikus 9–17, täiskasvanu pilet maksab 13 dollarit.

Brooklyni sild
1883. aastal valminud, 1595 jala pikkune rippsild on linna sümbolina sama tähenduslik nagu Empire State Building. Alustage linnahalli lähedalt Kesktänavalt ning nautige vaateid lõunas asuvast Kubernerisaarest ning põhjas olevast Manhattani sillast. Brooklyni jõudes suunduge Brooklyn Heightsi kaldaäärsetele aladele ning nautige suurepäraseid vaateid Manhattanile.

Vanadele kaladele

Fricki kogu

Röövelparun Henry Clay Fricki endine kodu on Upper East Side’i tähelepanuväärne mõis, milles on Rooma aatrium, aiahoov ning Rembrandti, Vermeeri ja renessansimeistrite tööde uhked kogud. See on New Yorgi parim väike muuseum.

Aadress: 1 East 70. tänav, Upper East Side.

Kontaktandmed: 212 288 0700,
.

Lahtiolekuajad: T–L 10.00–18.00, P 11.00–17.00.

Pilet: 18 dollarit.

Circle Line’i ringreis
Kerge on unustada, et Manhattan on saar. Kolmetunnine Circle Line’i saarekruiis (9) läbib kolme jõge, möödub seitsmest sillast ja erakordsetest metsaga kaetud kaljudest, mis kõrguvad Hudsoni jõe kohal Fort Tryoni pargi loodenurgas.
Aadress: Pier 83 West 42. tänav.
Kontaktandmed: tel 212 563 3200, www.circleline42.com.
Väljasõiduajad: iga päev (kellaajad muutuvad).
Pilet: täiskasvanud 36 dollarit, lapsed 23 dollarit.

High Line
See võrratu uus maastikupark (www.thehighline.org) asub õhku ehitatud taastatud tööstuslikul raudteeliinil, mis ulatub läbi 22 kvartali Gansevoorti tänavast 34. tänavani, jäädes Manhattani lääneküljel asuva Hudsoni jõe lähedale. Jõe kohal näeb ideaalset päikeseloojangut enne West Village’isse või Meatpacking Districti õhtustama suundumist.

Ühepäevased ekskursioonid

Coney saar ja Brighton Beach, Brooklyn

Minge lõunasse suunduva F-, D-, N- või Q-metrooga Coney saarele (varuge vähemalt tunnike) ning te jõuate hoopis teistsugusesse maailma: Atlandi ookeani lained murravad rannikule, kuulsad Cyclone’i Ameerika mäed tärisevad pea kohal ning suvel on rand täis päevitavaid linlasi. Kõndige 20 minutit mööda kuulsat jalutusteed itta ning jõuate Brighton Beachi, Brooklyni äärelinna, mis on koduks kümnetele tuhandetele Vene ja Ukraina immigrantidele. Tehke peatus Tatiana juures, et süüa borši, lambakebabi ja kaaviari (tel 718 891 5151;
). Istuge merevaatega lauda otse jalutustee peal.

Kubernerisaar
25. maist oktoobrini, nädalavahetuseti ja esmaspäevastel pühadel.
Manhattani lõunatipus asuvast Brooklyni sillast lõuna poole jääv 172aakrine saar avati 2009. aasta suvel ning sellest sai peagi üks linna armastatumaid rohelisi alasid. Nädalavahetustel ja esmaspäevastel pühadel maist oktoobrini pääsete saarele Manhattanilt startiva Battery Maritime Buildingi (10 South St) veetaksoga või Brooklynist lahkuva DUMBOga.
Üüritavate rataste (www.bikeandroll.com), ranna, aakrite ulatuses muru ja 2,2 miili pikkuse promenaadiga on see saar ideaalne, et nautida jalutuskäike, pärastlõunaseid piknikke ning jalustrabavaid vaateid Manhattanile, Brooklynile ja Vabadussambale. 2013. aastal toimuvad siin seeriakontserdid, toidufestivalid ning NYCi üherattaliste jalgrataste festival. Külastage veebilehte www.govisland.com üritustega tutvumiseks.

Hike Rockefelleri riigipargi kaitseala, Tarrytown
Grand Centralist jõuab 35minutilise rongisõiduga Tarrytowni (Metro North Hudson Line’il), kus asub 1400aakrine kaitseala, mille rajas naftaparun John D. Rockefeller 20. sajandi alguses. Park on avatud aasta läbi ning seal on mitme miili pikkuseid kaarikuradasid, metsamaid, künkaid ja aasu ning sealt avanevad imelised vaated Hudsoni jõele. Tarrytown on naabriks legendaarsele Sleepy Hollow’ külakesele, mis oli Irving Washingtoni kuulsa gooti loo toimumispaigaks. Kontaktandmed: tel 914 631 1470.