Miks minna

Pole saladus, et Florida, mida kohalikud kutsuvad hellitavalt no-brainer (miski, mis ei nõua kuigi palju mõttetööd), on tuntud eelkõige oma kaunite randade, lahedate teemaparkide, rabavate ostukeskuste ning ööelu poolest. See meelitab ühtviisi nii perekondi, armunud paare, vanemaid inimesi kui ka üksikreisijaid. Inimesed tulevad ikka ja jälle siia tagasi, sest Florida on tegelikult midagi palju enamat, kui esmapilgul tundub.

Maailma teemaparkide pealinn Orlando meelitab ligi enamikku 87 miljonist osariiki külastavast inimesest aastas. Selles paigas jagub fantaasiat kõigile, kuid see on üksnes reisi algus. Edasi tulevad ökoseiklused ja loodusretked ning muud vabaõhu-ajaviitevõimalused süstamatkadest rattasõiduni ja kalastamisest golfini.

Florida oskab üllatada. Siin on Ameerika vanim linn (St Augustine), rikkalik indiaani pärand (seminolide hõim), 20. sajandi alguse ekspansiooni jäljed (Henry Flagleri raudtee) ning kosmoseuuringute kodu (Kennedy kosmosekeskus). Samuti leiab siit Ringlingi tsirkuse, mis lubab külastajatele anda maailma parima etenduse.

Hinna ja kvaliteedi suhe on teine põhjus, miks paljud jälle Floridasse tagasi tulevad. Planeerides kord aastas kahenädalast reisi on ju oluline, et kulutatud raha oleks hästi kulutatud ning tänapäeva turismimaailmas garanteerib Florida kindla, usaldusväärse ja kvaliteetse puhkuse.

2013. aasta on hea aeg Florida külastamiseks, sest osariik tähistab üritusteprogrammi Viva Florida 500 raames oma 500aastast nö sünnipäeva. Lähemalt saab vaadata veebilehelt visitflorida.com/viva.

Millal minna

Florida väärib päikeseosariigi nimetust, kuid meeles tuleb pidada, et maist septembrini on siin väga palav ja niiske ning õhutemperatuur võib tõusta üle 35 °C. Meeldivalt soe ilm on Floridas alates märtsist kuni mai alguseni ja oktoobri keskpaigast novembri lõpuni.

Keskmine õhutemperatuur on Florida lõunaosas ka talvel üle 20 °C, kuid põhja pool võib see öösiti langeda isegi alla nulli. Orlando ja selle teemapargid on eriti rahvarohked märtsis ja aprilli alguses, kuid ka juunist kuni augusti keskpaigani ning täismaja on jõulude ja aastavahetuse ajal.

Suve juurde kuuluvad igapäevased tugevad äikesetormid, mis tavaliselt küll kaua ei kesta, kuid soovitatav on siiski kaasa võtta vihmavari või -keep. Odavaid vihmakeepe müüakse ka igas teemapargis.

Kuhu minna

Florida on suurem kui Inglismaa ja Wales kokku ning jagatud turismi mõistes viieks erinevaks piirkonnaks: kirde-, kesk- ja kaguosa, Mehhiko lahe rannik ning Keysi saarestik.
Paljud külastajad ühendavad nädalase Orlandos viibimise reisiga Mehhiko lahe äärde või Keysi saartele. Saarestik, mis on tõeline juveel, kulgeb 193 km pikkuse kaarena Florida lõunatipust Kariibi mere suunas ning lõpeb Kuubast kõigest 145 km kaugusel.

Kirde-Florida

Jacksonville on osariigi põhjaosa tähtsaim linn, mis on elav ja modernne koos pilkupüüdva jõeäärega. Selle lahutamatuks osaks on ööelu, kaubanduskeskused, rannad ja maailmakuulus golfikuurort Tournament Players Club Sawgrassis.

Golfiarmastajate jaoks on huvitav koht St Augustine’i linna lähedal asuv maailma golfikuulsuste galerii (World Golf Hall of Fame). St Augustine’i rajasid hispaanlased 1565. aastal oma koloonia ning samas linnas on ka osariigi üks ikoonilisemaid monumente, Ameerika mandriosa vanim kindlus Castillo de San Marcos. Koloniaalajastu ehitisi leiab siit külluses, samuti kauneid Flagleri perioodist (1880–1913) pärit maju nagu Lightneri muuseum (raudteeparunile kuulunud endine hotell Alcazar), Flagleri kolledž (ulatub tagasi aastasse 1888) ning kõrgustesse küündiv presbüterlik kirik (Memorial Presbyterian Church).

Floridas asub Ameerika Ühendriikide vanim linn St Augustine.

Kesk-Florida

Orlando asub osariigi südames nii selle sõna otseses kui ka kaudses tähenduses.

Siin on Disney, Universali ja SeaWorldi kodu ning linna lõunaosas paiknevad Winter Haven ja uus Florida Legoland. Mööda I-4 ja Florida Turnpike’i maanteid on lihtne sõita nii mõlema ranniku äärde kui ka lõunasse. Seega on Orlando ideaalne reisi alguspunkt, sest lisaks on siit mugav minna ka Kennedy kosmosekeskusesse, Daytona Beachi või Tampa linna. Tampas asuvad loomadeteemaline Busch Gardensi park, Lowry Park Zoo ning Florida Aquarium, samuti kunagise maailma sigarivalmistamise pealinna Ybor City rajoon.

Mitmed Florida kõige loodussäästlikumad puhkamiskohad on välja arendatud Kissimmees ja selle ümbruses. Neist tähelepanuväärseim on linnast lõuna poole jäävas rantšos asuv loodussafari keskus, lisaks võimalus kuumaõhupalli- ja paadisõitudeks, süstamatkadeks ning kalastusretkedeks.

Kesk-Florida on viimaste aastate jooksul panustanud tublisti erinevate tegevusvõimaluste pakkumisse. Siin võib õppida langevarjuga hüppamist, deltaplaaniga lendamist, sõita ATVde ning rannaautodega, juhtida lennukit, teha vigurlende ning kihutada paarsada tuhat eurot maksva Ferrariga mööda võidusõidurada.

Mehhiko lahe äärne piirkond

Orlandost lääne ja lõuna pool asuvad 338 km pikkusel maa-alal võrratud valge liivaga rannad kreekapärasest Tarpon Springsist kuni lõunatipu Marco saareni Evergladesi ääres. Tampast kohe läänes paiknevad populaarsed ja perede armastatud Clearwateri ja St Pete’s Beachi linnad, kuid lõuna poole liikudes muutuvad rannikuäärsed linnad ja kuurordid järjest eksklusiivsemaks ning „täiskasvanulikumaks”.

Bradentoni, Sarasotat, Venice’i, Port Charlotte’i, Cape Coralit, Captivat, Sanibeli ja Naple’i iseloomustab kõiki golfiklubilik atmosfäär. Nende linnade kaunid rannad on aga ihaldatud pulmapaigad ning mesinädalate veetmise kohad. Samuti meelitavad need korjama merekarpe, mida lained toovad randadesse ohtralt. Venice, ametlikult maailma haihammaste pealinn, on koht, kus meri uhub kaldale tuhandeid haihambaid ning kus aprillis toimub nende kollektsionääridele mõeldud festival.

Kagu-Florida

West Palm Beach oli 20. sajandi alguses Henry Flagleri lemmikkuurort, mistõttu sai sellest nende jõukate ja kuulsate kodu, kes otsisid kohta, kuhu põgeneda külma talve eest. Oma rannaäärsete korterite ning hotellidega on see tänini rikaste ja ilusate pelgupaik.

West Palm Beachist põhja pool asub Jupiteri linn, kuhu Tiger Woods on rajanud oma kodu, lõunasse jäävad aga sellised linnad ja kuurordid nagu Deerfield Beach, Pompano Beach, Boca Raton ja moekas Fort Lauderdale, mis on oma rikkaliku veeteede võrgustiku tõttu saanud hüüdnimeks Ameerika Veneetsia. Samuti asub siin osariigi suurim kaubanduskeskus, massiivne Sawgrass Mills ning linn on uhke oma suurepäraste toidukohtade, ööelu ja loomulikult randade üle.

Fort Lauderdale’ist mööda I-75 maanteed lääne poole sõites jõuab peagi seminoli indiaanihõimu kodukanti Big Cypressis. Siin asuv Ah-Tah-Thi-Ki muuseum on osa nende külast, mis on nagu elav ajalugu. Billie Swamp Safari on aga õige valik Evergladesi kütkestavasse loodusesse sukeldumiseks.

Keysi saarestik

Miamist lõuna poole viivat Highway 1 teed mööda jõuab kiiresti üksteisega nagu ketina ühendatud saarteni, mis on tuntud Keysi nime all. Sama saarestik oli kunagi proovikiri Flagleri suure raudteeimpeeriumi jaoks ning oli koduks Ernest Hemingwayle tema liigjoomise päevil.

Saared algavad Key Largo linnaga, mille on kuulsaks teinud Humphrey Bogarti samanimeline film, millele oli pühendatud saare filmifestival mais 2013. Key Largol asub ka John Pennekamp Coral Reef State Park, mis on akvalangiga sukeldujate meka.

Järgmised tuntud linnad mööda Keysi edasi minnes on Islamorada ja Marathon, kuni jõuate USA lõunapoolsemaisse punkti Key Westi, kus Hemingway hulkus baare pidi aastatel 1928–1939 ja kus süvamere kalapüük on teine religioon.

Kui on soov külastada suurt rikkaliku metsiku loodusega Evergladesi rahvusparki, mille märgalad on kodupaigaks 350 linnuliigile, siis läänest pääseb selle juurde Naple’i kaudu ning ida poolt on väravaks Fort Lauderdale.

Kohalejõudmine ja ringiliikumine

Et ühistransport on piiratud võimalustega, siis on auto üürimine peaaegu möödapääsmatu, seda isegi linnades. Bussifirmaga Greyhound (greyhound.com) ühest linnast teise sõita on küllaltki tülikas. Suured autoüürifirmad on Alamo (alamo.com) ja Dollar (dollar.com), aga proovimist väärib ka US Rent-A-Car (usrentacar.com).

Kohalikud seadused ja tavad

Kandke juhiluba ja autorendilepingut endaga alati kaasas, sest politsei võib teid iga hetk kinni pidada. Punase fooritule ajal tohib paremale pöörata, aga enne peatuge hetkeks ja veenduge, et ei oleks vastutulevat sõidukit või märki, mis keelab punase tule ajal paremale pöörata (No turn on red).

Auto tuled peavad vihmaga põlema. Kui näete maanteel sõites tee ääres kiirabiautot, vahetage sõidurada või vähendage kiirust. Kõrvalteedel tuleb aga sõitvat kiirabiautot nähes oma auto teeserva tõmmata ja kinni pidada. Koolibussist ei tohi mööda sõita, kui see on peatunud, et inimesed saaksid maha minna.

Ärge unustage portjeedele ning hotelli- ja restoraniteenindajatele jootraha anda. Portjeed eeldavad dollari kohvri kohta, toitlustusasutustes ja taksosõidul on see 15% kogusummast. Ja head päeva soovides (Have a nice day!) mõtlevad kohalikud seda tõsiselt. Florida on USA üks sõbralikumaid osariike.

Hea teada

Valuuta: USA dollar

Hädaabinumbrid/kontaktandmed: politsei, tuletõrje ja kiirabi 911 (enamikust hotellidest helistades 9 911); liiklusinfo 511


Niisiis on Florida kogu maailma teemaparkide pealinn, aga teie pole lõbusõitudest ja etendustest vaimustuses. Seega pole mõtet siia tulla? Oot-oot. Siinsed teemapargid on omaette vaatamisväärsused ning pakuvad meeletult lõbu. Samas on igale loodusesõbrale kindlasti meeltmööda Florida maastik ja metsik loodus. Aga alustame siiski teada-tuntust.

Walt Disney World

Sellel hiiglaslikul mänguväljakul asub neli teemaparki, kaks veeparki, neli golfiväljakut ning poodide, restoranide ja kireva ööeluga „kesklinn”. Lisaks on võimalik tegeleda veespordi, kalastamise, ratsutamise ja palju muuga. 22 temaatilist hotelli kuuluvad Florida parimate hulka ning siit leiab endale sobiva igasuguse rahakotiga külastaja, samas kui parkide, näiteks Epcoti pakutava meelelahutuse kvaliteet ja loovus hämmastavad kõiki külastajaid ühtemoodi.

Temaatiliste „piirkondadega” Magic Kingdom on Disney Worldi keskuseks. Uuendatud Fantasyland koos Storybook Circuse ja Enchanted Foresti aladega esindab klassikalist kogupere Disney-maailma, samas kui Tomorrowland peidab endas palju närvikõdi pakkuvat Space Mountaini nimelist Ameerika mäge. Filmitööstuse salanippe paljastatakse Disney Hollywood Studios, loomasõbrad peaksid aga kindlasti suunduma otsejoones Animal Kingdomi poole, kus Kilimanjaro Safari pakub ühte realistlikumat metsiku looduse kogemust väljaspool Aafrikat.

Aadress: Lake Buena Vista, Orlando, Florida 32830.
Kontaktandmed: tel 00 14 07 939 6244, disneyworld.disney.go.com (rahvusvaheline).
Lahtiolekuajad: kaheksast või üheksast hommikul kuni südaööni tipphooajal. Disney hotellide kliendid saavad iga päev ühte parki tund aega varem sisse või võivad jääda kuni kolm tundi pärast ametlikku sulgemisaega.
Pilet: alates 94 dollarist (üks päev, üks park) kuni 367 dollarini (seitsme päeva kõik-hinnas-pilet).

Isegi kui te ei viibi Disney hotellis kliendina, siis külastamist väärivad need ikka, kas või oma pilkupüüdva stiili ja suurepäraste restoranide pärast. Headeks näideteks on trendikas California Grill (Disney’s Contemporary Resortis) ja mereandide restoran Narcoossee’s (Disney’s Grand Floridian Resortis).

Universal Orlando

Disney peamisel konkurendil on välja pakkuda kaks teemaparki, sh Islands of Adventure koos Harry Potteri pargiga, mis on täielikult pühendatud J. K. Rowlingu võluripoisile. Lisaks terve meelelahutuslinnak ja kolm temaatilist hotelli.

Universal Studios Florida on algupärane park, kus hiljaaegu toimusid tohutud laiendamistööd. Michael Bay plahvatuslik Transformerite saaga pani aluse Universal Studio pargi viimase kümne aasta suurimale uuele atraktsioonile. Nende tegelaskujude austajatele pole ilmselt midagi meeliköitvamat kui koos Optimus Prime’iga maailma päästa.

Ülikiire ja tugeva elamuse tagab liikuv 3D-simulaatortehnoloogia, mis tegi kuulsaks ka pilkupüüdva Amazing Adventures of Spider-Mani atraktsiooni Islands of Adventure pargis aastal 1999.

Transformers: The Ride-3D avati 20. juunil. See oli 23aastase teemapargi põneva arenguaasta alguseks. Hiljem sel suvel avati ka Simpsonite atraktsioon keset Springfieldi linnakest, kus on võimalik näha ja kogeda kõike, mis sellest kaua jooksnud seriaalist tuttav. Muu hulgas on võimalik juua Duffi õlut, einestada Moe baaris ja maitsta Lard Ladi sõõrikuid.

Sel aastal saavad külastajad näha ka Universali Harry Potteri atraktsioonide laienemist, kuna valmimas on Diagoni põiktänav, mis ühendab Universali Harry Potteri maailma Islands of Adventure omaga lavataguse rongisõidu abil. See peaks avatama 2014. aasta juulis.

Transformerite atraktsioon pakub ilmselt parima pildistamiskoha Orlandos, kuna külastajad saavad end jäädvustada koos Optimus Prime’i ja Bumblebeega.

Aadress: Universal Boulevard, Orlando, Florida 32819.
Kontaktandmed: tel 407 363 8000, universalorlando.com.
Lahtiolekuajad: 9.00 – 18.00, 19.00 või 22.00 olenevalt hooajast.
Pilet: 94 dollarist (üks päev, üks park) kuni 191 dollarini (neli päeva, kaks parki). 354 dollari eest saab Orlando FlexTicket Plusi pileti, mis tagab sissepääsu Universali teemaparki, SeaWorldi ja Busch Gardensisse kahe nädala kestel.

SeaWorld

See mereteemaline park pakub oma tähelepanuväärsete näituste, väljapanekute ja akvaariumide kõrvale üllatavalt keskkonnateadlikku sõnumit. Samas on siin ka neli suurt atraktsiooni, sh Florida ainuke „lendav” karussell (sõidu ajal on inimesed istumise asemel pikali, mis tekitab lendamise tunde). Suurte mereimetajate etendus on vaimustav ja sama mõjuv on ka 3D-film „Turtle Trek”.

2013. aasta suvel avati seni suurim projekt – Antarctica: Empire of the Penguin, mis on tohutu polaarkeskkond siseruumis, kus saab sõita läbi terve valge kontinendi. Me oleme näinud filme „March of the Penguins” („Pingviinide marss”) ja „The Penguin King”, ent kumbki neist suurteostest ei andnud nõnda hästi edasi maailma kuivema ja külmima mandri olemust nagu Antarctica: Empire of the Penguin.

Viimase 15 aasta jooksul on SeaWorld muutunud lihtsast loomaetenduste toimumispaigast interaktiivseks keskuseks, kus külastajatele tutvustatakse loomi ja nende elukeskkondi läbi haaravalt meelelahutusliku, ent samas ka hariva prisma. Uus atraktsioon läheb veel kaugemale, hõlmates välist jää- ja lumemaastikku, mis suundub siseruumidesse, kus on ka uuenduslikud rööbasteta sõidukid.

Siin astuvad külastajad kaheksakohaliste sõidukitesse, mis näevad välja nagu ümmargused avatud hõljukid, ja sõidavad kaasa noore paapuapingviini elulooga, alustades tema varajasest arengust Antarktika lumetormide sügavikus kuni sürreaalse jääkoopa maailmani ja ohtudeni, mis varitsevad ookeanis, kuni lõpuks jõutakse turvaliselt koloonia juurde.

Nelja ja poole minutilise sõidu jooksul langeb temperatuur alla nulli, kuni jõutakse SeaWorldi 250liikmelise pingviinikolooniani, kuhu kuuluvad nii paapua-, adeelia- ja keiserpingviinid kui ka kuldkiird-pingviinid.

Kindlasti võlub see ära kogu pere, kui muidugi suudetakse jäine teekond vastu pidada, ning lõpuks jääb üle nautida seda tõetruud keskkonda, kus on võimalik näha neid lummavaid linde nii lähedalt.

Mais on selle atraktsiooni järjekorrad tundidepikkused, nii et siia tasub kindlasti tulla juba varakult.

Aadress: 7007 Seaworld Drive, Orlando, Florida 32821.
Kontaktandmed: tel 407 351 3600, seaworld.com.
Lahtiolekuajad: avatakse 9.00 ja suletakse olenevalt hooajast kas 18.00, 19.00, 22.00 või 23.00.
Pilet: 94 dollarit (päevapilet) või 148 dollarit (SeaWorld ja Busch Gardens kahe nädala kestel).

Busch Gardens

SeaWorldi sõsarpark meenutab pisut suuremat ja julgemat versiooni Chessington World of Adventuresi pargist – aga parema ilmaga. Aafrika teema on siin segunenud suurepäraste karussellide, ulatuslike etenduste ja savannidega, ning koolieelikute meeleheaks on ka Sesame Streeti ala.

Aadress: 10165 N McKinley Drive, Tampa, Florida 33612.
Kontaktandmed: tel 813 987 5000, seaworldparks.com/buschgardens-tampa.
Lahtiolekuajad: olenevalt hooajast avatakse kas 9.00 või 10.00 ja sulgemisaeg jääb ajavahemikku 18.00–22.00.
Pilet: 81 dollarit (päevapilet) või 148 dollarit (SeaWorld ja Busch Gardens kahe nädala kestel).

Kennedy kosmosekeskus

Kui NASA oma kosmosetranspordisüsteemi (ehk siis süstikud) 2011. aasta juulis pensionile saatis, algas Ameerika muuseumide ja teemaparkide vahel tohutu tormijooks, et üks kolmest alles olevast kosmosesüstikust endale nabida. Rebimine poole tosina tahtja vahel oli tihe.

Universalist vaid 45minutilise sõidu kaugusel asuv Kennedy kosmosekeskus ookeani rannikul Floridas sai endale kolmikust viimase, süstiku Atlantis.

Suurte renoveerimistööde käigus uuendati külastuskeskust, aga näituse peamiseks osaks on siiski 10 korruse kõrgune Atlantis. Süstik on pandud liikuvale alusele püstises asendis väljasirutatud „robotkäega”.

Süstiku taha on paigaldatud tohutu suur LED-ekraan, mis näitab liikuvat pilti Maast. Nõnda on kauatöötanud süstik vägagi reaalses keskkonnas. Väljapaneku jaoks ei ole süstikut puhtaks küüritud. Vastupidi, seda esitletakse kogu hiilguses koos jälgedega, mida 33 kosmosemissiooni on talle jätnud. Inimesed saavad süstikut lähedalt näha esimese korruse vaateplatvormilt.

Muude vaatamisväärsuste hulka kuuluvad dramaatilised filmiesitlused, katsutavad simulaatorid ja laste mängualad ning ka suur suveniiripood.

Varem oli kosmosekeskuse juures parkimine tasuta, ent nüüd tuleb maksta auto eest 10 dollarit.

Aadress: State Road 405, Kennedy Space Center, Florida 32899.
Kontaktandmed: tel 321 867 5000, kennedyspacecenter.com.
Lahtiolekuajad: 9.00 – 17.00 või 18.00 olenevalt hooajast.
Pilet: 50 dollarit.

Florida Legoland

Legoimpeeriumi uusim osa on ühtlasi ka suurim. See kaunil järvekaldal asuv park on mõeldud lastele vanuses 2–12 ja hõlmab kõiki tüüpilisi legodega seotud mänge ja lõbustusi ning lisaks ka suurt valikut karusselle, sh paar suuremat Ameerika mäge ning ka veepark.

Alates selle avamisest oktoobris 2011 on vaid mõned teemapargid saanud veel suurema populaarsuse osaliseks kui Florida Legoland. Chima maailma pargi näol sai see hiljuti juba kolmanda suurema laienduse 21 kuu jooksul. See on omakorda tõestuseks Legolandi populaarsusest 2–12aastaste laste hulgas.

Eelmisel suvel lisandus veepark, selle aasta alguses rajati ulatuslik Tähesõdade ala Minilandis ning 3. juulil avati siin järvekaldal asuvas pargis, mis jääb vaid 45minutilise sõidu kaugusele Orlandost, veel üks uus „maa”.

Uus maailm põhineb täielikult Lego Chima sarjal ning selles elusuuruses mängumaailmas viiakse lapsed vesisele sõidule läbi erinevate loomade kuningriikide Chi otsinguile ning koos lõviprints Lavaliga lahingusse krokodillikuninga Craggeri vastu.

See on lummav reis, eriti kuna sõitjad saavad Lavalit lahingus veekahuritega mitmel korral aidata. Samuti näidatakse siin Cartoon Networki multifilme ning avatud on ka ehituse ja mängu ala Speedorz Arena. Ka on võimalik külastada Craggeri sood, mis on ulatuslik veemängumaa, ja näidatakse Lego Chima 4D-filmi.

See park on suuremas osas lageda taeva all, nii et vanemad peaksid sageli päikesekaitsekreemi määrima ja pidevalt varju otsima.

Aadress: 1 Legoland Way, Winter Haven, Florida 33884.
Kontaktandmed: tel 863 324 2111, florida.legoland.com/en.
Lahtiolekuajad: 9.30 – 17.00, 18.00 või 20.00 hooajaliselt, madalhooajal suletud teisipäeviti ja kolmapäeviti.
Pilet: 76 dollarit (päevapilet) ja 91 dollarit (kahe päeva pilet) pluss 12 dollarit veepargi pilet.

Florida ökosafarid

Loodusefännid ja teised, kes soovivad näha „tõelist” Floridat, peaksid kindlasti haarama sellest suurepärasest võimalusest tutvuda kohaliku taimestiku ja loomastikuga ning saada nii mõnigi närvekõditav kogemus ahviraudteelt. See park rajati andeka ökobotaaniku Allen Broussardi mälestuseks (ta suri 29aastaselt Hodgkini tõppe). Tema vanemate rantšo territooriumil laiuv kaitseala pakub metsiku looduse safareid, ratsutamist, telkimist ja muid rantšole omaseid tegevusi ja võimalust näha seda ainulaadset ökoparki. Siin saab kindla tasu eest kogu päeva jooksul sõita kuuel ahviraudteel, sh üle puude latvade, ning ka Ameerika esimesel „köiskarussellil”.

Aadress: 4755 North Kenansville Road, Florida 34739.
Kontaktandmed: tel 407 957 9794, floridaecosafaris.com.
Lahtiolekuajad: kella üheksast hommikul kuni pimedani.
Pilet: tasuta, tegevused 32–199 dollarit.

Ringlingi maamõis ja muuseum

See on tsirkuseimpressaario John Ringlingi ja tema etenduse „The Greatest Show on Earth” kunagine kodu. Ringling oli aastatel 1907–1936 väidetavalt maailma suurim sõumees, kui ta lisas oma tsirkuseimpeeriumile Barnumi ja Bailey tsirkused ning tuuritas etendusi andes üle kogu riigi, olles nii inspiratsiooniks Cecil B. DeMille’i 1952. aasta filmile, mille peaosas oli Charlton Heston. Nüüd saab siin näha Ringlingi hämmastavat vanade meistrite kunstikollektsiooni, tema mõisa, tsirkuse muuseumi ja territooriumi ning heita pilk ühe 1920. aastate Ameerika rikkaima mehe ellu.

Aadress: 5401 Bay Shore Road, Sarasota, Florida, 34243.
Kontaktandmed: tel 941 359 5700, Ringling.org.
Lahtiolekuajad: 10.00–17.00 (20.00 neljapäeviti).
Pilet: 25 dollarit.

John Pennekamp Coral Reef State Park

Ameerika esimene veealune teemapark tõmbab eelkõige ligi sukeldujaid ja toruujujaid. Hoolega hoitud randade, korallrahude ja mereelustikuga alal pakutakse organiseeritud sukeldumis- ja toruujumisekskursioone, klaaspõhjaga paadi sõite ning kanuu ja kajakite üürimise võimalust.

Aadress: 102601 Overseas Highway, Key Largo, Florida 33037.
Kontaktandmed: tel 305 451 1202, floridastateparks.org/pennekamp.
Lahtiolekuajad: kella kaheksast hommikul kuni pimedani.
Pilet: 8 dollarit/auto, tegevused 12–55 dollarit.

Everglades

Kusagil mujal maailmas lihtsalt pole teist sellist kohta nagu see troopiline märgala siin. See on üks maailma suurimaid kaitsealasid ning praegu püüab valitsus taastada laiu territooriume, mis on halva kuivendamisega rikutud.

Läänevärav asub Everglades Citys, kuhu saab läbi Naplesi. Sealses Gulf Coasti külastuskeskuses saab vaadata tutvustavat filmi, soetada kaarte, brošüüre ja tutvuda harivate väljapanekutega, et minna iseseisvale ekskursioonile, mis sisaldab ka paadi ja kanuu üürimise võimalust. Peale hämmastava linnustiku vaadake ka alligaatoreid, vähem levinud Ameerika krokodille, valgesaba hirve, saarmaid, pesukarusid ja rohkem kui tosinat eri liiki kilpkonnasid.

Aadress: 40001 State Road 9336, Homestead, Florida 33034.
Kontaktandmed: tel 305 242 7700, nps.gov/ever.
Lahtiolekuajad: 8.00 või 9.00 – 17.00.
Pilet: 10 dollarit/auto (kehtib üks nädal).

Ilusate randade leidmine pole siin keeruline, sest Florida rannajoon on üle 1930 km pikk. Mehhiko lahe poole jäävad rahulikumad ja natuke soojema mereveega rannad (sobilikud peredele) ning surfamiseks ja veespordialadega tegelemiseks on ideaalsed Atlandi ookeani äärsed rannad.

Auto on Floridas ringiliikumiseks parim valik, sest ühistransport pole nii mugav, kui võib-olla eurooplased on harjunud. Autorendiga aga võib saada auto päevadeks või nädalateks eurooplase jaoks harjumatult odavalt.