17-aastane Kosovo: lugu edusammudest, vastupanuvõimest ja tulevikuvisioonist

17. veebruaril 2008 kuulutas Kosovo välja iseseisvuse, mis tähistas liikumise algust suveräänsuse, demokraatia ja majandusliku arengu suunas. Seitseteist aastat hiljem on Kosovo dünaamiline ja tulevikku suunatud riik, mis tugevdab pidevalt oma demokraatlikke institutsioone, edendab majanduskasvu ja süvendab sidemeid ülemaailmse kogukonnaga, kuhu kuulub ka Eesti.
Verstapostide aasta
Möödunud aasta oli Kosovo jaoks eriti oluline. 1. jaanuaril 2024 jõustus viisanõude kaotamine Euroopa Liiduga, tänu millele võivad Kosovo kodanikud Schengeni alal vabalt reisida. Tegu on kauaoodatud saavutusega, mis integreerib Kosovo veelgi sujuvamalt Euroopa perekonda. See sündmus ei lihtsusta mitte ainult kultuurilisi kontakte ja äritegevust, vaid soodustab ka Kosovo ELi täisliikmeks saamist.
Lisaks on Kosovo teinud märkimisväärseid edusamme oma ülemaailmse positsiooni parandamisel, olles oma piirkonnas esirinnas. Riik tõuseb pidevalt Henley passiindeksis ja ülemaailmses passide mõjukuse edetabelis, mis näitab, et Kosovo legitiimsust ja valitsemist tunnustatakse rahvusvaheliselt aina rohkem. Kosovo jaoks on läbipaistvus ja hea valitsemistava jätkuvalt prioriteedid. Transparency Internationali 2025. aasta korruptsiooni tajumise indeksis tõusis Kosovo 44 punktiga 73. kohale. See demonstreerib järjepidevat tööd korruptsioonivastases võitluses ja avaliku sektori usaldusväärsuse suurendamisel, mis on eeskujuks kogu piirkonnas.
Majanduskasv ja ülemaailmsed partnerlussuhted
Kosovo majandus, mille hinnanguline kasv 2024. aastal oli 4%, on näidanud vastupanuvõimet. Riik on kujunenud dünaamiliseks ettevõtluse, tehnoloogia ja innovatsiooni keskuseks, mis meelitab ligi välisinvesteeringuid ja edendab kohalikku äritegevust. Valmistudes 2030. aasta Vahemere mängudeks Prištinas, teeb Kosovo märkimisväärseid investeeringuid taristusse ja arengusse, mis täiustab veelgi Kosovo majanduslikku ning rahvusvahelist profiili.
Kosovo kaubandussuhted laienevad ja riik pühendub tugevate partnerlussuhete edendamisele kogu maailmas. Kosovo püüab koos Eestiga süvendada koostööd erinevates valdkondades, sealhulgas hariduses, kaubanduses ja tehnoloogias, mis sillutaks teed kahepoolsele õitsengule.

Pühendumine piirkondlikule stabiilsusele ja heanaaberlikele suhetele
Kosovo on järjekindlalt näidanud oma valmisolekut alustada konstruktiivset dialoogi, et Serbiaga suhteid parandada. Kosovo on teinud ettepaneku allkirjastada normaliseerimise leping, kuid Serbia on sellest keeldunud. Tangot aga tantsitakse kahekesi. Hoolimata Serbia keeldumisest on Kosovo ka edaspidi pühendunud rahumeelsetele ja heanaaberlikele suhetele. Kosovol on suurepärased sidemed kõigi oma naabritega peale Serbia, kes pole tänaseni tunnistanud sõja ajal toime pandud jubedusi ega nende eest vabandanud.
Hoolimata Serbia jätkuvatest katsetest Kosovo destabiliseerimiseks, on meie riigi nägemus rahumeelsest, demokraatlikust ja jõukast Lääne-Balkani riigist kõigutamatu. Kosovo on astunud otsustavaid samme, et likvideerida paralleelsed ja ebaseaduslikud struktuurid, võidelda organiseeritud kuritegevuse vastu ja järgida õigusriigi põhimõtteid, tagades sel moel kõigile oma kodanikele turvalisema tuleviku.
Kosovo Euro-Atlandi tulevik
Kosovo teekond ei lõpe siin. Riik on kindlalt pühendunud Euro-Atlandi integratsioonile, oma demokraatlike institutsioonide tugevdamisele ja rahva õitsengut soodustava tuleviku ehitamisele. Kosovo on oma noore ja elujõulise elanikkonna, tugeva ettevõtlusvaimu ning vankumatu pühendumusega Euroopa väärtustele valmis veelgi suuremaks eduks.
Tähistame 17. iseseisvusaastat selge visiooniga: Kosovo jätkab kasvamist, tugevdab rahvusvahelisi partnerlussuhteid ning annab oma panuse ülemaailmsesse rahusse ja julgeolekusse. Liigume arengu, väärikuse ja kindla usuga helgema homse suunas.
Kosovo ja Eesti: sidemete tugevdamine
Kosovo ja Eesti on ühiselt pühendunud demokraatiale, digitaalsele innovatsioonile ja Euroopa integratsioonile. Eesti juhtpositsioon e-valitsuse valdkonnas on eeskujuks olnud Kosovole, kes tegeleb aktiivselt avalike teenuste digitaalse ümberkujundamisega. Kaks riiki edendavad ka tugevaid diplomaatilisi sidemeid ning teevad koostööd sellistes valdkondades nagu e-valitsus, küberturvalisus, haridus ja kaubandus.
Kosovo järjekindlal teekonnal Euro-Atlandi integratsiooni suunas on Eesti endiselt hindamatu partner, kes pakub tuge ja teadmisi demokraatliku valitsemise ning digitaalse infrastruktuuri valdkonnas. Edasise koostöö potentsiaal, alates üliõpilasvahetusprogrammidest kuni tehnoloogia ja innovatsiooni valdkonna ühisettevõteteni, on tohutu.
Tulevikuvisioon
Tulevikku vaadates pühendub Kosovo jätkuvalt oma institutsioonide edasisele tugevdamisele, majandusreformide edendamisele ja oma õigustatud koha kindlustamisele Euroopa ning Atlandi-üleses kogukonnas. Tee võib olla konarlik, kuid Kosovo vastupanuvõime, otsustavus ja partnerlussuhted, näiteks partnerlus Eestiga, tagavad pideva arengu ning heaolu. Kosovo iseseisvuse 17. aastapäeval tähistame mitte ainult oma saavutusi, vaid ka püsivaid sõprussuhteid ja liite, mis on meile sel teel toeks olnud. Eesti tähistab 24. veebruaril iseseisvuspäeva ja selle valguses meenutame oma ühist ajalugu ning ammutame inspiratsiooni Eesti tähelepanuväärsest teekonnast. Eesti edukas muutumine demokraatlikuks, jõukaks ja innovatiivseks riigiks on eeskujuks Kosovole meie teel Euro-Atlandi struktuuridega liitumise suunas.