Inimesed kolivad välismaale mitmel põhjusel – et põgeneda valitsuse eest, alustada uut tööd, olla perele lähemal või lihtsalt avastada uut riiki, kirjutab Euronews.

Kuid kuna elukalliduse kriis jätkub, muutub odavama eluviisi otsimine üheks peamiseks kolimise põhjuseks. Lisaks on sel talvel oodata gaasi hinna tõusu, mistõttu võivad mõned eurooplased kaaluda Lõuna-Euroopasse kolimist, et kütte eest vähem maksta.

Elukalliduse indeks Numbeo koondab andmeid kõigi Euroopa riikide kohta. See võtab arvesse linna keskmist üürihinda, toidukaupade maksumust ning kommunaalteenuste ja meelelahutuse hinda.

Loomulikult ei ole elukallidus ainus aspekt, mida peaks enne välismaale kolimist kaaluma. Esmatähtis on ka turvalisus ja muud elukvaliteeti mõjutavad tegurid.

Siin on neli riiki, kus valitseb igas elukalliduse aspektis hea tasakaal.

Montenegro on täis keskaegseid linnu, maalilisi järvi, maailma suuruselt teist sügavamat kanjonit ja äärmiselt madalaid hindu.

Numbeo annab riigile hinnangu 39,4. Võrdluseks: Šveitsi – Euroopa kõige kallima sihtkoht – indeks on 101,1.

Need indeksid väljendavad sihtkoha maksumuse protsenti võrreldes New Yorgi linnaga, mis on otsingumootori lähtealus. Seega on Montenegro hinnad umbes 39,4 protsenti NYC-i hindadest, samas kui Šveitsi hinnad on 1,1 protsenti kõrgemad kui New Yorkis.

Digitaalsed nomaadid saavad Montenegrole taotleda kaheaastast viisat, mida on võimalik pikendada kahe aasta võrra. Digitaalne nomaad on isik, kes saab tööd teha välismaal elades ehk ta ei pea selleks kontoris olema.

Hinnad Montenegro pealinnas Podgoricas:

Odav õhtusöök: 8 eurot

0,5 liitrit õlut: 2,20 eurot

Ühetoalise korteri üür kesklinnas: 545 eurot kuus.

Portugal on oma päikeseliste randade ja kaunite linnadega Euroopa kõige populaarsem digitaalsete nomaadide sihtkoht.

Numbeo annab Portugalile elukalliduse indeksi 45,1.

Riigi digitaalse nomaadi kava kohaselt võivad kaugtöötajad elada ja töötada riigis kuni 12 kuud. Selleks peavad taotlejad teenima vähemalt 3280 eurot kuus, mis on neli korda suurem kui Portugali miinimumpalk.

Hinnad Portugali pealinnas Lissabonis:

Odav õhtusöök: 12,75 eurot.

0,5 liitrit õlut: 3 eurot

Ühetoalise korteri kuutasu kesklinnas: 1413 eurot.

Päikeseline Horvaatia on veidi kallim kui Portugal, indeksiga 45,5. Rannalinnad nagu Split ja Dubrovnik, mis on tuntud „Troonide mängu“ filmivõtete poolest, tõstavad kõvasti keskmist hinda. Kuid Balkani riik on sellegipoolest välismaalastele üsna odav valik.

Horvaatia hakkas 2021. aasta jaanuaris pakkuma spetsiaalset viisat väljastpoolt Euroopa Liitu pärit digitöötajatele, mis võimaldab neil riiki jääda kuni üheks aastaks ja vabastab nad tulumaksu maksmise kohustusest.

Hinnad Horvaatia pealinnas Zagrebis:

Odav õhtusöök: 10 eurot

0,5 liitrit õlut: 3 eurot

Ühetoalise korteri üür kesklinnas: 682 eurot kuus.

Leedu on ka digitaalsete nomaadide seas populaarne – eriti nooruslik pealinn Vilnius, kus on rohkelt kontoripindu, kus saab edukalt kaugtööd teha. Numbeo annab linnale hinnangu 47,1.

Välismaale elama asuda soovijad saavad taotleda „National D“ viisat, mis kehtib kuni üks aasta.

Hinnad Leedu pealinnas Vilniuses:

Odav õhtusöök: 12 eurot

0,5 liitrit õlut: 4,5 eurot

Ühetoalise korteri üür kesklinnas: 743 eurot kuus.

Kuidas see lugu Sind tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena