Lumerohke, ent suhteliselt pehme kliima, suurepärased suusakeskused, turvalisus ja peredele orienteeritud infrastruktuur muudavad Rootsi talvise reisi jaoks täiuslikuks sihtkohaks. „Kui Eestis ei tea kunagi, milline talv tuleb, siis Rootsis on alati võimalik leida paik, kus tervitab talvine võlumaa. Kuna skandinaavlased oskavad talve nautida, jagub seal tegevust igale maitsele ja erinevas vanuses külastajatele,“ kiitis laevandusettevõtte DFDS Eesti turundusjuht Kristiina Laaniste.

Siin on mõned nõuanded ja soovitused, kuidas planeerida talvist perereisi Rootsi ning millised tegevused ja kohad tagavad meeldejääva puhkuse nii suurtele kui ka väikestele.

1. Planeeri reisi kestus ja aeg ette

Talvine puhkus Rootsis on suurepärane viis perega kvaliteetaega veeta. Soovitatav on planeerida vähemalt 5–7 päeva pikkune reis, et saaksite kõiki tegevusi rahulikult nautida. Jõuluaeg ja talvevaheaeg on eriti populaarsed – kindlasti tasub ka vaadata, millistele aegadele satuvad kuningriigi koolivaheajad. Suusahooaeg vältab mõnel mäel lausa aprilli keskpaigani, nii et ka veel märtsis on tavaliselt olud endiselt lumerohked, kuid päevad pikemad ja päike soojem.

2. Valige peresõbralikud hotellid

Rootsis on palju majutusvõimalusi, mis on spetsiaalselt mõeldud peredele. Otsige hotelle või puhkemaju, kus on peretoad, mängutoad, lapsehoidmisteenused ja lastemenüüga restoranid. Populaarsetes suusakuurortides (Åre, Sälen jne) leidub mitmeid peresõbralikke majutuskohti ja isegi veekeskuseid.

3. Reisi logistika

Laevareis Eestist Rootsi on suurepärane valik, kuna see võimaldab võtta kaasa rohkem varustust ja annab reisimise ajaks perele rohkem vabadust. „Laevasõit ise on tavaliselt lastele juba omaette elamus ja atraktsioon. Meie Paldiski-Kappelskäri liinil seilav laev on peresõbralik ja sobilik neile, kes soovivad küll laevasõitu nautida, ent siiski ka kiirelt kohale jõuda. Umbes kümme tundi vältav laevareis on kiireim meretee kahe riigi vahel, lisaks valitseb laeval rahulik õhkkond, mis tagab kvaliteetse ööune,“ tõi Laaniste välja.

4. Lapsesõbralikud suusakuurordid ja tegevused

Kuigi Åre on ka peokeskus, pakub see Rootsi suurim ja tuntuim suusakeskus palju mitmesuguseid tegevusi ning võimalusi ka lastele. Seal on spetsiaalsed algajate rajad, kus lapsed saavad suusatamist õppida, samuti mitmed suusakoolid, kus kogenud instruktorid õpetavad lapsi lõbusalt ja turvaliselt. Lisaks suusatamisele on Åres lumelauapargid, kelgurajad, järved uisutamiseks ja mänguplatsid.

Sälen on tuntud peresõbraliku suusakeskusena, mis koosneb mitmest suusakülast, kus on olemas väga palju erinevaid lastele mõeldud atraktsioone, nagu kelgukoertega sõitmine ning ka veepark Experium, kus lapsed saavad veeta aega vees ja vanemad lõõgastuda spaas.

Idre Fjäll on ideaalne sihtkoht peredele, kus on väiksemad lapsed. Siin puudub suurem melu ja saab nautida tundrailu. Lastele on oma suusakoolid, kus kasutatakse spetsiaalset magic carpet’i tüüpi tõstukit. Samuti saab sõita kelguga, mida veab koerarakend, pakutakse ka ponisõitu ja saab minna ka mootorsaanimatkale.

Talvistes kuurortides võib olla ka päevi, mil ilm ei soosi välitegevusi. Selleks puhuks on Rootsis mitmes suusakeskuses siseveepargid ja mängualad. Näiteks juba mainitud Säleni Experium ja Åre Holiday Club pakuvad siseruumides erinevaid atraktsioone ja meelelahutust, nagu basseinid, lasteklubid ja bowling’u-rajad.

5. Jõuluturud

Kui viibite Rootsis jõuluperioodil, tasub kindlasti külastada kuulsaid jõuluturge, mis on täis valgusküllaseid installatsioone, jõulutraditsioone, käsitööd ja etendusi. Stockholmi vanalinnas saab imetleda Rootsi vanimat jõuluturgu Stortorgets Julmarknad, unikaalsete kingituste leidmiseks tuleks minna Stockholmi keskel asuvasse Kungsträdgårdenisse, käsitööd ja toitu leiab aga pealinna vanaõhumuuseumis alates 1903. aastast peetavalt jõuluturult. Kui reisid teistes piirkondades, siis parima ülevaate jõuluturgudest saab lehelt Visit Sweden.

6. Muuseumid ja looduspargid

Kui veedate Rootsis nädala või kauem, planeerige ka päev või paar linnareisiks, eriti kui ilm väljas suusatamist ja kelgutamist ei soosi. Paljud Rootsi muuseumid on lastele tasuta või pakuvad soodsaid perepileteid ning sobivad ka kõige väiksematele. Näiteks Stockholmis asuv Junibacken on Astrid Lindgreni maailmast inspireeritud muuseum, mis on laste suur lemmik.

Samuti tasub vaadata, mida pakuvad erinevad looduspargid, kus korraldatakse tihti lastega peredele suunatud üritusi ja tegevusi, näiteks lumekujude meisterdamine, kelgutamine ja metsamatkad. Talvistes loodusparkides on sageli avatud ka loomavaatlustornid, kus saab tutvuda põhjapõtrade ja teiste kohalike metsloomadega.

Praktilised näpunäited lastega reisimiseks

Paki õigesti

Reisides lastega, eriti talvel, on oluline pakkida kaasa õiged riided. Kui on autoga reisile minek, siis pigem võtke kaasa rohkem kui vähem. Talvise reisija kotti peab panema piisavalt sooje riideid, samuti õhemaid esemeid, mida kihiti selga panna, ja ka veekindlaid rõivaid. Väiksemate laste puhul on hea mõte kaasa võtta ka kelk, et oleks lihtsam liikuda ja laps saaks vajadusel jalgu puhata.

Broneeri suusakool ja varustus ette

Suusakoolide broneerimine on populaarsetes suusakeskustes just koolivaheajal vajalik ette planeerida. Kui endal varustust ei ole, tasub juba Eestis pere noorimatele varustus välja valida ja korduvalt ka proovida. Kui soovid suusakeskusest rentida, tasub ka see ette broneerida, et vältida pikemaid järjekordi kohale jõudes.

Transport

Suusakeskustes on üldiselt väga hästi toimiv ühistranspordisüsteem, seega tasub kohale jõudes auto majutuse juurde parkida ja mäel olles kohalikku bussi kasutada, mis on tihti täitsa tasuta.

Säästa raha

Ära unusta osta pere- või nädalapiletit. Lisaks sellele, et need on soodsamad, võib perepiletiga kaasneda lisahüved, nagu tasuta muuseumipilet vms. Samuti on nädalane mäepilet alati soodsam kui paar päevapiletit.

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena
Jaga
Kommentaarid