„Elamusterohkeks suusareisiks ei pea ilmtingimata kaugele sõitma. Euroopa mägede kõrval pakuvad väga häid mäesuusanõlvu ja murdmaaradu nii Rootsi kui ka Norra. Mõlemasse saab mugavalt DFDS-i laevaga Paldiskist, mis on kiireim meretee Rootsi. Õhtul kell üheksa laeva ja juba järgmise päeva hommikul kell 7.30 saab alustada sõitu oma lemmiksuusakeskusesse. Kui veab, jõuab samal õhtul ka öösuusatamist nautida. Skandinaavias hinnatakse talviseid spordialasid kõrgelt, nii et väljakutseid jagub erinevate alade harrastajatele, aga ka lihtsalt kelgutajatele. Muretsema ei pea ka need reisikaaslased, kes iga päev mäel olla ei soovi, sest lisaks lumelauaga sõitmisele ja suusatamisele jagub suusakeskustes ka hulgaliselt teistlaadi tegevusi,“ räägib Skandinaavias rohkelt treeninglaagrites ja meelelahutuslikel suusareisidel käinud laskesuusataja.

Mark-Markos Kehva tunneb Rootsi suusakeskuseid nagu enda viit sõrme ning just seepärast palusime tal jagada ülevaadet enda lemmiksuusakeskustest.

Åre

Kehva sõnul on Rootsi kuurortide pärl kindlasti Åre, mida ta läheduses asuvas Östersundis treenides alati külastada püüab. Põhjamaade suurim suusakeskus koosneb neljast külast: Tegefjäll, Duved, Åre By ja Åre Björnen. Kokku on külastajate suusamenüüs 89 erineva raskusastmega nõlva, 41 tõstukit, trikipark, kümneid erinevaid söögikohti ja muidugi lastele ning algajatele mõeldud nõlvad. Kokku üle saja kilomeetri suusanõlvu, millest pikim lausa üle kuue kilomeetri. Duved on lumelaudurite seas palavalt armastatud, kuid sobib hästi ka peredele. Õdusat ja rahulikku olustikku pakub ka Björnen. Võrreldes teiste Rootsi suusakeskustega on Åre veidi kommertslikum ja meenutab Kesk-Euroopa suusakuurortide melu. Näiteks keskuse Åre By piirkonnas toimub suusahooajal mitmeid vabaõhuüritusi, aga ka vilgas ööelu. Tegemist on praktiliselt ainsa Skandinaavia suusakeskusega, kust ei puudu korralik after ski.

Lisaks suusatamisele ja lumelauaga sõitmisele saab siin proovida ka lumelauasurfi, jääronimist, koerarakendiga sõitu ja nautida saunamõnusid kohalikus veekeskuses.

Kaugus Kapellskärist: 636 km

Sälen

Sälen

Sälen on väga mõnus ja pisut vaiksem suusakeskus, mis on eeskätt tuntud peresõbraliku kuurordina. Keskus koosneb neljast suusapiirkonnast, kus leiab olenevalt hooajast umbes sada nõlva ja tõstukit, trikipargid, suusa- ja lumelauakooli, ning nõlvu jagub nii kõige noorematele kui ka esmakordsetele suusatajatele ja lumelauasõitjatele. Lisaks on piirkonnas veepark koos sisesurfi võimalusega, kino ja erinevad kaubanduskeskused.

Kehva soovitab Sälenit eriti just seltskondadele või peredele, kes lisaks mäesuusatamisele ka murdmaasõitu harrastavad. Nimelt algab Sälenist ka kuulus Vasaloppeti maraton, mis tähendab enam kui 65 km hooldatud murdmaasuusaradu, mida kõrgetele mägedele vahelduseks avastada. Hundfjälleti külakeses asuvad algaval hooajal elama ka trollid, kes esinevad, laulavad ja etendavad põnevaid trollide lugusid iga päev.

Muide, Sälenist vaid tunnise või Kappelskärist kuuetunnise autosõidu kaugusele jääb ka Norra suurim suusakeskus Trysil oma 68 nõlva, 31 lifti, kolme suure lasteala ning mitme trikipargiga.

Kaugus Kappelskärist: 460 km

Idre Fjäll

Idre Fjall

Idre Fjäll on üks omanäoline kuurort, mis sobib ideaalselt neile, kes hindavad rahulikku ja looduslähedast puhkust. Kuigi Idre on mõõtmetelt väiksem ja vähem populaarne kui Åre ja Sälen, võlub see vaiksuse, peresõbralikkuse ja hingematvate vaadetega Skandinaavia tundratele. Idre Fjälli kuurordis on kokku 25 tõstukit ja 41 nõlva kokku 40 kilomeetri hästi hooldatud suusaradadega, mis sobivad ideaalselt nii algajatele kui ka edasijõudnutele. Lisaks leiab siit ka mitmeid põnevaid musti radu tõeliselt osavatele suusatajatele. Mäel on spetsiaalsed lastealad ja lumelauapark adrenaliiniarmastajatele. Kui reisiseltskonnas on neid, kes pigem tahaksid murdmaarajale kilomeetreid koguma minna, siis Idre Fjällis on ligi 30 km valgustatud ja hooldatud radu. Kehva soovitabki Idre Fjälli just neile, kes tahavad vahelduseks klassikalisele mäesuusatamisele proovida ka murdmaasuusatamist ja nautida elu tundras koos põhjapõtrade ja vaikusega. Lisaks mäesuusatamisele saab Idre Fjällis proovida ka teisi põnevaid tegevusi: lumetõukerattasõitu, koerarakendiga seiklemist ja põhjapõdrasafarit.

Kaugus Kappelskärist: 524 km

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemana
Ükskõiksena
Kurvana
Vihasena
Jaga
Kommentaarid