Turistidele ja ka kohalikele elanikele on soovitatud kasutada putukatõrje vahendit, katta end riietega ja vältida putukate seisva veega pesitsuskohti – seda eriti ajavahemikul õhtust hommikuni, kirjutab Euronews.

Sel aastal on Lääne Niiluse viiruse juhtumeid raporteeritud ka Austrias, Horvaatias, Prantsusmaal, Kreekas, Ungaris, Itaalias, Rumeenias ja Serbias. Haiguste ennetamise ja tõrje Euroopa keskus kinnitab, et inimesed on nakatunud viirusesse riigis koha peal, mitte reisides troopilistesse regioonidesse. Eelmisel aastal oli Euroopas kokku 713 nakatumisjuhtumit, mis leidsid aset 123 eri piirkonnas ning selle tagajärjel suri 67 inimest.

Tänavused nakatumised Hispaanias toimusid eriliselt varakult tänu ebatüüpiliselt soojale ilmale.

Mis on Lääne Niiluse viirus ja millised on sümptomid?

LNV võib põhjustada inimesel fataalse närvihahaiguse. See kuulub Jaapani entsefaliidi viiruste gruppi, nagu ka dengi palavik ja kollapalavik. Linnud kannavad seda viirust edasi, kuid tüüpiliselt levitavad seda sääsed. Harva nakatutakse viirusesse ka vereülekande, organite doonorluse ja raseduse kaudu.

Umbes neljal viiest patsiendist ei avaldu mingeid sümptomeid. Samas 20%-l nakatanutest areneb see Lääne Niiluse palavikuks. Viimase sümptomiteks on äkiline kõrge palavik, peavalu, kaela jäikus ja lööve kaelal, käevartel või jalgadel. Tõsisematel juhtudel tekib nakatunul lihasnõrkus ja halvatus.

Üle 50. aastastel inimestel, kel on eelnevalt juba tervise muresid või haigusi, on suurem võimalus jääda viiruse tagajärjel raskelt haigeks. Vähemal kui 1% nakatunutel areneb viirus edasi närvihaiguseks nagu meningiit või entsefaliit, milledest omakorda 10% lõpeb surmaga. Sümptomid avalduvad tüüpiliselt 2 kuni 6 päeva peale nakatumist, samas võivad need ilmneda ka alles 14 päeva möödudes. Kergematel juhtudel sümptomid kaovad 3 kuni 6 päeva möödudes.

Kuidas end kaitsta Lääne Niiluse viiruse eest?

Hetkel ei ole veel inimeste jaoks vaktsiini LNV vastu välja töötatud, seega parim viis end kaitsta on hoiduda sääsehammustustest.

Viirus avastati esimest korda Ugandas Lääne Niiluse piirkonnas 1937. aastal. Praegu võib seda esineda aga üle kogu maailma: Aafrikas, Lähis-Idas, Lääne- ja Kesk Aasias, Põhja- Ameerikas ja ka Euroopas. Esimene suurem LNV puhang Euroopas leidis aset Rumeenias 1996. aastal.

End halvasti tundes ja eriti palavikus olles, tuleks ühendust võtta perearstiga ning öelda talle, kus oled viimati reisinud.