Soodne eksootiline sihtkoht Sri Lanka on muutunud kättesaadavamaks kui kunagi varem pärast seda, kui reisikorraldaja Join UP! Baltic käivitas 2023. aasta detsembris reisid esimeste otselendudega Sri Lankale Tallinnast, Riiast ja Vilniusest.

„Esimesed reisijad Eestist on rõhutanud, et neile avaldas muljet Sri Lanka ainulaadsus ja eksootilisus, soojad inimesed, rahu, loodus – hingematvad maastikud, imelised rannad ja rikkalik kultuuripärand,“ märgib Darja Romančuka.

1. Seadke Aasia eksootikale realistlikud ootused

Sri Lanka reisi puhul keskendutakse puhkusele hotellist eemal – sihtkoha loodusimede avastamisele: tohutud ookeanid, laiaulatuslikud teeistandused, enneolematu arhitektuuriga templid ainulaadsetes paikades nagu Dambulla (kohustuslik külastus), mägede sajanditevanused legendid nagu Sigiriya kaljukindlus. Muidugi lisab võlu ka kohalike inimeste ehe soojus.

Reisijad peaksid sihtkohta lähenema tagasihoidlikuma ootusega hotelliteenustele, kui näiteks Türgi ja Egiptuse standarditele. Hotellid järgivad pigem Aasia tüüpilisi norme. Saar pakub erinevaid majutusvõimalusi, alates tagasihoidlikest kahetärnihotellidest kalurikülades, kus ookean õrnalt kaldale paitab ja kalurid valmistavad lõunaks värsket saaki kuni luksuslikumate peatuspaikadeni mis pakuvad Aasia hõnguga 5-tärni teenust. Tõeline võti seisneb aga Sri Lanka avastamises.

Sooloreisijate või aktiivset puhkust otsivate seltskondade jaoks võiks sobilik majutus olla hotellid hommikusöögi (BB) toitlustustüübiga. Sri Lanka toidupoed pakuvad häid hindu ja mitmekesist tootevalikut. Kui plaanite restoranis lõunat süüa, on hind tavaliselt umbes 7–8 USA dollarit inimese kohta. Perepuhkuse jaoks on saadaval „kõik hinnas“ valik, kuigi see võib olla tagasihoidlikum võrreldes muude sihtkohtadega, näiteks Egiptusega. Väärib märkimist, et veeparkide ja ulatusliku lastele mõeldud infrastruktuuriga perehotellid pole Sri Lankal eriti levinud ning võivad olla ülemäära kulukad.

2. Kontrollige ilma, piirkondi ja randu

Turismi kõrghooaeg, mis sobib ideaalselt rannapuhkuseks ning lääne- ja lõunaranniku avastamiseks, langeb detsembrisse märtsini, kui neis piirkondades on kuiv hooaeg – sel perioodil on Sri Lankal kõrghooaeg täies hoos. Õhutemperatuur on 25-29 kraadi, veetemperatuur 26-29 kraadi ringis. Populaarsed kuurordid on kõige võluvamad ja rahulikumad, kuid võivad olla rahvarohked. Peaaegu kõik Sri Lanka rannad on avalikud, ilma lamamistoolideta. Kohalikud puhkavad randades koos turistidega, osad liiguvad ringi ja müüvad süüa-juua.

Praegu on põhja- ja idaosas mussoonid. Kui plaanite seda saare osa külastada, lisage kindlasti oma pakkimisnimekirja vihmamantel. Mussoonvihmad on tavaliselt lühikesed ja vahelduvad pikkade päikesepaisteliste ilmadega.

Kui rannas lõõgastumine ja tegevused on just teile, soovitame külastada üht Sri Lanka parimat randa. Bentotas domineerivad suured pakettreiside hotellid, mis asuvad peenetel liivaribadel, meelitades peresid oma kuldsete liivarandade, rikkaliku veealuse maailma, uppunud laevadevaremete ja värviliste kaladega. Hikkaduwa kuurort väärib tähelepanu oma merikilpkonnade, puutumatute randade, kaitstud korallriffide, surfamise ja Sri Lankaga tutvumise lähtepunktina. Weligama on tänu liivase põhjaga veele tuntud kui üks parimaid surfirandu Sri Lankal.

3. Jälgige liiklust

Kuigi Sri Lanka on üsna väike (suuruselt sarnane Leeduga), siis saarel navigeerimine võib kitsaste teede ja sagedaste ummikute tõttu olla keeruline ning aeganõudev. Seega olge valmis, et transfeerid võivad pikeneda teel lennujaama ja tagasi. Sri Lankal sõitmine toimub vasakul pool teed. Sri Lanka liiklusohutuse seisukohalt on oluline asjaolu, et kõnniteed on haruldased, vankriga kõndimine on aga ebamugav ja kurnav, parim valik on tuktukid – hind umbes 20 eurot päev.

Tuktukid on levinud ja soodne transpordivahend, mille keskmine hind on 45-55 ruupiat (0,50-0,60 eurot) kilomeetri eest. Pikemate vahemaade jaoks kaaluge rongi või bussi kasutamist. Planeerige oma marsruudid ja broneerige piletid võimalusel ette või kasutage organiseeritud rühmaekskursioone ja ärge muretsege liikumise pärast.

4. Kandke kaasas kohalikku valuutat

Sri Lankal on kohalik valuuta Sri Lanka ruupia (1 Sri Lanka ruupia on ligikaudu 0.003 eurot). Parimad hinnad sularaha vahetamiseks on lennujaamas, saabumisel. Võimaluse korral tehke vahetust väiksema väärtusega sularahaga. Kuigi enamikus turismipiirkondade restoranides, kauplustes ja suuremates hotellides aktsepteeritakse eurosid ja USA dollareid ning krediitkaarte, aktsepteeritakse kohalikes poodides ja turgudel peamiselt vaid kohalikku sularaha.

5. Alkohol on kallis ja pühade ajal keelatud

Alkohol on müügil ainult spetsiaalsetes kauplustes. Kõik tooted on imporditud, mistõttu on hind kallis. Riigipühadel, sealhulgas täiskuu päevadel ja usuüritustel, on alkohol restoranides, baarides ja kauplustes keelatud.

6. Käituge lugupidavalt

Sri Lanka on väga konservatiivne ja religioosne riik. Vältige avalikku kiindumust, valjuhäälset või häirivat käitumist. Riietu sobivalt — ujumisriided on mõeldud ainult randa, pikad varrukad ja kleidid sobivad paremini kohalikega suhtlemiseks. Ka meestel on parem riietuda tagasihoidlikult, mis tähendab õlad ja põlved katta. Vältige Buddha kujutistega riiete ja budistlike sümbolitega tätoveeringute kandmist.

7. Taotlege viisa

Eesti kodanikel tuleb hankida viisa. E- viisa saate hankida veebis (elektrooniline reisiluba, ETA) eelnevalt või lennujaama saabumisel. ETA viisatasu on 50 USA dollarit, saabumisel 60 USA dollarit. Alla 12-aastastele on viisa tasuta. Maksta on lennujaamas võimalik ainult USA dollarites, aktsepteeritakse nii sularaha kui ka krediitkaarte. Lisaks peavad turistid täitma saabumiskaardi. Pass peab kehtima sisenemise ajal vähemalt kuus kuud.

8. Olge valmis 12-tunniseks lennuks

Pikad lennud võivad olla igavad, ebamugavad ja kurnavad. Lennud Sri Lankale kestavad 12 tundi: lennu esimeses osas pakume üht tasuta einet ja pudelivett. Lisaks juurde transfeer kuurorti, mis võib Sri Lanka tiheda liikluse tõttu kesta kuni lausa 6 tundi. Lihtsad näpunäited aitavad muuta teie reisi palju nauditavamaks.

Lõõgastuge enne reisile asumist – magage hästi, minge pikale jalutuskäigule või jõusaali, sööge, võtke pardale kaasa oma padi, mürasummutavad kõrvaklapid, silmamask ja kõik muu, mis aitab teil lennu ajal lõõgastuda. Soovitaks filme, videoid või podcast’e oma seadmetesse alla laadida, sest pardameelelahutussüsteemid ei ole alati töökindlad või oma teie eelistusi. Kui reisite koos lastega, pakkige kaasa palju tegevusi: mängud, mobiilimängud, värvimis- ja kleebisraamatud jne. Hoolitsege kindlasti ka lisasnäkkide e