Mida reisides sularaha välja võtmisel tähele panna ning kuidas rahaga seotud muresid vältida, räägib Luminori kaartide üksuse juht Grigori Ilkevits.

Ilkevitsi sõnul on hirm võõraste sularahaautomaatide ees mõneti mõistetav. „Põhjus, miks inimesed on sageli välismaal sularaha väljavõtmise osas skeptilised, seisneb selles, et turg on väga lai – nimelt leidub mitmeid osapooli ja panku, mis ei käitu kliendi suhtes kuigi vastutustundlikult,“ kommenteeris ta.

Näiteks on võimalik olukord, kus välismaale reisinud klient teab, et tema kaardi puhul selle konkreetse panga ATMist raha võttes teenustasu rakenduda ei tohiks, kuid seda tehakse ikkagi. Seetõttu tasub kindlasti veenduda, millist informatsiooni välismaal kasutatav ATM ekraanile kuvab. „Kui lisateenustasust ekraanil ei teavitata, ent hiljem on konto väljavõttel näha, et see ikkagi rakendus, peaks klient oma kodupanga poole pöörduma. Pangana kaitseme kindlasti kliendi huve ja hoolitseme selle eest, et teenustasu tagasi maksta,“ märkis Ilkevits.

Selline stsenaarium aga ei rakendu juhul, kui sularahaautomaadi ekraanile kuvatakse teavitus, et tehingu eest küsitakse lisatasu. Sellisel juhul ei õnnestu kodupangal sekkuda.

Reeglina on võimalik teenustasu tagantjärgi tühistada ning pank kannab selle summa kliendi kontole tagasi. „Õnneks pole väga palju panku, kes lisateenustasu küsiksid, mistõttu peaks sularaha väljavõtmine olema siiski pigem lihtne ning lisatasuta.“

Sularahaautomaadi kasutamise puhul kehtib veel üks tähtis reegel. „Alati tasub sularaha välja võtta selles valuutas, mida sihtkohas kasutatakse. Kui sa lähed Inglismaale, siis võiks sularaha välja võtta naelades, kuna pangad võtavad lisateenustasu ka konverteerimise eest,“ märkis ta.

Enne reisile siirdumist oleks soovitatav üle vaadata ka pangakaardile rakenduvad tingimused, kuna just paindlike võimalustega maksekaart on välismaal viibides kõige mugavam viis toodete ja teenuste eest tasumiseks.