Viis asja, mis on sel suvel Pärnus teistmoodi


Augustiunetus toimub tänavu augustis esmakordselt Pärnu vanalinnas Kuninga tänaval.
Augustiunetus toimub tänavu augustis esmakordselt Pärnu vanalinnas Kuninga tänaval.Foto: Toomas Tuul/Visit Estonia

Suvi traditsioonilise puhkuseta Pärnus ei oleks õige Eesti suvi. Ehkki tundub, et Pärnus on alati kõik sama moodi - inimestest kirju liivarand, veel kirjum kultuurisuvi, Eesti pikimad restoranijärjekorrad ja parimad festivalid ning päevade kaupa päikest ja ööde kaupa muretut meelt, on sel suvel mõned asjad tegelikult ikkagi teismoodi, kirjutab reisiajakiri Estraveller.

Esimest korda viimase 12 aasta jooksul on vesi nii puhas, et rand saab sinilipu

Sinilipp on rahvusvaheliselt tuntud ökomärgis, mis näitab, et supelrand või väikesadam on keskkonnasõbralikult majandatud ning ümbrus puhas ja turvaline. Üks peamine Sinilipu saamise kriteerium on suplusvee kvaliteet. See tähendab, et suplusvees võib soole enterokokkide sisaldus vees olla 100 pmü/100 ml ja kolibakteri (Escherichia coli) sisaldus vees 250 pmü/100 ml, samal ajal kui Eestis kehtiva suplusvee määruse kohaselt võib kolibakteri (Escherichia coli) sisaldus vees olla 1000 pmü/100 ml. Sinilipu andmisel arvestatakse möödunud nelja hooaja suplusvee seire tulemusi.

Tähtsal kohal Sinilipu omamisel on ka keskkonnaalane teavitus. Rannas peavad olema infotahvlid nii ranna kasutamise nõuetega, lähedal asuvate kaitsealade tutvustusega kui ka Sinilipu liikumist tutvustava infoga. Sinilipp, mis viimati lehvis Pärnu rannas 2005. aastal, heisatakse taas 1. juunil.