Talvise looduse kõige võimsam vaatemäng


Glamping ehk glamuurne telkimine on seni populaarsust kogunud soojemates kohtades ja safaritel. Ent esimene Euroopa “glamping-plats” põhjapoolses maailmas avati sel aastal Soomes. Harriniva Hotels & Safaris on korraldanud talveseiklusi ja pakkunud maj
Glamping ehk glamuurne telkimine on seni populaarsust kogunud soojemates kohtades ja safaritel. Ent esimene Euroopa “glamping-plats” põhjapoolses maailmas avati sel aastal Soomes. Harriniva Hotels & Safaris on korraldanud talveseiklusi ja pakkunud majFoto: Harriniva Hotels & Safaris

Lapimaa talve lühikesed päevad pakuvad rõõmu suusaradadel, kuid ei tasuks ennast liiga ära väsitada, sest kõige parem osa algab alles öö saabudes – kui taevas löövad helendama virmalised, keerlevad-küütlevad rohelised, punased, kollased, roosad, lillad ja valged tuled.

Selle omapärase vikekaarevärvilise ilmastikunähtuse vaatamiseks sõidetakse Lapimaale kõikjalt maailmast. Jaapanis, Hiinas ja ka teistes Aasia riikides on palju virmalistega seotud legende ning hea õnne nimel sõidetakse neid vaatama teiselt poolt maakera. Seni pole kuulda olnud, et keegi lendaks Lapimaale sünnitama. Ehkki üks levinumaid legende Aasias on seotud sellega, et usutakse siiani, et laps, kes sünnib n-ö virmaliste all, saab eluks kaasa hea õnne ja kauni välimuse.

Mitte igal pool maailmas ei ole aga virmalised just igas mõttes positiivse nähtusena kirjas. Näiteks Islandi folkloorist on teada, et kui rase naine silmitseb üksisilmi virmalisi, sünnib laps kõõrdsilmsena, kuid vähemalt on sünnitusvalud tavalisega võrreldes väiksemad.

Paljud turistid rendivad ööks või paariks auto ning sõidavad linnadest välja metsikusse loodusesse. Kuna virmalised on päikesest miljoneid kordi hämaramad, neid päevasel ajal ei näe. Mida enam põhja poole sõita, seda pikem on öine aeg ning suureneb virmaliste nägemise võimalus.

Seotud lood:
Foto: Kakslauttanen

Virmalisi põhjustavad Päikeselt lähtuvate laetud osakeste (nn päikesetuule) kokkupõrked Maa atmosfääri osakestega. Paraku pole võimalik virmaliste teket täpselt ennustada, mistõttu üheks õhtuks virmaliste vaatamiseks Lapimaale lendamine pole kõige targem plaan.

Kuid neile viitab geomagnetiline aktiivsus, mida mõõdetakse Kp indeksiga. Seal, kus see on kõrgem, näitavad ennast tõenäoliselt ka virmalised. Mida suurem Kp indeks, seda suurem on võimalus virmalisi kohata.

Soome on virmaliste vaatemängu jälgimiseks üks paremaid paiku maailmas, mitte ainult seetõttu, et need Lapimaal suhteliselt tihti sähvivad, vaid ka vaatlus ise on tehtud ülimõnusaks.

Lapimaale on rajatud just virmaliste vaatluseks mõeldud luksuslikud iglud ja klaaskatustega hotellisviidid, mis lubavad võimast vaatemängu jälgida mõnusalt soojas olles ja voodis vedeledes.

Kuna talvisel Lapimaal läheb väga vara pimedaks, siis saab õhtusel ajal akna all kamina ees istudes vaatemängu jälgida, kartmata, et uni peale tuleks. Foto: Harriniva Hotels & Safaris

Kakslauttanen nimetab end maailma kõige maalilisemaks arktiliseks hotelliks ja ilmselgelt põhjusega. Esimestel aastatel pakkusid nad virmaliste jälgimiseks klaasist iglusid. Praeguseks on nutikad Lapimaa arhitektid lisanud traditsioonilistest palkmajadest inispiratsiooni saanud majakestele klaaskupliga „vaatlustoa”, nii et nüüd võib virmalisi oodates vahepeal käia saunas või istuda kamina ääres soojas.

Kui voodis tukkudes virmaliste ootamine tundub liiga mugav, siis palju ehedamat kogemust pakub võimalus magada ehtsas lumest ehitatud iglus. Kõik soojas püsimiseks – näiteks magamiskott – ootab kohapeal. Virmaliste vaatamiseks võib siis lihtsalt uksest välja astuda või seigelda parema vaate nimel mõne künka tippu.

Ent see ei ole ainus koht. Torassieppi järve ääres Harriniva Hotels & Safaris said selleks talveks valmis oma iglukujulised „telgid”, mis keset talvemuinasjuttu mugavalt virmalisi oodata lasevad.