Soome kultuuri kõrghetk - õhtu saunalaval

 (3)
„Soomlane leiutas sauna, venelane samovari,” kuulutas 1937. aastal Eestis ilmunud piltidega nädalaleht.
„Soomlane leiutas sauna, venelane samovari,” kuulutas 1937. aastal Eestis ilmunud piltidega nädalaleht.www.visitfinland.com

Soomlased peavad õigustatult suitsusaunu oma uhkuseks. Näiteks Lapimaale Saariselkässe ehitatud suitsusaun on kuulutatud maailma suurimaks. See mahutab 80 saunalist, sauna kerises on 8 tonni kive ja küdemisele kulub 8 tundi.

Soomlased korraldasid ka esimese leiliviskamise maailmameistrivõistluse ja viimastel aastatel on Heinola MM-il osalenud ka eestlased. 110kraadises saunas hakatakse iga 30 sekundi tagant leili viskama, viimane leiliruumi jääja on võitja.

Sauna maagilisest väest räägiti ka legendaarse jooksukuulsuse Paavo Nurmi hiilgeaegadel, kui välejalgne sportlane kuldmedaleid noppis ja maailmarekordeid püstitas. Jänkid olid veendunud, et „lendav soomlane” treenib saunas. Sest ainult põrgukuumuses karastunud mees suudab vähem kui pooletunnise vahega võita kahelt erinevalt olümpiadistantsilt kaks kuldmedalit − nii juhtus 1924. aastal. Tänapäeval on Soomes umbes kolm miljonit sauna ja neid ehitatakse järjepanu ka korrusmajade korteritesse.

Allikas: Eesti Ekspress, www.digar.ee