Pühad lähenevad! Kas sina tead, kuidas soomlased jõuluvana endale said?

 (13)
Lisatud jõuluvana täpne aadress!
Pühad lähenevad! Kas sina tead, kuidas soomlased jõuluvana endale said?
Foto: Visit Finland

Muumidest veelgi kuulsam soomlane on ainult jõuluvana. 200 aastat toimetas jõuluvana koos oma memme ja päkapikkudega rahulikult põhjapoolusel, kuid siis saabus ootamatu pööre. 1927. aastal kuulutas Soome raadio lastesaadete toimetaja Markus Rautio esmakordselt eetris, et jõuluvana kodu asub Lapimaal Korvatunturis.

1960ndatel hakati agaralt asju ajama, et tuua jõuluvana majapidamine üle polaarjoonele Rovaniemi linna kanti. Jõuluvana koos memme, päkapikkude ja põhjapõtradega elab alaliselt Rovaniemi lähedal Pajakyläs 1985. aastast. 1998. aasta novembris avati kahe kilomeetri kaugusel Rovaniemi lennuväljast ja jõuluvana töökojast jõuluteemaline lõbustuspark − Santapark. Lõbustuspargi rajamiseks lõhati Syväsenvaara graniitkaljusse 200 meetri sügavusele 11 meetri kõrgune ja 33 meetrise läbimõõduga koobas. Lõbustuspargi ehitamiseks kulus 41 miljonit marka.

Jõuluvana saab igal aastal lastelt sadu tuhandeid kirju, kuid postkontoris askeldavate päkapikkude sõnul on rekordite rekord üks Suurbritanniast tulnud kiri. Seal on Exceli-tabelina korralikult kirja pandud 427 kingisoovi koos hindadega, samuti kohad, kust neid kingitusi osta saab.

Jõuluvana postkontor asub Pajakyläs Rovaniemis ja talle saab kirjutada ning kingisoovi saata aadressil: Joulupukki. Joulupukin Pääposti, 96930 Napapiiri. Moodsal ajal saab jõuluvanaga ühendust ka e-kirja teel joulupukinpaaposti@posti.fi.