FOTOD: Legendaarne nõukogude ajast pärit restoran Tuljak sai uue kuue

 (53)
FOTOD: Legendaarne nõukogude ajast pärit restoran Tuljak sai uue kuue
Foto: Andreas Jupits

Valve Pormeisteri poolt kuuekümnendatel projekteeritud muinsuskaitsealune hoone Pirita teel restaureeriti võimalikult originaalilähedasena.

"Taastasime algupärased hoonet ilmestavad karniisid uurimistöödel leitud originaallaudisega, puhastasime välja vahepeal krohviga kaetud telliskivist seinad ja säilitasime kõik, mida võimalik. Mis oli hävinud, selle taastasime fotode järgi. Restoranipidaja tellis retrovõtmes mööbli ja lasi originaalvalgustid ning sisustuselemendid taastada,” kirjeldas tehtud töid renoveeritud restoranis 1Partner Ehituse juhi Üllar Hinno. Tema sõnul pole nõukogudeaegset tipparhitektuuri varem nii põhjalikult restaureeritud ja selle tulemusena sündiski üks riigi stiilsemaid restorane.

Lisaks söögikohale renoveeriti originaalilähedasena ka suur terrass, hoonet ümbritsev haljasala ning jäätisekiosk. "Hoovis tuli mullakihi alt välja väga huvitav detail – kunagi kinni aetud, kuid korralikult säilinud bassein, mis taastati," lisas Hinno.

Hoones avas uksed restoran Tuljak, mis mahutab koos väliterrassiga kuni 300 inimest ning mille süda on suure võimsusega köök.

“Renoveerimine on alati kompromisside otsimise kunst ja kuna lisaks muinsuskaitsjatele ja projekteerijatele olid ka hoone omanikud ja restoranipidajad pidevalt juures, siis selliste fantastiliselt pühendunud inimestega saabki ainult hea tulemus tulla,” ütles Hinno.

Seotud lood:

Hoone arendas Baltek Arendus OÜ, restaureerimisprojekti koostas Apex Arhitektuuribüroo ning tööd viis ellu ka NOA restorani ehitanud 1Partner Ehitus. Hoone sisekujunduse tegi Tarmo Piirmets arhitektuuribüroost Pink koos Martti Siimanniga. Omanikujärelevalvet teostas Tarmo Jõulu ja muinsuskaitselist järelevalvet Maris Mändel. Tuljaku hooviala haljastuse originaalilähedase projekti koostasid ja teostasid Lylian Meister ja Maarja Gustavson.

Loe veel

Uue kohviku Tuljak osanikud on samad, kes Kaberneemes asuval OKO-l ning Viimsi ja Pirita piiril asuval NOA-l – Martti Siimann, Tõnis Siigur ja Marko Zukker.

Tunnustatud arhitekt Valve Pormeister projekteeris Lillepaviljoni juurdeehituseks kohviku “Tuljak” (Pirita tee 26E) aastatel 1964–1965, 1990ndatel muudeti restoran ümber restoran Carinaks.


Fotod: Andreas Jupits