EESTI 100 AARET | Tartu toomkirik – ainus kahe torniga keskaegne kirik Eestis


EESTI 100 AARET | Tartu toomkirik – ainus kahe torniga keskaegne kirik Eestis
Shutterstock

Reisijuht, Turist ja Muinsuskaitseamet on koos pikal reisil läbi Eesti kaunimate ja põnevamate paikade. Sina saad ka reisile kaasa tulla — uuri lähemalt eesti100aaret.ee. Lisaks reisimisele ja avastamise rõõmule saab mängus võita ka palju põnevaid auhindu Go Groupilt, Tallinkilt ja Nordicalt!

Tartu toomkirik Tartu piiskopkonna keskusena oli hansalinna au ja uhkus ning piiskopkonna keskus. Toomemäe teises servas praeguse Tartu tähetorni alal paiknes piiskopi residents, piiskopilinnus. Toomkirikut hakati ehitama 13. sajandi keskel ning seda täiendati kuni 16. sajandi alguseni. Toomkirik on Vana-Liivimaa silmapaistvamaid tellisgootika näiteid, ühtlasi ainus kahe torniga keskaegne kirik Eestis.

Pärast reformatsiooni ja Liivi sõda jäi toomkirik kuni 19. sajandini varemetesse. Kui hiilgaval hansaajal oli toomkirik piiskoppide, raehärrade ja ülikute viimne rahupaik, siis pärast langust hakkasid oma surnuid siia matma madalamast soost pärit inimesed. Toomkirikusse ja selle ümbrusesse surnuid matvad talupojad väärtustasid seda endiselt pühakohana. Toomkirikule oli aga ette nähtud tuhast tõusta siis, kui 1802. aastal avati keiserlik Tartu Ülikool ning Toomkiriku varemetesse ehitati ülikooli raamatukogu.

Vaata ka imelisi droonikaadreid Tartu Toomkirikust!

Oluline
Toomkirikus asub Tartu Ülikooli muuseum. Kodulehekülg: https://www.muuseum.ut.ee.

Tartu kesklinnas on parkimine tasuline E-R 8.00-18.00. Nädalavahetustel ja riiklikel pühadel on parkimine tasuta.