Gauja Rahvuspargi territooriumil asuvad mitmed suusatrassid ja -mäed, mis sobivad suurepäraselt nii kogenud suusatajatele kui ka nendele, kes veel õpivad. Pikimaid mäelt laskumisi võib Lätis nautida muinasjutuliselt kaunis, puutumatust loodusest ümbritsetud keskkonnas — puhke- ja suusapargis Ozolkalns (Tammemägi). Tõstukiga üles sõites ja seejärel allasõidul hasartselt mõnda trassi „mõõtes“ võid jälgida möödalibisevate metsade, lumiste mägede ja autentsete loodustajudega täidetud maastikke. Selles looduse eluga läbipõimunud territooriumil saad peatuda köetavates, mugavustega majakestes ja nautida Ozolkalnsi „uudist“ — klaasitud päikeseloojangumajakesi.

Kõrgendatud reljeefiga maastikuradadega suusa- ja laskesuusakeskus Cēsis asub maalilises okaspuumetsas. On olemas 1000 m pikkune kunstlumega trass ja 2500 m pikkune loodusliku lumega kaetud trass. Pimedal ajal on trassid valgustatud. Rohkem teavet suusatamisvõimaluste kohta Gauja Rahvuspargis leiab SIIT!

Haaravaks elamuseks saab olema ka jalutuskäik mööda Cīrulīšu loodusradasid, kus saad teadmisi Gauja ürgoru arengu kohta kaugest minevikust kuni tänapäevani. Cēsist külastades soovitame nautida ka võimsaid Ērgļu kaljusid (Kotkakaljud), mis kehastavad kotka laia lennu vabadust ja võlu ja kus tajud kõlavad sama võimsalt nagu orel.

Cīrulīšu

Kotkakaljud

Inspiratsiooni andvaks jalutuskohaks on ka Kārļamuiža (Kaarlimõisa) maastikupargirada, mis lookleb läbi iidse pargi ja mis viib ühe Läti suurima liivakivipaljandi — Ainavu panga juurde. Maailmakärast kaugel eemal, vaiksete metsade vahel looklev matkarada viib rändajad romantilise Kārļamuižani (Kaarlimõisa), kus saab nautida hotelliapartemente, mis on sisse seatud vastavalt varasemate aegade mõisaelanike arusaamisele hubasusest.

Cēsis on hoopis teistsugune kui enamik Gauja Rahvuspargis asuvaid linnu. Selle ajalugu on kujunenud 800 aasta jooksul toimunud sündmuste käigus. Näed Cēsise aaret — vanalinna, uudseks kogemuseks saab olema keskaegsesse eluviisi süvenemine, inspiratsiooni annavad kultuurisündmused ja Gauja ürgorg.

Cēsise Uus linnus koos mõisalossi ajaloolise keskuse territooriumiga ja Liivi ordu keskaegsete lossivaremetega kujutab endast üht olulisimat ja romantilisimat Vidzeme regiooni ja Ida-Baltikumi kultuuriajaloolist objekti.

Teed jätkates soovitame külastada Līgatnet, kus näed metsaseid järsakuid, liivakivipaljandeid ja kaljukoopaid. Samuti on seal võimalus läbi jalutada loodusrajad ja tutvuda metsloomade pesapaikadega. Võimalus minna ekskursioonile mööda Līgatne paberivabrikuküla kultuuriajaloolist turismirada, külastada ajaloolise Līgatne paberivabriku tootmisüksust ja vaadata paberivabriku tööliste ajaloolist küla.

Līgatnes asub ka Vienkoču park, kus saab tutvuda puitkäsitöölise elukutsega, minna ekskursioonile Puitkäsitöömuuseumisse ning vaadata ka erinevaid puitskulptuure. Nautida Vienkoču pargi loodust ja seal talvel toimuvat ning heita pilku põnevatele ja oskuslikult valmistatud skulptuuridele ja muudele väljendusrikastele puitobjektidele saad unikaalsel jalutuskäigul lumekingadega. Lumised, erinevate loomade, kahepaiksete, putukate ja muud puitskulptuurid ja ajalooliste hoonete maketid näevad välja hoopis teisiti kui suvisel hooajal. Sealjuures tajud erilist tunnet, kui kuuled lume krudisevat laulu oma jalge all, kuid lumekoorik sinu sammude all kokku ei vaju. Ja rõõmuga võid sa hangesid ületada, uurides looduse energiast läbipõimunud pargi territooriumi.

Samuti on Līgatne kodukohaks Līgatne lusikatöökojale, kus saab tutvuda iidse puitesemete valmistamise kunstiga. Väikesest ja hubasest poest saab osta erinevaid puidust käsitööesemeid ja Līgatne veinikojas valmistatud jooke. Pärast korralikku jalutuskäiku on võimalik end soojendada ja nautida küünlavalgel romantilist veinidegustatsiooni liivakivikoopas Līgatnes, Lustūzise kaljus. Degusteerimise ajal saad teada nii mõndagi uut ka Līgatne ajaloolise paberivabriku küla, koobaste, kaljude, veinitegemise ja Līgatne veinikoja saavutustest, peaasi aga — saad proovida erinevat liiki jooke ja juustusuupisteid.

Āraiši järvelinnuse arheoloogiapark on koht, kus on võimalik ajalooga tutvuda kiviajast keskaja lõpuni välja. Selle kõige ebatavalisem objekt on Āraiši järvelinnus — rauaaja muistsete latgalite järvesaarel kindlustatud elukoht. Āraiši järvelinnus on põnev koht kõigile neile, kes soovivad ajaloo hõngu tunda saada. See on Euroopa ainus 8./9.–10. sajandi kindlustatud elukoha rekonstruktsioon, seega ainulaadne objekt, mis nomineeriti 2020. aastal Läti arheoloogiamälestiseks. Lisaks asub Āraiši ümbruskonnas üks kaunimaid kevadisi marsruute oma tõeliselt Lätipäraste maastikuvaadetega!

Rohkem teavet puhkamisvõimaluste kohta Gauja Rahvuspargis otsi aadressilt www.entergauja.com

Enter Gauja on oma külastajate eest hoolitsedes loonud spetsiaalse ja mugavalt kasutatava mobiiliäpi — Enter Gauja, mis lihtsustab looduses viibimist ja võimaldab mugavalt orienteeruda Gauja Rahvuspargi territooriumil. Laadi see alla siit!

Käesolev materjal loodi klastriprogrammi projekti 3.2.1.1/16/A/009 „Gauja rahvuspargi turismiklastri arendamise 2. etapi“ raames.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid