Näkitriatlon on krutskitega takistusrada Wähja Festivali moodi, mille läbimisel astub konkurentsi mitmeid võistluspaare. Neid ootab ees näkikandmine, Põltsamaa jõelt vähkide otsimine ja muud kavalad takistused. Mõõduvõtt pakub pealtvaatajatele nii pinevust kui ka lõbusat kaasaelamist. Triatloni algus on kell 12:00.

Võistluse idee pole juhuslik. Nimelt leiab Wähja Festival aset just Näkiuurimiskeskuses. „Näkiuurimisajalugu Eestis ulatub juba üle-eelmisse sajandisse. M. J. Eiseni „Näkiraamat“ ilmus juba aastal 1897. Näkkidel on meie folklooris kõnekas ja iseloomulik roll, mida tahtsime omal humoorikal moel rõhutada,“ selgitab festivali algataja ja peakorraldaja Kaur Salus.

Näkifolkloor on osa laiemast vähipüügikultuurist, mida festival on võtnud südameasjaks au sees hoida. Üritusel on kohal teadlased Mati Kivistik ja Margo Hurt, kes räägivad külalistele lähemalt jõhevähi populatsioonist Eestis, selle probleemidest, vähipüügi eetikast jm.

See kõik leiab aset saateks kohaliku toidu laadale, kus kauplevad kodumaised tegijad lähemalt ja kaugemalt. Pakutakse nii vähi- ja kalaroogasid kui ka muud eestimaist puhtast toorainest toidukaupa. Lisaks ootab pere pisemaid möllamiseks põhuala ja nukuetendused. Laadapäeva veab muusik Mait Trink.

Pärast päevast laadamelu võtab festivali kokku suvine vähiõhtusöök vabas õhus koos kontserdiga. Menüü eest hoolitseb kõrgelt hinnatud restorani Rataskaevu 16 peakokk Veiko Ojala ja kontserdi annab andekas duo Vaiko Eplik ja Priit Võigemast, kes esitavad palu oma sügisel ilmuvalt kauamängivalt. Kontserdi piletid on saadaval Piletilevis.

„Olen väga uhke, et siia Ao külla, Väike-Maarja Valda õnnestub tuua niivõrd tasemel tegijaid! Möödunud aasta Wähja festival võeti külaliste ja kogukonna poolt ääretult soojalt vastu. Loodame tänavu seda südamlikku ja head emotsiooni edasi kanda,“ räägib Salus.

Loe hiljem
Jaga
Kommentaarid