Keskpanga juhi John Mangudya sõnul ei ole tegemist rahaga, vaid võlakirjadega, lisades, et võlakirjamündid on ju juba ammu käibel. Pangad on piiranud sularaha väljavõttu ja sulgenud mõnedki sularahaautomaadid, kirjutab Bloomberg.

Zimbabwes ringlevad USA dollarid, Hiina jüaanid ja LAV randid. Keskpanga juht jättis targu mainimata, kuidas on uued rahad tagatud.

„See on mitte millestki tehtud zombiraha,“ pahandas Mvurwis toidukaupa müüv Fredmore Kupirwa. Tema peab piiriülese kauba eest maksma pärisrahas. „Ma pean maksma dollarites, kuid minu kliendid maksavad selles idiootses rahas. Kuidas ma peaks riiuleid taas täitma kaubaga?“

Keskpank vahetab ühtlasi kõigist pangahoiustest 40% LAV randideks ja 10% eurodeks, ütles keskpanga juht. Endine rahandusminister nüüdne opositsioonipartei juht Tendai Biti ütles, et rahvas keeldub uuest valuutast.

„See on küüniline loogikavastane samm,“ ütles Biti. „See on tagasipöördumine Zimbabwe dollari juurde, mis tähendab, et valitsus on ebaõnnestunud ja viib kõik endaga kaasa.“

2000. aastal alustas Zimbabwe valgetelt põllumeestelt farmide konfiskeerimist ja mustanahalistele jagamist. Kunagine Aafrika viljaait muutus nälgivaks maaks. See viis majanduse langusesse ja tõi kaasa hüperinflatsiooni. Jama lõppes kui Zimbabwe võttis käibele USA dollari. Kuna USA dollar tugevnes LAV randi vastu, siis muutus import odavamaks, põhjustades Zimbabwes tehaste sulgemise ja kohaliku toodangu vähenemise poole võrra.

Juhtiv opositsiooniline demokraatliku muutumise liikumine prognoosis neljapäeval, et valitsev partei hävitab aasta lõpuks kehtiva välisvaluutal baseeruva rahandussüsteemi. See toob Zimbabwesse tagasi hüperinflatsiooni.

Zimbabwe tööstusliidu president Busisa Moyo ütles, et zombiraha trükkimine võib kergendada sularahakriisi, kuid ei tegele kriisi põhjustega.

„Me peame tegelema liigse impordiga ja välisinvesteeringute puudusega,“ ütles ta.

Kaupmees Kupirwa ütles, et neil ei ole usku uude rahasse.

„Nad ütlevad, et see on USA dollar või on väärt USA dollari jagu – kuid kuidas,“ küsis ta. „USA dollar peab olema trükitud USAs, mitte Harares. Kui see on trükitud Harares, siis on see variraha. Minu jaoks on see täiesti väärtusetu kuni Obama ütleb mulle, et see on õige dollar.“