Rohkem kui kolmandiku 1836 kilomeetri pikkusest Läti piirist moodustab piir Läänemerega. Rahvas on harjunud, et eristatakse kahte „merd” – nn Suurt merd ehk Läänemere avatud rannikut Kurzeme lääneosas ja Väikest merd ehk Liivi lahte. Nad ühtivad turistide imetletud Kolka sarves (Kolkas rags) ehk neemel, mis on kahe mere kohtumispaik, kus Läänemere lained löövad kokku Riia lahe lainetega, tekitades pulbitsevaid laineid, mis on laevasõitjatele alati ohtlikud olnud.

Läänemere rannik on väga vaheldusrikas ja mitmekesine. Alustades Lääne-Kurzeme metsiku mererannaga, mis on tsivilisatsioonist peaaegu puutumata, sest nõukogude võimu ajal oli see palju aastaid suletud ala, mis on jätnud muljetavaldava sõjaväepärandi, lõpetades ühe kõige populaarsema ja kõige moodsama Balti kuurordiga – turistide lemmiku Jūrmalaga.

Aga keset seda kõike asuvad vanad liivlaste külad, 16 meetrit kõrge pankrannik Jūrkalnes, väikesed kalasadamad Riia lahe rannikul, laiad liivarannad Jūrmalas, Vecāķis ja Saulkrastis, ebatavaliselt kivised kaldad Kaltenes ja Tūjas, Veczemu kaljurahnud Salacgrīva lähedal, unikaalsed niidud Ainaži pool, külmumatud kaasaegsed sadamad Ventspilsis ning Liepājas.

Läti mererand jätab kustumatu mulje igaühele. Siin on mida teha nii rahu nautival puhkajal, kes suvel päevitab päikeseküllastel mererandadel, kui ka ekstreempurjespordi entusiastidel, kes sõidavad tormijooksu tuules vaevatud mere lainetel, aga samuti puutumatu looduse huvilistel, kultuuriajalooliste traditsioonide austajatel, loodussõpradel – linnuvaatlejatel ning taimestiku- ja loomastikutundjatel – ja ka neil, keda huvitab sõjapärand, isegi gurmaanidel, kes ei põlga värskeid, looduslikult valmistatud mereande.

Akmensraga majakas

Jalutuskäik mererannas

Meri Lätis

Kuidas see lugu Sind end tundma pani?

Rõõmsana
Üllatunult
Targemalt
Ükskõikselt
Kurvana
Vihasena
Jaga
Kommentaarid