Matkareis Tadžikistanis. Fan’i mägedest suursugusesse Samarkandi Usbekistanis

Vaata lähemalt Hind: 1490 €
Matkareis Tadžikistanis. Fan’i mägedest suursugusesse Samarkandi Usbekistanis

&Moments Seiklusreisid

HIND: 1490 eurot

Tel.: +372 58 722 433
E-mail: info@andmoments.com

REISI TOIMUMISE AEG:  14. – 23. Juuni  2019

KIRJELDUS:
    • Vägevad ja maalilised Fan mäed
    • Kristallpuhta veega türkiissinised mägijärved
    • Kesk-Aasia pärl Samarkand: iidne ja suursugune
    • Tadžiki ja usbeki köögi parimad palad
    • Pendžikent: Kesk-Aasia Pompei

 

LISAINFO:
Vägevad ja maalilised Fan’i mäed
Fan’i mäed asuvad Tadžikistani lääneosas (Usbekistani piiri lähedal) ja on osa Pamiiri-Alai mäestikust. Fan’i mäestikus on kokku ligi sada tippu ning mitu neist on üle 5000 meetri kõrged. Neist peamine on ilus Chimtarga (5489 m). Selle iluduse kõrval kõrgub tema igavene naaber – sihvakas Energia (5120 m).  Teised üle 5000 meetri kõrged tipud on Bodkhona, Chapdara, Suur ja Väike Hansa, Zamok ja Mirali. Tippudele me ei pürgi, küll aga veedame mitmed päevad nende ümbruses matkates. Kuid Fan’id ei ole mitte ainult kõrged tipud, see on imeilusa ja mitmekesise looduse kuningriik. Kõrguse tõustes vahetub siin subtroopika palavus kõrgmäestiku jääkülma vastu. Kliimavööndite mitmekesisus loob tingimusi enam kui 2000 puu- ja taimeliigi kasvuks – siin leidub nii metsa, steppi, alpiaasu kui ka samblavälju. Umbes 2300 meetri kõrgusel on palju vilja- ja kreekapähklipuuaedu. Meie matkal naudime kogu seda mitmekesisust, ilu ja kontraste.


Kristallpuhtad türkiissinised mägijärved
Fan’i mägede tunnusmärgiks on mitmed maalilised järved. Nende kristallselge vee värvus varieerub õrnast türkiissinisest jõulise smaragdroheliseni. Loodusfotode sõpradel tasub silmad lahti hoida! Lisaks ilule on need veekogud ka väga puhtad – nad asuvad inimtegevusest kaugel ja seetõttu puudub reostus. Vesi on nendes väga külm – ka kõige palavamal suveajal juulis-augustis ei tõuse veetemperatuur üle 10 kraadi. Karastatumad matkajad võivad järgi proovida! Meie matkal jõuame Alaudin, Mutnoje, Piala, Bibidžanat ning Chukurak järvedeni.


Kesk-Aasia köök
Tegemist on aastatuhandete vanuse ning väga rikka köögiga. Meile kõige tuntum roog on plov (pilaff), kuid see on vaid väike osa sellest rahvusköögist. Ehe ja tavapärane rahvusroog, mida saame ka kindlasti maitsta on kurtob. Selleks on kihiti laotud leivad, mis on töödeldud jogurtiga ning seejärel lisatud sibulaid ja rohelist. Eriliselt armastatakse siin ka liha: lamba-, kitse ja hobuseliha.  Kindlasti tasub maitsta sellist rooga nagu manti – aurutatult valmistatud suured pelmeenid. Aus on ka erinevad piimatooted – nendest vast kõige erilisem on kurut (kohupiimataolisest massist kuivatatud ja maitsestatud pallikesed). Ei koonerdata siin ka erinevate maitseainete, vürtside ning maitserohelisega. Meie reisil laseme kõigil sellel hea maitsta.


Iidne ja suursugune Samarkand
Usbekistani üks tähtsamaid keskuseid Samarkand on väga vana linn – esimesed mainimised pärinevad aastast 742 eKr. Seda linna võrreldakse sageli Roomaga – sama iidne ja suursugune, ainult et idamaine. Oma väärika ajaloo jooksul on linn kogenud nii hiilgust kui viletsust, impeeriumite õitsenguid kui ka langusi. Samarkand oli Suure Siiditee olulisemaks punktiks, see oli ka üheks tähtsamaks  teaduse ja kultuuri keskuseks Kesk-Aasias. Linn on ümbritsetud 13 kuningliku pargi ja aiaga ja on tulvil ilu ja ajalugu. Meie veedame Samarkandis peaaegu kaks päeva, mis on selle ülimalt põneva ja imeilusa linna jaoks üsna lühike aeg. Aga üritame võimalikult palju näha ja kogeda. Meie kultuuriprogrammis  on sellised vaatamisväärsused nagu: imeliste glasuurplaatidega ja kivinikerdustega kaetud Gur Emir mausoleum (Timurii hauakamber); linna süda – maailma üheks ilusamaks väljakuks peetud, minarettidega ümbritsetud keskväljak Registan (pärsiakeelses tähenduses – kõrb); kolm medrese’d (religioossed õppekeskused): Ulughbek, Šer-Dor  ja kullaga kaetud Tillya-Kari. Külastame ka iidset Ulughbeki observatooriumi, kus on säilinud iidse teleskoobi osad. Programmis on ka Konigili küla selle paberivabrikuga “Meros”, kus näeme iidse tehnoloogia järgi kuulsa Samarkandi paberi valmistamise protsessi. Proovime jõuda ka moslemimaailma jaoks üsna unikaalse kohani Išrat-Honi mausoleumisse. Milles seisneb selle ainulaadsus? See on naiste mausoleum, pühendatud  Timurii dünastia naistele. Siin loetletud kohad ei ole kindlasti kõik, mida Samarkandis näeme, ees ootab veel palju huvitavat!


Pendžikent - ajalooga linn
Pendžikent’i linna vanus on auväärne – 5500 aastat. Linna nimi tähendab “viis küla”, milledest arvatavasti algaski selle koha ajalugu. 5.-8. sajandil oli Pendžikent’i tähtsaks piirkonna kultuuri- ja käsitöökeskuseks, see oli hästi kaitstud ja hoitud linn, valitseja palee ja templitega, turgude ja linnaelanike rikkalikult kaunistatud kodudega. Selle aja Pendžikenti nimetatakse Kesk-Aasia Pompei’ks – nii erisugune ja imetabane see oli. See oli ka üheks tähtsaks Suure Siiditee punktiks, nn Samarkandi väravaks. 8. sajandil linn kahjuks hävitati araablaste poolt ning tänapäeval saame näha ainult selle imelise iidse linna varemeid. Pendžikent’i lähedal asub üks unikaalne UNESCO maailmapärandisse kantud vaatamisväärsus – küla Sarazm. See asum on pärit 4-2 sajandist eKr ning siit leiame hästi säilinud linnuse tuletemplitega, avalike, elu- ja kultusehoonetega ning paleedega. Pendžikentis proovime ka selle linna kuulsat plov’i (pilaffi) kohalikus plovimajas.


Mugavused ja ööbimised
Meie reisil kogetav mugavuse tase on võrdelises seoses kohtadega, mida külastame. Linnades (Taškent, Pendžikent ja Samarkand) ööbime mugavates turistiklassi hotellides, kus on olemas kõik mugavused: vannituba ja WC. Artuchi laagris ööbime külalismajas, kus olud on kasinamad, kuid siiski olemas pesemisvõimalus. Külalismajas on ööbimine korraldatud mitmekesi tubades. Matkal ööbime telkides telklaagris. Toitlustamise eest on hoolitsetud: matka jooksul saadavad meid kõikvõimalikud kohaliku köögi saadused ja seda enamasti kolm korda päevas.
Pagasi transport on kogu reisi jooksul (sh mägimatka jooksul) organiseeritud: igapäevaselt on vaja kaasas kanda vaid päevast kandamit (fotokas, telefon, vahetusrõivad, snäkid, jms). Mägimatka jooksul liigub pagas eeslitega, maksimum kaaluks pagasil on 15kg inimese kohta.


Raskusaste: Keskmine
Tegemist on jalgsimatkaga, mis on keskmise raskusastmega. Matk ei ole küll tehniline: ei eelda erivarustuse (köied, “kassid”, jms) kasutamist, kuid üsna suurtest kõrgustest lähtuva potentsiaalse kõrgmäestikuhaiguse tõttu ei ole ta kergete killast. Päevased tõusud on mõnel päeva siiski tõsised. Eelnev mägede/matkamise kogemus tuleb kindlasti kasuks. Võimalik, et kõrgmäestikuhaigusega puutud selle reisil kokku, kuid eeldatavasti kergel kujul. Reisi kõige kõrgemaks punktiks on meil 3860 m. Kõrgmäestikuhaiguse minimaalseks kõrguseks loetakse 2500 m, kuid tavaliselt tekivad esimesed, kergemad sümptomid 3000-3500 m juures. Enamik meie ööbimisi mägimatka jooksul on 2200-3700 m vahel, seega juba mõnevõrra tajutavas hapnikuvõlas. Päevasteks rännakuteks koos peatustega (söögi-, foto-, joogipausid) kujuneb kokku umbes 5-8 tundi.


Reisi algus- ja lõpp-punkt
Reis saab alguse ja lõpeb Taškenti rahvusvahelist lennujaamast (IATA: TAS)