Jalgrattareis Tšehhis, Lõuna-Moravas. Viinist Tšehhi veini-, mitte õllekeldritesse

Vaata lähemalt Hind: 1490 €
Jalgrattareis Tšehhis, Lõuna-Moravas. Viinist Tšehhi veini-, mitte õllekeldritesse

&Moments Seiklusreisid

HIND: 1490 eurot

Tel.: +372 58 722 433
E-mail: info@andmoments.com

REISI TOIMUMISE AEG:  17. – 25. August 2019

KIRJELDUS:
    • Lõuna-Morava veiniteed
    • Kulgemine mööda võluvat maastikku
    • Lummavad linnad
    • Toekas Tšehhi köök
    • Pálava maaliline piirkond ja termaalveeallikad
    • Suursugune ja võluv Viin

 

LISAINFO:
Lõuna-Morava veniteed ja -keldrid
Lõuna-Moravat läbivad risti ja põiki mitmed veiniteed  – kokku 1200 km. Veinimarsruudid kulgevad läbi imeilusa lainelise loodusmaastikku, ühendades mitmeid suuri ja väikesi veinikeldreid ja veinikülasid. Veinimarsruutidest kõige pikem on Znojemská veinitee – suurepärane võimalus nautida aromaatsete veinide ja unikaalse kultuuripärandi kokteili. Peenema veinikogemuse lubab Mikulovská marsruut, mis viib meid tuntud ja UNESCO nimistusse kuluvat Lednice-Valtice piirkonda. Meie rattareisi jooksul sõidame mõlemal veiniteel ja külastame nii mõndagi keldrit ja tootjat: degusteerime, tutvume veinivalmistamise protsessiga ja varume soovi korral ka veini koju kaasa. Lõuna-Morava piirneb Austria veinipiirkondadega ja seetõttu on sealsed veinid ka Austria veinidele sarnased. Peamiselt viljeletakse valgeid viinamarjasorte, millest olulisemad on sarnaselt Austriale Grüner Veltliner ja Müller Thurgau. Neile järgnevad populaarsuselt Riesling, Pinot Blanc ja teised. Punaseid viinamarjasorte kasvatakse vähem, kui leiab ka neid. Punaste esindajaks on siin peamiselt Saint Laurent, Lemberger ja Blauer Portigieser. Kõik need eelnimetatud leiad omade, tšehhikeelsete nimedega. Aga need jäävad siis juba seal avastamiseks.


Võluvad maastikud
Arhitektuuriliste ja ajalooliste pärlitega ilmestatud kuppelmaastikud, mida saab võrrelda Toskaana kuppelmaastikega. Vaiksed teed, mis kulgevad läbi viinamarjaistanduste, vilja- ja lillepõldude. Metsad mäenõlvadel ja orgudes paiknevad järvede veesilmad. Mõnusad lauged tõusud ja naudingut pakkuvad laskumised. Lõuna-Morava on sarmikas, boheemlaslik, ülevoolav. Naudime kõike seda meie rattareisil.


Lummavad ajaloolised linnad
Kindlused, võluvad lossid ja pargid, endise Austria-Ungari impeeriumi rikkamate perede veidi tuhmunud kuid endiselt sarmikas hiilgus. Kõike seda saame imetleda Valtice’s ja Lednice’s, Mikulov’is ja Znojmo’s.  Kindlasti kohtab nendes lummavates linnades põnevat ajalugu, huvitavaid kirikuid, keskaegseid linnamüüre, renessansi stiilis hooneid, romantilisi vaateid ja loomulikult ägedaid veinikeldreid.


Toekas Tšehhi köök
Šveikist tuntud kneedlid, ehk kneedlikud ja kastmed, liha ja praetud juust – need on peamised märksõnad, mis iseloomustavad Tšehhi kööki. Nendest kõige tšehhipärasemaks toiduks peetakse väga toekaid kneedlikuid – nende kalorisisaldus on riigisaladus ;). Kneedlikud on kas taignast või kartulist valmistatud ovaalse kujuga pisikesed „pätsikesed“, mis omakorda viiludeks on lõigatud. Neid serveeritakse erinevate kastmetega. Kõige populaarsemad kastmed on valge kreemjas Svičková, punane tomatine Rajská (loe “raiska”) või pruun tummine Gulas (guljašš). Liharoogadest on väga populaarsed praetud seakoot ja veisešnitsel. Tšehhi klassikaks on ka saiapuru-muna paneeringus praetud paksud juustuviilud. Laseme kõigel siin nimetatul reisil hea maitsta!


Pálava maaliline piirkond
Arvatakse, et Pálava on piirkond, mida suudles päike. See on Tšehhi kõige soojem paik ja selle õitsvad heinamaad, romantilised keskaegsete losside varemed, metsad ja kristallselged järved loovad imelise õhkkonna reisimiseks ja puhkamiseks. Piirkond on UNESCO kaitse all ning on osa Alam-Morava biosfääri kaitsealast. Siin asuvad ka unikaalsed kuumaveeallikad, kus vesi on mõnusalt soe ja erinevate ainete ja mineraaliderikas. Siin saame oma rattasõidust väsinud lihaseid turgutada ning allikate kosutavat toimet nautida.


Suursugune ja võluv Viin
Kuigi meie reis on pühendatud Tšehhi veinikultuurile, algab ja lõpeb see Austria pealinnas Viinis. See on linn, kus saavad kokku hiilgav ja suurejooneline minevik ning uhke ja moodne tänapäev. See on linn, mis võlub oma hubaste kohvikute ja veinikeldritega, kultuuriürituste ja muusikaga. Viini kohvikultuur on alates oktoobrist 2011 võetud UNESCO mittemateriaalse maailmapärandi hulka. Kusagil mujal maailmas ei ole nii väljapeetud kelnereid, sellist hubasust ja traditsioone ning nii suurt valikut kohvisorte. Kunstihuvilised võivad ennast unustada kvartalisse, mida nimetatakse Museums quartier’iks ning mis kuulub maailma 10 suurima kunstiareaali hulka. Seal on kõik tehtud jalakäijatele ja uudistajatele mugavaks: näitused tänaval, galeriid, suur raamatupood ning muuseumid. Viin kindlasti väärib lähemat tutvumist!


Mugavused ja ööbimised
Reisi temaatikale vastavalt oleme majutus- ja toitlustuskohtadeks valinud kõrgetasemelised asutused. Ööbime reeglina väiksemates butiikhotellides ja külalismajades, kus on olemas kõik mugavused. Mõni rohkem luksulikum, mõni vähem. Väikesed perehotellid on vähem luksuslikumad, kuid selle võrra on nendes rohkem sarmi ja peremehe-perenaise kätt tunda.
Saateauto saadab gruppi kogu reisi vältel (väheste eranditega, millest teavitame ette) ning sinna paigutame ka pagasi ning joogiveevarud. Igale soovijale on koht autos olemas, kui vajatakse abi või siis lihtsalt pisikest puhkust väsinud jalgadele. Igapäevaselt tuleb endaga kaasas kanda vaid väikest käepärast kotti isiklike asjadega. Samuti hoolitseb igaüks ise oma ratta elementaarse korrasoleku eest (pesu ja õlitamine, jms). Kui midagi tõsisemat peaks juhtuma, on tehniline abi käepärast ning lihtsamad varuosad saateautos olemas.
Saateauto sõidab kohale Eestist, sellega saab kohale saata oma jalgratta (tasuta). Samuti toob saateauto kohapeal ostetud veinid (mõistlikus koguses) vajadusel koju Eestisse.


Raskusaste: Kerge
Tšehhi rattareis on kerge raskusastmega. See tähendab seda, et eelnev rattasõidu kogemus ei ole vajalik, kuid sa peaksid siiski olema terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Sõltuvalt maastikust läbime päevas umbes 30-70 km, mis võtab koos peatustega aega 5-7 tundi. Pikemaid tõuse tuleb teel ette, kuid neil puhkudel on vajadusel koht saateautos olemas. Suurem osa marsruudist kulgeb asfaldil, kuid võib ette tulla ka kruusatee lõike. Võib juhtuda, et lühikestel teelõikudel peame ratast käekõrval lükkama. Tavaliselt jagame ratturid väiksematesse gruppidesse, vastavalt nende kogemustele ja kehalisele vormile.


Reisi algus- ja lõpp-punkt
    • Reis saab alguse ja lõpeb Viini rahvusvahelisest lennujaamast (IATA: VIE)