Rattareis Mongoolias. Jalgrattaga nomaadielu ja -kultuuri keskmesse

Vaata lähemalt Hind: 1690 €
Rattareis Mongoolias. Jalgrattaga nomaadielu ja -kultuuri keskmesse

&Moments Seiklusreisid

HIND: 1690 eurot

Tel.: +372 58 722 433
E-mail: info@andmoments.com

REISI TOIMUMISE AEG:  5. – 14. Juuni  2019

KIRJELDUS:
    • Naadam’i festival – nomaadikultuuri kõrghetk
    • Värvikas ja vaheldusrikas Orkhoni org
    • Ulaanbaatar – Euroopa ja Aasia hübriid
    • Khogno Khan’i rahvuspargi imelised maastikud
    • Karakorum – Tšingis-khaani impeeriumi pealinna varemed

LISAINFO:
Ulaanbaatar – Euroopa ja Aasia hübriid
Ulaanbaatar on kõige külmem maailma pealinnadest – talvised temperatuurid püsivad siin pidevalt -30 kraadi ringis. Otsetõlkes tähendab Ulaanbaatar “punast kangelast“. Linn kujutab endast ette huvitavat segu Aasiast ja Euroopast. Siin eksisteerivad harmoonias kõrvuti modernsed kõrghooned aga ka traditsioonilised jurtad, kus mongolid on elanud aastasadu. Linnas näeb palju uusi ja uhkeid euroopa autosid ja päevinäinud nõukogudeaegseid busse ja trolle. Ulaanbaatar’is leiab arvukalt budistlikke kloostreid ja templeid, mis on üsna populaarsed naaberriikide palverändurite seas. Üks sellistest kloostritest on Gandantegtšilen hijd. Algselt oli Mongoolias suur hulk väikesi mobiilseid kloostreid, kus laamad elasid jurtades ja kloostrid võisid ka aeg-ajalt asukohta vahetada. Hiljem see muutus. Gandantegtšilen hijd rajati püsiva asukohaga 1838. aastal Dalkha kõrgendiku jalamile eesmärgiga luua uus suur Suutra ja Tantra keskus Mongoolias. See kasvas välja suurimaks kloostrikompleksiks Mongoolias, kus on omaette teaduskonnad meditsiini, astroloogia ja muude budistlike distsipliinide jaoks. Külastame seda kloostrit ning leiame aega ka muude huvitavate vaatamisväärsuste jaoks.


Khogno Khan’i (Khögno Tarna) rahvuspargi imelised maastikud
Khogno Khan’i rahvuspargis kohtuvad piiritu stepp, taiga ning liivadüünid. Siin kohtuvad ajalugu ja maaliline loodus –  iidsed budistlikud kloostrid ja hõbedaste kaskede ning paplitega kaetud mäed, kus voolavad kristallpuhta veega allikad. Siin leiab  imelise, natuke sürrealistlikku maastiku, kus graniitmägimassiivide keskel looklevad kuldkollased liivadüünid (Elsen Tasarkhai), mida sageli nimetatakse väikeseks Gobi’ks või Mongoolia liivadeks. Düünide ahela kogupikkuseks on üle 80 km. Veel leiab siin mäenõlva all peidetud maalilise Uvgun’i budistliku kloostri, mis on osaliselt varemetes kuid osaliselt ka taastatud. Klooster rajati Tiibeti munkade poolt ning on oma ajaloo jooksul mitu korda hävitatud ning taastatud (viimatine taastamine toimus 1992.-2004. aastatel). Ka praegu on klooster tegutsev.


Karakorum - Tšingis-khaani impeeriumi pealinna varemed
Karakorum – võitmatu Tšingis-khaani hiigelvalduste pealinn ja tema esimene püsiv elukoht, mis muutus tõeliselt võimsaks pealinnaks Tšingis-khaani poja valitsemise ajal. Linna asutamisaastaks peetakse 1220 ja selle  õitseng kestis vaid viiskümmend aastat. Hetkeni, mil impeeriumi pärijad hakkasid rajama vallutatud maadel oma pealinnu. Selle viiekümne aasta vältel asus siin piirkonna majanduslik ja poliitiline keskus. Huvitav on fakt, et khaani pere lähtus oma rändrahva traditsioonidest ning ei elanud linnapalees (see oli mõeldud vaid vastuvõttudeks), vaid eelistas linna lähedal asuvaid jurtasid. Linn hävitati täielikult hiina Mingi dünastia poolt 1380. aastal. Kaasaegne Karakorum rajati mõned kilomeetrid varemetest eemale, kuid viimased paistavad mägede vahelt hästi uude linna ära. Praegune Karakorum on piirkonna administratiivne ja põllumajanduskeskus. Tšingis-khaani pealinna varemete kõrval asub siin Erdenezuu klooster, mille asutaja Altan-khaan aitas kaasa budismi arengule Mongoolias. Vaatamata sellele, et osa kloostrikompleksist on samuti varemetes,  jääb see üheks külastatavaimaks kloostriks riigis.


Värvikas ja vaheldusrikas Orkhoni org
Orkhoni org on Mongoolia sümbol: kaunis looduslik paradiis. Siin asub hulgaliselt värvikaid karjamaid, mille vahele on mahutanud end elama paljud nomaadi pered. Org lisati 1992. a UNESCO maailmapärandi nimistusse. Sellel piirkonnal on väga suur arheoloogiline väärtus – mitmed nomaadikultuurid on seda piirkonda asustanud juba eelajaloolistel aegadel. Orkhoni oru üheks meeldejäävamaks maastikupildiks on samanimeline kosk. Valge vahutav veevoog mustal kivitaustal, päikesevalguses sillerdavad ja „vikerkaaretavad“ veepiisad. See 16 meetrit kõrgune ja 5 meetrit laiune juga on maagiline.  Kosk tekkis 20 tuhat aastat tagasi pärast ainulaadset maavärinate ja vulkaanipursete koostegevust.


Naadam’i festival – nomaadikultuuri kõrghetk
Naadam’i festival on Mongoolia iga-aastane suursündmus. See on ainulaadne ja kõnekas nomaadikultuuri väljendus, unikaalne rahva- ja võitluskunsti kombinatsioon. Festivali tuumaks on oskuste proovilepanek kolmes mehelikkus „spordialas“ – maadluses, ratsutamises ja vibulaskmises. Kõik see toimub nn klassikalise rahvakunsti saatel – laulmise, tantsimise ning näitlemisega. Suuremate Naadam’ite avatseremooniad on grandioossed – sõdurite, võitlejate ja munkade ühismarsid võimsa sõjamuusika saatel, rikkalikud ja värvilised rahvariided ning vaimustav õhkkond. Festivali juured pärinevad nomaadide pulmatseremooniatest ja Mongoolia armee jahi tavadest. Naadam on väga hea võimalus Mongoolia rahva kultuuri nägemiseks ja mõistmiseks. Meie reisil põikame maapiirkonda, vähem kommertslikku, ehedamale Naadamile.


Mugavused ja ööbimised
Meie reisil kogetav mugavuse tase on võrdelises seoses kohtadega, mida külastame. Ulaanbataaris peatume turistiklassi hotellis, matkal aga telkides või jurtades (mongoli keeles ger) – turistidele mõeldud jurtalaagrites.  Enamasti leiab seal ühiskasutuses olevaid dušši- ja tualettruume.
Toitlustamise eest on hoolitsetud: matka jooksul saadavad meid kõikvõimalikud kohaliku köögi saadused ja seda enamasti kolm korda päevas.
Pagasi transport on kogu reisi jooksul organiseeritud: igapäevaselt on vaja kaasas kanda vaid päevast kandamit (fotokas, telefon, vahetusrõivad, snäkid, jms). Matka jooksul liigub pagas saateautoga. Saateauto saadab gruppi kogu reisi vältel (väheste eranditega, millest teavitame ette) ning sinna paigutame ka pagasi ning joogiveevarud. Igale soovijale on koht autos olemas, kui vajatakse abi või siis lihtsalt pisikest puhkust väsinud jalgadele. Kui midagi tõsisemat peaks rattaga juhtuma, on tehniline abi käepärast ning lihtsamad varuosad saateautos olemas.
Kui soovite reisi kaasa teha rendirattal, siis teatage sellest juba reisi broneerimisel. Kaasa võib võtta oma isiklikud pedaalid ning sadula, mida saab sobitada rendirattale. Kui teil on  mugavam oma varustusega sõita, võib kaasa võtta ka oma ratta. Sel juhul palume ratas eelnevalt põhjalikult hooldada ning vajalikud varuosad kaasa võtta. Palun konsulteerige eelnevalt Andmoments Seiklusreisid meeskonnaga.


Raskusaste: Keskmine
Et sellel reisil osaleda peaksid olema terve ja füüsiliselt aktiivne, varasem rattasõidu kogemus tuleb kasuks, kuid ei ole kohustuslik. Suuri tõuse meie teel ette ei tule, kuid mõnedel päevade on päevased distantsid üsna pikad (70-100 km). Päeva jooksul tiirutame koos lõuna-, foto ja snäkipausidega 5-8 tundi. Vajadusel on koht saateautos alati olemas.


Reisi algus- ja lõpp-punkt
    • Reis saab alguse ja lõpeb Ulaanbaatari rahvusvahelisest lennujaamast (IATA: UBN).