Jalgrattareis Gruusias. Rattareis Borjomist üle mägede Musta mere äärde

Vaata lähemalt Hind: 1190 €
 Jalgrattareis Gruusias. Rattareis Borjomist üle mägede Musta mere äärde

&Moments Seiklusreisid

HIND: 1190 eurot

Tel.: +372 58 722 433
E-mail: info@andmoments.com

REISI TOIMUMISE AEG:

14. - 22. juuni 2019


 

KIRJELDUS:
    • Grusiinide ülim külalislahkus – rikkalikud kodused õhtusöögid ja ülevoolav sõbralikkus
    • Batumi – peo, ranna ja kõrghoonete linn
    • Mägismaa keskaegsed kloostrid ja linnused
    • Vardzia koopakloostri ja -linna kompleks
    • Beshumi mägikuurort – õitsevad alpiaasad, mineraalveeallikad ning ravimudavannid

 

LISAINFO:

 

Grusiinide ülim külalislahkus
Gruusia reisiga käib tavaliselt kaasas hoiatus grusiinide ülevoolava külalislahkuse eest. Iga söömaaeg on pidu, kuhu kuuluvad nii vein kui gruusia viin – tšatša. Peole on kutsutud kõik ja sellisele kutsele pole kerge ära öelda. Grusiinid peopidamiseks erilist põhjust ei vaja ja seepärast võib kindel olla selles, et rattatuuril olles selliseid spontaanseid pidusid ka ette tuleb – tähistatagu siis kas traktori parandamist, vihmast ilma või juhusliku turisti kohtamist külavaheteel…

 

Batumi – peo, ranna ja kõrghoonete linn
Batumi on Gruusia kuurortlinn, mis asub Musta mere rannikul, ning on kaasaegse Gruusia suureks turistimagnetiks. Peo- ja rannamelu on siin peeaegu et aastaringne – lund näeb kuurortis heal juhul 12 päeval aastas. Batumis suudavad sõbralikult läbi saada paljud rahvused ning religioonid. Samuti on selle kaasaegsed kõrghooned kauniks kontrastiks ülejäänud reisi ajal kogetavatele keskaegsetele kloostritele ning mägistele looduspiltidele.

 

Keskaegne Samtshe-Džavahheeti regioon
Gruusias saab näha põlist mägede ilu. Siia tulles liigud justkui paar tuhat aastat ajas tagasi. Siin leiab koopakloostreid, vanu kirikuid ja kujusid, väikseid armsaid majakesi. Ja muidugi mägesid. Palju kauneid mägesid ja kitsaid mägiteid, vaadetega alpiaasadele ning lumistele tippudele. Siin jääb meie teele ka närvekõditav Tskhratskaro mäekuru.

 

Vardzia koopakloostri ja -linna kompleks
Vardzia on üks tähtsaimatest ja tuntuimatest Samtshe-Džavahheti regiooni vaatamisväärsustest. Siin kaljuseina sees korrustena asetsevad umbes 600 nii looduslikku kui käsitsi loodud koobast. Need koopad olid otse kui looduse kingitus sageli võõrvallutajate rünnakute alla sattuvatele kohalikele elanikele – siin saadi kaitset, sinna poeti peitu. Gruusia tsaarinna Tamara otsustas oma valitsusajal seda tugevdada – ta laiendas hulka koobastest ning ehitas sinna sisse Uinumise katedraali, millest kasvas hiljem välja kuulus Vardzia koopaklooster. Järgmise 20 aasta jooksul ehitati sinna juurde veel kümmekond kirikut, raamatukogu, saunad, ehitati kanalisatsioonisüsteem ning pikendati salakäike. Varem oli kompleks võõraste silmade eest kaitstud kalju esiseina taga, kuid hiljem see hävis maavärina tagajärjel, ning nüüd on seda ilu kaugelt näha.

 

Beshumi kuurort
Beshumi on mägikuurort, mis asub Khulo regioonis 2000 m kõrgusel merepinnast, mõne kilomeetri kaugusel Goderdzi kurust. See on madala õhuniiskusega ning tugeva ultraviolettkiirgusega ravikuurort, kus saab nautida mineraalveeallikad ning lõõgastuda mudavannides, hingates samal ajal puhast hapnikurikast õhku. Taoline ravi teeb pai nii seedimisele, kui hingamissüsteemile. Ja muidugi ei tasu unustada ka silmipimestavaid loodusvaateid.

 

Mugavused ja ööbimised
Meie reisil kogetav mugavuse tase on võrdelises seoses kohtadega, mida külastame. Linnas (La Paz) ööbime mugavates turistiklassi hotellides, külas Coroico – hostelis, kus on olemas kõik mugavused: vannituba ja WC. Matkal ööbime telkides telklaagris. Toitlustamise eest on hoolitsetud: matka jooksul saadavad meid kõikvõimalikud kohaliku köögi saadused ja seda enamasti kolm korda päevas.
Pagasi transport on kogu reisi jooksul (sh matka jooksul) organiseeritud: igapäevaselt on vaja kaasas kanda vaid päevast kandamit (fotokas, telefon, vahetusrõivad, snäkid, jms). Matka jooksul liigub pagas muuladega, maksimum kaaluks pagasil on 15kg.
 

Raskusaste: Raske
Tegemist on jalgsimatkaga, mis on raske raskusastmega. Matk ei ole küll tehniline: ei eelda erivarustuse (köied, “kassid”, jms) kasutamist, kuid suurtest kõrgustest lähtuva potentsiaalse kõrgmäestikuhaiguse ja külma ning niiske kliima tõttu ei ole ta kergete killast. Eelnev mägede/matkamise kogemus tuleb kindlasti kasuks. Kõrgmäestikuhaigusega puutud selle reisil väga tõenäoliselt kokku, kuid eeldatavasti mitte väga raskel kujul. Reisi kõige kõrgemaks punktiks on meil 5350 m. Kõrgmäestikuhaiguse minimaalseks kõrguseks loetakse 2500 m, kuid tavaliselt tekivad esimesed, kergemad sümptomid 3000-3500 m juures. Enamik meie ööbimisi mägimatka jooksul on 2000-4700 m vahel, seega osaliselt juba üsna tajutavas hapnikuvõlas. Päevasteks rännakuteks koos peatustega (söögi-, foto-, joogipausid) kujuneb kokku umbes 6-8 tundi.
 

Reisi algus- ja lõppunkt
    • Reis saab alguse ja lõpeb Tbilisi rahvusvahelisest lennujaamast (IATA: TBS)