Matkareis Kõrgõzstanis. Matk Song Köl-i järve äärde, külla nomaadidele

Vaata lähemalt Hind: 1190 €
Matkareis Kõrgõzstanis. Matk Song Köl-i järve äärde, külla nomaadidele

&Moments Seiklusreisid

HIND: 1190 eurot

Tel.: +372 58 722 433
E-mail: info@andmoments.com

REISI TOIMUMISE AEG:

10. - 18. august 2019


KIRJELDUS:
    • Matk Tjan-Šani mägedes, taustaks üle 7000-meetrised mäed
    • Mõnus kulgemine keset alpiaasasid, moonivälju ja mägikarjamaid
    • Tutvume eheda nomaadieluga: ööbime jurtades ja õpime ratsutama
    • Üle 3000-meetrised mäekurud ning sealt avanevad võimsad vaated
    • Võrratu Kesk-Aasia köök kirgiisi eripäradega

 

LISAINFO:

 

Tjan-Šani mäestik
Tjan-Šani mäestik, ehk „taevalikud mäed“ on Kõrgõzstani jaoks tähtsal kohal. Need mäed on läbi aegade kaitsnud võõrvallutajate eest ning sealsed karjamaad annavad elatuse nomaadidele. Meie reis kulgeb selles võimsas mäestikus, mille kõrgemad tipud saadavad meid ohutus kauguses.

 

Mehed hobustel
Paljud kirgiisid elavad tänapäevalgi traditsioonilist nomaadielu. Suvel aetakse kari mägikarjamaadele – jailoodele. Karjatatakse peamiselt lambaid, kitsi ja hobuseid. Ühetaoliste päevade sisustamiseks kuulatakse rahvuseepost „Manasi“, mida loevad peast ette kõrgelt austatud akyn’id.

 

Elu jurtades
Jurta, kui eluase, on seni nomaadide seas asendamatu ning tänaseni au sees. Hoolimata kõikidest tänapäevastest high-tech leiutistest ei ole talle asendust leitud. Ta pakub karjusrahvale kaitset tuule, vihma ja päikese eest. Väljast kasinad, võivad nad seest olla kohati „luksuslikud“. Rikkalikud vaibad, kirstud, jms on jõukohased siiski vaid jõukamatele. Tutvume selle kõigega lähemalt, ööbides kahel ööl nendes „karjusepaleedes“.

 

Alpiaasad ja mägikarjamaad
Kulgeme peamiselt 2500 ja 3500 meetri kõrgusel, kus allpool liigume metsapiiris ja üleval pool alpiaasadel. Alpiaasad pakuvad meile silmailu oma mitmekesistes ja kirevates värvides: olenevalt sellest, mis lill või taim parasjagu õitseb. Kohalikele aga pakuvad nad elatist suviste karjamaadena, mille ulatus paistab olema lõputu.

 

Kesk-Aasia köök kirgiisi eripäradega
Kirgiisi köögis on kesksel kohal hobuse- ja lambaliha. Hobuseliha on au sees ka kasahhidel, kuid mitte paiksematel Kesk-Aasia rahvastel. Osad toidud, nagu šašlõkk ja pilaff, on tänu nõukaajale meile tuttavad. Eksootilisemad palad, nagu bešbarmak – hobuseliha nuudlitega ja mantõ – hiiglaslikud pelmeenid, proovime aga ära kohapeal. Joogipooliseks on teadagi kumõss – õllekangune, kääritatud hobusepiimajook.
 

Mugavused ja ööbimised
Matkame metsikul mägismaal, kus asustus puudub või on kasin. Saabumisel ja lahkumise, mil majutume pealinnas on meie käsutuses kõigi mugavustega turismiklassi hotellid, kus olemas kõik mugavused: WC ja duširuum hotellitoas. Matka ajal ööbime peamiselt telkides, kuid kaks ööd ka jurtades. Telkimise ajal on pesemis- ja hügieenivõimalused kasinad, piirdudes mägijõe ja kaljunukitaguse WC-ga. Jurtades ööbides on võimalik juba nautida ka kuivpeldiku mugavusi. Matka ajal valmib söök meie reisjuhtide ja meeskonna käte all, jurtas on selle valmistajaks meie peremees ja perenaine ise. Kohalikud hõrgutised otse algallikast. Igapäevaselt tuleb endaga kaasas kanda vaid väikest käepärast kotti isiklike asjadega, suurem pagas transporditakse hobustel.
 

Raskusaste: Kerge
Tegemist on jalgsimatkaga, mille raskusaste on kerge. Päevased tõusud ei ole kõrged ning distantsid ei ole pikad. Eelnev mägede/matkamise kogemus ei ole vajalik. Kõrgmäestikuhaigusega väga tõenäoliselt sa kokku sel reisil ei puutu või puutud selle leebemate vormidega, kuna kõige kõrgemaks punktiks sel matkal on 3600 m (kõrgmäestikuhaiguse min kõrguseks loetakse 2500 m, kuid tavaliselt tekivad esimesed tunnusmärgid üle 3000 m). Päevasteks rännakuteks koos peatustega (söögi-, foto-, joogipausid) kujuneb kokku umbes 5-7 tundi. Raskeid rajaolukordi tuleb teel ette, kohati ei ole tee märgatav ja seda tunnevad vaid giidid. Suurem pagas (väiksem seljakott tuleb ise kanda) transporditakse hobustel.
 

Reisi algus- ja lõpp-punkt
    • Reis saab alguse ja lõpeb Biškeki rahvusvahelisest lennujaamast (IATA: FRU)