Jalgrattareis Kõrgõzstanis Üle Tjan-Šani mäestiku Issõk-Kuli järve äärde

Vaata lähemalt Hind: 1350 €
Jalgrattareis Kõrgõzstanis Üle Tjan-Šani mäestiku Issõk-Kuli järve äärde

&Moments Seiklusreisid

HIND: 1350 eurot

Kontakt: Tel +372 58 722 433
e-mail: info@andmoments.com

 

REISI TOIMUMISE AEG: (3. - 12. august 2018)

 


KIRJELDUS:
• Rattamatk Tjan-Šani mägedes, keset alpiaasasid, moonivälju ja mägikarjamaid
• Ehe nomaadielu, prooviks ööbimine jurtades. Joogiks on kumõss
• Reisi lõpu veedame Issõk-Kuli järve ääres lõõgastudes
• Ligi 4000 meetrised mäekurud, mis panevad kangemagi reisiselli proovile
• Tutvume iidse Siiditee päranditega: Kesk-Aasia basaaride, karavanseraide ja mošeedega

 

LISAINFO:
Tjan-Šani mäestik
Tjan-Šani mäestik, ehk „taevalikud mäed“ on Kõrgõzstani jaoks tähtsal kohal. Need mäed on läbi aegade kaitsnud võõrvallutajate eest ning sealsed karjamaad annavad elatuse nomaadidele. Meie reis ratastel kulgeb mööda ja risti-põiki seda võimsat mäestikku.

 

Mehed hobustel
Paljud kirgiisid elavad tänapäevalgi traditsioonilist nomaadielu. Suvel aetakse kari mägikarjamaadele – jailoodele. Karjatatakse peamiselt lambaid, kitsi ja hobuseid. Ühetaoliste päevade sisustamiseks kuulatakse rahvuseepost „Manasi“, mida loevad peast ette kõrgelt austatud akyn’id.

 

Elu jurtades
Jurta, kui eluase, on seni nomaadide seas asendamatu. Ta pakub karjusrahvale kaitset tuule, vihma ja päikese eest. Väljast kasinad, võivad nad seest olla kohati „luksuslikud“. Rikkalikud vaibad, kirstud, jms on jõukohased siiski vaid jõukamatele. Tutvume selle kõigega lähemalt, ööbides ühel ööl nendes „karjusepaleedes“.

 

Issõk-Kul
Issõk-Kul tähendab kuuma järve. Suvel okupeeritakse järveäärsed linnakesed turistide poolt ning seda kanti tuntakse Kesk-Aasia „Rivierana“. Katsumusrikka rattamatka järel on see õige koht, kus pesta maha reisitolm.


Kesk-Aasia köök
Kirgiisi köögis on kesksel kohal hobuse- ja lambaliha. Osad toidud, nagu šašlõkk ja pilaff, on tänu nõukaajale meile tuttavad. Eksootilisemad palad, nagu bešbarmak – hobuseliha nuudlitega ja mantõ – hiiglaslikud pelmeenid, proovime aga ära kohapeal. Joogipooliseks on teadagi kumõss – õllekangune, kääritatud hobusepiimajook. Kuna ööbime kodumajutustes, siis valmivad need toidud meile koduses, ehedas keskkonnas.


Mugavused
Läbime karmi mägismaad, kus viietärnihotelle ei leidu. Ööbime väikestes hotellides ning kodumajutustes. Paar ööd ka telkides, kuna muud võimalused puuduvad. Ühe öö veedame jurtades. Iga hotell ja kodumajutus erineb eelmisest, kuid reeglina on nad lihtsad, puhtad. Duširuum ja tualett on tavaliselt ühiskasutusega. Kuid külalislahkus, kaunid vaated ning kodune gurmeetoit kompenseerivad lihtsa eluolu kuhjaga. Moodsad hotellid ja restoranid jäägu Biškekki.


Füüsiline ettevalmistus
Jalgrattareis Kõrgõzstanis on sportliku raskusastmega. Sel reisil osalemiseks peaksid olema väga hea füüsilise ettevalmistusega. Eelnev mägijalgrattasõidu või mõne muu kestvuspordi kogemus on suureks abiks. Sõltuvalt maastikust läbime päevas umbes 50-90 km, mis teeb koos peatustega kokku umbes 6-9 tundi. Kui tuleb suurem väsimus peale või on tõusunurk liiga karm, on vajadusel koht saateautos olemas ning seal asuvad ka pagas ning jalgratta varuosad. On päevi, mil osa distantsist tuleb meil läbida autodes, kuna vahemaad on pikad. Tugevamatele annab see võimaluse oma igapäevaseid distantse pikendada, “matkagrupp” saab jällegi valida lühemad vahemaad. Endaga kaasas tuleb kanda vaid väikest käepärast kotti isiklike asjadega. Tavaliselt jagame ratturid väiksematesse gruppidesse, vastavalt nende kogemustele ja kehalisele vormile.


Reisi algus- ja lõpp-punkt
Reis saab alguse ja lõpeb Biškeki rahvusvahelisest lennujaamast (IATA: FRU)