Via Dinarica matkareis – I osa Jalgsimatk Kosovos ja Albaanias

Vaata lähemalt Hind: 1090 €
Via Dinarica matkareis – I osa Jalgsimatk Kosovos ja Albaanias

&Moments Seiklusreisid

HIND: 1090 eurot

Tel.: +372 58 722 433
E-mail: info@andmoments.com

REISI TOIMUMISE AEG: (15. - 23. september 2018)

 

KIRJELDUS:
•   Dinaaride mäestiku ürgseim osa
•   Sõit Komani järvel: fjordid ja hingematvad vaated
•   Euroopa vaeseim ja Euroopa noorim riik ühe hoobiga
•   Pilguheit Albaania „punkrimaastikule“
•   Albaania köök: segu vahemerelisest ja idamaisest

 

LISAINFO:
Via Dinarica, esimene osa
Via Dinarica on matkaradade süsteem, mis kulgeb Balkani poolsaarel mööda Dinaari mäestikku (Dinaari mäed, Dinaari Alpid). Riikidest katab ta Albaaniat, Kosovot, Bosnia ja Hertsegoviinat, Montenegrot, Horvaatiat ja Sloveeniat. Käesolevas, Via Dinarica esimese matkareisi osas katame kaks riiki: Kosovo ja Albaania. Järgmistes osades järgmised riigid. Kosovos katab meie matkarada Rugova mägesid ja Albaanias „Neetud Mägesid“ (Bjeshkët e Nemuna)

 

 

Komani järve fjordid
Komani (tehis)järve vaateid on võrreldud Norra fjordidega. Bradti reisjuht on praamisõidu Komani järvel nimetanud „Maailma üheks vingeimaks paadisõiduks“. Võimsad vaated ning kirju seltskond: segu kohalikest, turistides ja loomadest, on kõik osa elamusest.


Albaania köök
Albaania köök on vahemereline ja väga mitmekesine. Mõjutusi on ta saanud mitmetelt maailma parimatelt köökidelt nagu: Itaalia, Kreeka ja Türgi. Tüüpiliseks Albaania toiduks on madalal tulel aeglaselt küpsetatud pajaroog, mille koostisosadeks on liha koos ohtra köögiviljaga, maitseks basiilik, rosmariin, piparmünt ja pune (oregano). Kõrvale pakutakse salatit värsketest köögiviljadest. Mägedes on köögi lahutamatuks osaks piimatooted, sh juust. Aga samuti singid, rupskitest tehtud road. See on siiski vaid põgus pilguheit sellele äärmiselt mitmekesisele köögile.


Punkrite „hullus“
Albaania on punkrite maa. Üle kogu riigi on üle 173 000 punkri ning sellega on nende kontsentratsioon 5,7 punkrit ühe ruutkilomeetri kohta. Punkrid rajati kunagise kommunistliku diktaatori Enver Hoxha poolt. Punkrite rajamist kannustas diktaatori paranoia kõikvõimalike välisvaenlaste suhtes. Neid jagus kõikjal: NATO, Varsssavi Pakti maad, aga eelkõige naaberriik Jugoslaavia. Punkreid rajati kõikjale: linnadesse, mägedesse, parkidesse, randadesse, jm.

 

Euroopa viimane avastamata nurgake
Kuigi Albaania vabanemine kommunismiikke alt toimus samal ajal, kui Eestil ja muudel Ida-Euroopa riikidel, siis edasine areng seal oli hoopis tagasihoidlikum. Esimesed viis aastat läksid püramiid-investeerimisskeemide nahka, mis vaesustasid ca veerandi elanikkonnast. Üheksakümnendate lõpupoolt varjutas Kosovo sõda. Siis saabus ülemaailmne finantskriis … Nii ongi areng seal toimunud pigem viimastel aastatel. Seetõttu on ka turismi areng olnud enam kui tagasihoidlik, kuigi viimasel ajal tugevas tõusutrendis. Seetõttu on seiklejal viimane aeg seal ära käia!

 

Kosovo – Euroopa kõige noorem riik
Kosovo on euroopa kõige noorem riik, mis saavutas iseseisvuse alles 2008 aastal. Sellele eelnes vabadussõda aastatel 1998-1999. Sõja-aastad ja sellele järgnenud vastasseis Serbiaga ning ebastabiilsuseperiood mõjusid riigile laastavalt. Turism kängus. Nüüd on see taas tõusuteel, kuid turistide hordid on veel saabumata. See sobib seiklejale!


Mugavused ja ööbimised
Saabumis- ja lahkumispäevadel peatume suuremates linnades (Peja Kosovos ja Tirana Albaanias vastavalt) ja seal majutume korralikes turistiklassi hotellides. Kogu mägimatka jooksul ööbime majutusasutustes, ehk siis: katus on pea kohal. Need majutusettevõtted on pigem tagasihoidlikud, kuid kohaliku koloriidiga ja peremehe(naise) hoolitseva hoole all. Toad ei pruugi olla kahesed ning pesemisvõimalused on jagatud, samuti WC-d. Toitlustamise eest on hoolitsetud: matka jooksul on seda kolm korda päevas. Hommikusöök tihti tavapärane, lõunasöök on piknikuvormis, õhtusöögiks kohalikud hõrgutised. Saabumise ja lahkumise päeval on mõned söögikorrad meie poolt organiseerimata, et jätta mõningane valikuvabadus. Pagasi transport on kogu reisi jooksul (sh matka jooksul) organiseeritud: igapäevaselt on vaja kaasas kanda vaid päevast kandamit (fotokas, telefon, vahetusrõivad, snäkid, jms).

 

Füüsiline ettevalmistus
Tegemist on jalgsimatkaga, mis on raske raskusastmega. Matk ei ole tehniline: ei eelda erivarustuse (köied, “kassid”, jms) kasutamist. Eelnev mägede/matkamise kogemus pole vajalik. Kuid päevased matkad on kohati rasked, ulatudes üle 1000 tõusumeetri. Teiselt poolt on ööbimised „katusega pea kohal“, mis kindlasti võimaldab paremat taastumist eelnevast päevast. Kõrgmäestikuhaigusega sa sellel reisil üsna tõenäoliselt kokku ei puutu. Reisi kõige kõrgemad punktid jäävad pisut 2500 m peale. Kõrgmäestikuhaiguse min kõrguseks loetakse 2500 m, kuid tavaliselt tekivad esimesed, kergemad sümptomid alles 3000-3500 m juures. Päevasteks rännakuteks koos peatustega (söögi-, foto-, joogipausid) kujuneb kokku umbes 5-8 tundi.


Reisi algus- ja lõpp-punkt:
Reis saab alguse Priština (Kosovo) rahvusvahelisest lennujaamast (IATA: PRN) ja lõpeb Tirana (Albaania) rahvusvahelises lennujaamas (IATA: TIA).