Jalgrattamatk Gruusias. Reis Svaneetias, Gruusia "Šveitsis"

Vaata lähemalt Hind: 1090 €
Jalgrattamatk Gruusias. Reis Svaneetias, Gruusia

&Moments Seiklusreisid

HIND: 1090 eurot

Tel.: +372 58 722 433
E-mail: info@andmoments.com

REISI TOIMUMISE AEG: 15. juuni – 23. juuni 2018


KIRJELDUS:
•     Avasta UNESCO maailmapärandi aardeid Gruusia äärealal Svaneetias
•     Vänta läbi ajatute karjusekülade keset võrratuid vaateid Kaukasuse mägedele
•     Naudi grusiinide külalislahkust ning tee tutvust Gruusia köögi ja veinidega
•     Lõõgastu reisist kuumaveetermides ning sukeldu Tbilisi elegantsesse vanalinna

 

LISAINFO:
Svaneetia– kauge ja puutumatu
Svaneetia asub Gruusia äärealal, Vastu Venemaa ja mässulise Abhaasia piire. Svaneetiast on kujunenud Gruusia mägiturismi peamiseid keskusi. Seda nii talvel, kui suvel. Mestiast on kujunenud moodsa arhitektuuriga linnake, kus turismile suunatud teenused on laialdaselt saadavalt. Sellest hoolimata kohtad siinsetel tänavatel iga õhtu karjamaadelt koju naasvaid lehmi. Teised külad, kuhu reisi jooksul satume, on oluliselt algupärasemad. Elu kulgeb siin vanasoodu, nii nagu ta siin sajandeid toiminud on.

 

Suursugused mäed ning UNESCO maailmapärand
Mägimaastiku ilu poolest on Gruusia võrreldav Šveitsiga, kuid nende vahel on üks oluline erinevus. Gruusia mäestikes koged seda nii-öelda originaalis - areng on siia alles tasahilju jõudmas ja ka mitte igale poole. Vaateid ei sega elektriliinid, rääkimata raudteedest. Kaunitel mäenõlvadel paiknevad üksikud traditsioonilised kivimajadega külad, mida iseloomustavad vaid Svaneetiale omased kaitsetornid. Tornide vanus võib ulatuda üle 2000 aasta. Sealsed kirikud on Gruusia õigeusu vanimad ja pühamad kantsid, mis jäid ainukestena Mongoli vallutajate poolt puutumata. Rikas ajaloo- ja kultuuripärand on Ushguli ümbruses asuvad külad viinud UNESCO maailmapärandi nimistusse ning seal ringi uitamine kujutab endast puhast naudingut.


Grusiinide külalislahkus
Kui Gruusia on külalislahke, siis Svaneetia on ülim külalislahkus ise. Karmid tingimused on kujundanud reeglid, mis ütlevad, et külalist hätta ei tohi jätta. Vastasel korral oled ise järgmisel korral samasuguses hädas. Need reeglid kehtivad tänaseni ja „ei“ ei ole vastus. Pidu meeldib grusiinidel pidada. Peole on kutsutud kõik ja sellisele kutsele pole kerge ära öelda. Peopidamiseks erilist põhjust vaja ei ole ja seepärast võib kindel olla selles, et reisil olles selliseid spontaanseid pidusid ka ette tuleb – tähistatagu siis kas traktori parandamist, vihmast ilma või juhusliku turisti kohtamist külavaheteel ...


Kaukaasia hõrk köök
See on imekspandav, kuidas nii tagasihoidlikes tingimustes on võimalik valmistada nii maitsvaid roogi! Samas on ju kõik vajalik selleks olemas – värske tooraine, lõke ning suurepärane kokk. Sel reisil avaneb sul võimalus tungida kohaliku kokakunsti saladustesse ning ehk ka ise mõni hõrk mägiroog valmistada. Ehkki gruusia veinid on rahvusvahelisel turul endale kindla koha leidnud, saab traditsioonilist ja ehtsat gruusia veini vaid Gruusias. Kuidas see maitseb? Täpseim vastus sellele küsimusele oleks vast – eriliselt. Kuid reisil olles saab igaüks selles ise veenduda, sest võimalusi selle degusteerimiseks jätkub kuhjaga – on ju koduvein ning tšatša alati peremehel käepärast.


Mugavused ja ööbimised
Tbilisis ööbime korralikus turistiklassi hotellis. Svaneetia asub ääremaal, kus suuri rahvusvahelisi hotellikette pole ning me ööbime väikestes hotellides ning kodudes. Iga kodumajutus erineb eelmisest kuid alati on see lihtne, puhas ja korralik. Duširuum ja tualett on tavaliselt ühiskasutusega kuid külalislahkus, kaunid vaated ning kodune gurmeetoit kompenseerivad lihtsa eluolu kuhjaga. Moodsad hotellid ja restoranid võivad meid veel rahulikult Tbilisis oodata. Saateauto saadab gruppi kogu reisi vältel (kui se mõnel lõigul võimalik pole, sii teavitame sellest eraldi) ning sinna paigutame ka pagasi ning joogiveevarud. Soovijale on koht autos olemas, kui vajatakse abi või siis lihtsalt pisikest puhkust väsinud jalgadele. Igapäevaselt tuleb endaga kaasas kanda vaid väikest käepärast kotti isiklike asjadega. Samuti hoolitseb igaüks ise oma ratta elementaarse korrasoleku eest (pesu ja õlitamine). Kui midagi tõsisemat peaks juhtuma, on tehniline abi käepärast ning lihtsamad varuosad saateautos olemas.


Reisi raskusaste
Svaneetia rattareis on raske raskusastmega. See tähendab seda, et sa peaksid olema terve ning aktiivse ja sportliku eluviisiga. Sellisel juhul saad sellel rattareisil kenasti hakkama! Eelnev mägijalgrattasõidu kogemus on abiks, kuid selle puudumine ei saa ka takistuseks. Eelkõige tuleb kasuks ratta valdamine ja seda eriti laskumistel. Sõltuvalt maastikust läbime päevas umbes 30-60 km, mis võtab koos peatustega aega 6-8 tundi. Järske tõuse ning tehniliselt keerulisi langusi tuleb teel ette, kuid neil puhkudel on vajadusel koht saateautos alati olemas. Suurem osa marsruudist kulgeb katteta teedel. Võib juhtuda, et lühikestel teelõikudel peame ratast käekõrval lükkama või seda kandma. Tavaliselt jagame ratturid väiksematesse gruppidesse, vastavalt nende kogemustele ja kehalisele vormile.

 

Reisi algus- ja lõppunkt
Reis saab alguse ja lõpeb Tbilisi rahvusvahelisest lennujaamast (IATA: TBS)