Matkereis Iraanis. Kuumavast kõrbest salamõrtsukate kindlustesse.

Vaata lähemalt Hind: 1590 €
Matkereis Iraanis. Kuumavast kõrbest salamõrtsukate kindlustesse.

&Moments Seiklusreisid

HIND: 1590 eurot

Tel.: +372 58 722 433
E-mail: info@andmoments.com

REISI TOIMUMISE AEG:

3.mai-13.mai 2018

 


KIRJELDUS:
•    Ääretult sõbralik ja külalislahke rahvas
•    Maitsev ja külluslik Pärsia köök
•    Albroz'i mäestiku looduskaunis Alamut'i org
•    Liivadüünid ja kõrbejärved
 

LISAINFO:


Külalislahke Iraan ja sealne rahvas
Iraan on kõike muud kui seda lääne meedia põhjal arvata võiks. „Kurjuse telje“ riik on ülimalt külalislahke, avatud ja turvaline. Jah: kohalikke kombeid (eelkõige riietuse osas) tuleb jälgida ja järgida, aga kus seda ei tuleks? Iraan (Pärsia) on väga vana kultuurmaa, mille ajalugu ulatub aastatuhandete taha. Mõned aastakümned islamirevolutsiooni ei ole suutnud seda kõike muuta. Sanktsioonid ja eraldatus on teeninud vastupidist efekti: väliskülalist oodatakse ja temasse suhtutakse äärmise lugupidamisega.
 

Pärsia köök
Nagu rahvas, nii on ka tema köök üle kolme tuhande aasta vana. Tänu sellele, aga ka mitmekülgsele mõjutusele Kaukaasia, Türgi, Vahemere, Kesk-Aasia ja muude köökide poolt, on Iraani toidulaud ääretult rikas ja mitmekesine. Mõned road on meile tuttavamad, teised mitte. Siinkohal tasub vaid nimetada mõnda, mis meie kõrvale vähe tuttavam on: kabab ehk kebab, polo ehk pilaf, dolmeh ehk dolma, baklava. See kõik on aga vaid murdosa Pärsia köögist, ülejäänu tuleb koha peal ära proovida!
 

Assassiinide ehk salamõrtsukate kindlused
Assassiinid asustasid keskajal Alborzi mägesid Alamuti piirkonnas. Legendi põhjal oli tollane valitseja kogunud enda ümber hulga palgasõdureid, keda ta enda huvides saatis oma vaenlaste õukondadesse salamõrvu või inimrööve sooritama. Selleks lubas ta neile nende tegude eest paradiisi pääsemist. Paradiisi näitlikustamiseks lasi ta neil hašišit suitsetada, millest hiljem rahvasuus ka nende nimi tekkis (hašišisuitsetajad = assassiinid). Sellest nimest on tuletatud ingliskeelne sõna assassin (salamõrvar). Reisi jooksul, Albrozi mägedes matkades külastame mitut assassiinide kindlust. Nüüdseks on need juba ammu ilma oma kurikuulsate asuniketa.

 

Albroz'i mäestik ja Alamuti org
Alborzi mäestik on Iraani kõige kõrgem mäestik ja asub otse Teherani külje all, eraldades seda linna Kaspia merest. Alborzi mägedes asub Iraani kõige kõrgem tipp – Damavand (5671 m). Meie tippe vallutama ei lähe, vaid võtame suuna Teheranist loodesse Alamuti orgu. Alamuti org pakub Iraani parimaid mägimatkamise võimalusi. Maastik ja loodus on siin äärmiselt vaheldusrikas ja maaliline. Selle taustal kõrguvad Albrozi kõrgemad, lumised tipud. Loodusele pakuvad mõnusat vaheldust Assassiinide kindlused, aga ka lihtsad, kuigi mitte vähem atraktiivsed mägikülad.

 

Kõrb, düünid, soolajärved ja karavanseraid
Enne päris matkale asumist külastame Iraani kõrbe ja vaatame seal veidi ringi. Iraan pole laiemalt tuntud kõrbemaana, kuid siinsed kõrbed pole mitte kehvemad Saharast. Meid ootavad siin võimsad liivadüünid, iidsed karavanseraid ja soolajärved ning hingemattev vaikus. Öö veedame telkides kõrbes, kõige heledama tähistaeva all.    

 

Mugavused ja ööbimised
Meie reisil kogetav mugavuse tase on võrdelises seoses kohtadega, mida külastame. Linnades (Teheran) ööbime mugavates turistiklassi hotellides, kus on olemas kõik kaasaegsed mugavused: vannituba ja WC hotellitoas, keskne asukoht. Mägimatkal ööbime kohalike elanike juures külalismajades (loe onnides) või nende puudumisel telkides. Igapäevaselt tuleb endaga kaasas kanda vaid väikest käepärast kotti isiklike asjadega, suurem pagas transporditakse kandjatel. Toitlustamise eest on hoolitsetud: matka jooksul saadavad meid kõikvõimalikud kohalikud hõrgutised ja seda kolm korda päevas.   

 

Füüsiline ettevalmistus
Tegemist on jalgsimatkaga, mis on keskmise raskusastmega. Matk ei ole tehniline: ei eelda erivarustuse (köied, “kassid”, jms) kasutamist. Eelnev mägede/matkamise kogemus ei ole vajalik, kuid tuleb kasuks. Kõrgmäestikuhaigusega selle reisil sa tõenäoliselt kokku ei puutu, kuigi see kergel kujul võib avalduda: kõrgeim punkt matkal on ca 3000 m. Päevasteks rännakuteks koos peatustega (söögi-, foto-, joogipausid) kujuneb kokku umbes 6-10 tundi.
 

Reisi algus- ja lõpp-punkt:
Reis saab alguse ja lõpeb Teherani rahvusvahelisest lennujaamast (IATA: IKA)
 REISIJUHI TOP