Matkareis Indoneesias, Sulawesi saarel

Vaata lähemalt Hind: 1050 €
Matkareis Indoneesias, Sulawesi saarel

&Moments Seiklusreisid

HIND: 1050 eurot

Tel.: +372 58 722 433
E-mail: info@andmoments.com

REISI TOIMUMISE AEG:

(1. juuni – 9. juuni 2018)

 


KIRJELDUS:
• Toraja kummalised matusetseremooniad
• Ainulaadne arhitektuur
• Riisiterrassid ja mägede veerel paiknevad maalilised külad
• Vesipühvlite kultus
• Kaljukoopahauad ja „surnunukud“

 

LISAINFO:


Paganluse ja kristluse saar keset islamit
Indoneesia on valdavas enamuses islamiusuline ja Tana Toraja (Toraja’de maa) on üks vähestest eranditest. Valdavalt ollakse „tänu“ hollandi misjonäridele ristiusulised, kuid on ka traditsioonilist uskumust praktiseerivaid elanikke. Kuid mis peamine: kõik Toraja’d austavad senini keerukaid sotsiaalse elu reegleid ning riituseid, mis on pärit Toraja’de traditsioonilistest uskumustest.
 
 

Ainulaadne arhitektuur: tongkonan’id
Selliseid elamuid ei kohta kusagil mujal maailmas, kui Tana Toraja’s ja selle vahetus läheduses. Torajade elamute kuju on seostatud laevadega, sadulaga, härja sarvedega aga ka vibuga. Mis iganes algne inspiratsioon on olnud – see on ainulaadne ja kaugelt ära tuntav. Meie reisi matkaosa ööbimised on korraldatud nendes, traditsioonilistes elamutes.

 

Surnute kultus
Surnud ja kogu sellega seonduv: matused, hauakambrid, jms on Toraja kultuuris väga tähtsal, et mitte öelda: kõige tähtsamal kohal. Kui kadunuke jääb ilma talle kohasest tseremooniast ja kohtlemisest, siis toob see häda kaela kogu suguvõsale. Torajade kõige tähtsam pidu ongi matus. Matuseid on kaks: üks vahetult peale surma, mis on väiksem ja ebaolulisem. Selle järgselt jääb laip kodukatuse alla ja tema külastamine on auasi. Järgneb suurem matusetseremoonia, mis korraldatakse siis, kui selleks on kokku aetud vajalik rahasumma ja korraldamisele pühendatud piisavalt aega. See tseremoonia võib kesta mitmeid päevi ja külalisi võib olla sadu. Lisaks on Torajadel veel üks „huvitav“ tseremoonia: niinimetatud surnute jalutamine. Nimelt kaevatakse surnud korra aastas haudadest välja, pestakse, riietutakse ümber ning „jalutatakse“ kodukohta. Selline zombide tseremoonia tagab surnu hinge pöördumise kodukülla tagasi.

 

Hauad, hauakambrid ja „surnunukud“
Torajad usuvad, et kadunuke saab teispoolsusse vara kaasa võtta ja seetõttu pannakse hauakambritesse kaasa palju maist vara. See on omakorda viinud hauarüüstamiseni, mistõttu on haudu hakatud rajama kaljuseintesse. Et neid mingilgi määral kaitsta. Osa hauakultuurist on tau-tau’d ehk puidust kujukesed kadunukesest, mis paigutatakse hauakambrite ette.

 

Vesipühvlite kultus
Vesipühvleid kohtab Tana Torajas palju. Nendel on Toraja ühiskonnas eriline staatus: nad on vara ja jõukuse sümboliks. Vesipühvel on ka raha ekvivalendiks: nende eest saab osta ja vahetada muud vara. Kalleimad vesipühvlid võivad maksta kuni 10 000 eurot.

 

Riisiterrassid mägede nõlvadel
Tana Toraja asub mägismaal ja seetõttu on siin valitsevaks terrasspõllundus. Riisiterrassid, mis olenevalt aastaajast on kas kollased, rohelised või pruunid, pakuvad matkajale silmailu ning jalutuskäik nende vahel on puhas nauding.

 

Mugavused ja ööbimised
Meie reisil kogetav mugavuse tase on võrdelises seoses kohtadega, mida külastame. Linnades (Makassar ja Rantepao) ööbime mugavates turistiklassi hotellides, kus on olemas kõik kaasaegsed mugavused: vannituba ja WC hotellitoas, keskne asukoht. Mägimatkal ööbime kohalike elanike juures traditsioonilistes elamutes (tongkonan’ides). Igapäevaselt tuleb endaga kaasas kanda vaid väikest käepärast kotti isiklike asjadega, suurem pagas transporditakse autodel või muul käepärasel viisil. Toitlustamise eest on hoolitsetud: matka jooksul saadavad meid kõikvõimalikud kohaliku köögi saadused ja seda kolm korda päevas.

 

Füüsiline ettevalmistus
Tegemist on jalgsimatkaga, mis on kerge raskusastmega. Eelkõige on tegemist kultuurilise matkamisega, aga igapäevane füüsiline koormus on tagatud. Tana Toraja on mägine piirkond, kuigi mitte väga kõrge. Kõrgeim mägi on siin kõrgusega 3083 m üle merepinna, aga nii kõrgele me ei matka. Peamiselt liigume 1000-2000 m vahel. Eelnev mägironimise ja matkamise kogemus ei ole vajalik. Päevasteks rännakuteks koos peatustega (söögi-, foto-, joogipausid) kujuneb kokku umbes 5-7 tundi.

 

Reisi algus- ja lõpp-punkt:
Reis saab alguse ja lõpeb Makassari rahvusvahelisest lennujaamast (IATA: UPG)


 REISIJUHI TOP