VIDEO | Tegelik põhjus, miks enamik maailma lennukeid on valget värvi

 (33)
EKP president Mario Draghi saabus Eestisse
Foto: Andres Putting

Miks on enamik lennukeid valget värvi. See pole sugugi lennukikere loomulik värv.

Lennufirmad kasutavad rohkem kui 250 liitrit värvi lennuki kohta, et see valgeks saada, vahendab Tech Insider.

Miks?

Peamine põhjus, miks lennukid valgeks värvivad on seotud päikesevalgusega. Valge värv peegeldab päikesevalgust ja ka -kuumust. Sellega vähendatakse nii ülekuumenemist kui ka vähendatakse potentsiaalse päikesekiirguse kahju riske.

Põhimõtteliselt on see nagu päikesekaitsekreemi kasutamine.

Kui päikeselisel päeval kanda tumedat särki, siis kuumeneb ka inimene rohkem kui heledates toonides riideid kandes.

Jahedam lennuk tähendab ka väiksemaid jahutuskulusid pardal.

Kuid küsimus pole vaid raha kokkuhoius.

Olulisimad lennukikeredetailid, mida valgeks värvimisega kaitstakse, on plastikust ning plastsegu materjalidest tehtud detailid: süsinikkiud, klaaskiud jne.

Neist materjalidest on valmistatud lennuki ninakoonus, mis omakorda on ka läbipaistev, kuna selle taga on radarid. Moodsates lennukites on ka juhtimispuldi pinnad valmistatud materjalidest, mis vajavad kaitset kuumuse eest. Sellised pinnad värvitakse samuti valgeks või siis hele hallidesse toonidesse.

Kuid - on olemas ka värvikirevamaid lennukeid. Ka meie kodumaise Nordica lennukid on võrdlemisi värvilised võrreldes mitmete tuntud lennufirmade raudlindudega.

Seotud lood:

Selles pole midagi halba, kui lennuk on siiski värvitud värvikirevaks. Värviga kipub aja möödudes juhtuma see, et see oksüdeerub. Kui midagi värvida punaseks, siis mõne aja pärast päikese ja teiste ilmastikuolude käes viibimist, muutuvad kirevad toonid heledamaks.

Mõned lennufirmad on proovinud lennukikere üldse mitte värvida. Sellisel juhul näeb kere välja metalli värvi. Selline kere vajab aga palju rohkem hoolitsust.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare