Krooniline hilineja? Peoloom või totaalne hipi? Ülihoolitsetud nukuke või kõikvõimas teadlane?

Maailmas ringi tuuritades ja hostelites peatudes kohtub igasuguste suleliste ja karvastega. Teatud hetkel hakkavad mustrid korduma ja joonistuvad välja tüüpilised isendid. Milline oled sina või kellega koos oleksid valmis koos reisima?

• Maailmakodanikust hipi

Astud hostelisse ja leiad kas võrkkiigest või lebolast totaalses zen-olekus, tihti rastapatsidega kuti. Rõõmsalt annab ta sulle terekäe ja juhtnöörid, kus on lähim pood külma õlle jaoks. Ta on alati valmis kampa lööma ükskõik mis tegevustes, saab kõigiga hästi läbi ja ei muretse üleliia. Või noh, tundub, et ei muretse lausa üldse mitte millegi üle. Küsimusele, kus ta käinud on ja kuidas hostelisse jõudis, võib ta anda vastuseks kas midagi ääretult filosoofilist, või siis öelda täiesti iseenesest mõistetavana, et „tõukerattaga läbi kõrbe, edasi eesliga külast A külasse B, teel olles kohtusin metsikute hõimlastega, ja siis hääletasin koolibussi peale.“

Maailmakodanikest hipid. Alati valmis kõike pakkuma, olgu see söök või seltskond. Foto: erakogu

• Kahe jalaga entsüklopeedia

Entsüklopeediast väljaastunud reisisellid planeerivad oma reisi detailse peensuseni läbi. Nad teavad täpselt, kuhu ja millal minna, millise kuuseisu ajal millisel tänavanurgal seista, mis materjalist on tehtud seitsmendal sajandil valminud kiriku vasakpoolne nurgakivi ja kes selleks loa andis, ning kuidas on muutunud hinnad Kõrgõzstani piimaturul viimase viie aasta jooksul. Nendega on hea käia linnatuuril, sest giidi pole vaja palgata, lisaks teavad nad parimaid söögikohti ja ei lase end kunagi taksojuhtidel petta. PS. Kohtasin ühte hiinlast, kes muuhulgas oli paar aastat tagasi käinud Tartus, sattunud vaimustusse linnupeletitest, teinud neist masinatest altpoolt pilti, suurendanud sisse ja leidnud Saksamaa firma, kes neid toodab — ja nii viis ta end kurssi linnupeletite tootmisprotsessiga.

• Ilueedi-rändur

Ta on alati perfektselt riides ja kui tegemist on tüdrukuga, siis ka perfektse meigikihi all. Tema sokitriibud peavad sobituma silmavärviga ja huulepulk majaseinaga, mille taustal ta endast pilti laseb teha. Hostelis on tema põhimure, kas toas on piisavalt suur peegel, tänaval on peegelduvad vaateaknad või telefoniekraan tema maailm. Teda ei huvita ümbritsev, tõenäoliselt märkab ta detaile alles siis, kui tema Instagrami laaditud selfide tausta mõni tema sõpradest kommenteerib. Nad on üldiselt sõbralikud, kuid nendega midagi koos ettevõtmiseks peab varuma aega. Parasjagu siis, kui on aeg uksest välja minna, leiab ilueedi-rändur, et peab kindlasti dušši võtma. „Ainult kaks minutit,“ lubab ta, ja sa tead, et võid end rahus paariks tunniks vabaks võtta.

Mitte kindlaid plaane tehes võid matkates sattuda seltskonda, kus on nii ilu-eedi rändur kui kahe jalaga entsüklopeedia, ja veeta nendega elu parimat aega. Foto: Madle Timm

• Vaadake-kui-äge-ma-olen rändur

„Mitmes riigis sa oled käinud?“ alustab ta. „Hmm, ma just tulin…,“ hakkad vastama, aga kaugemale ei jõua, sest juba pajatab su vestluskaaslane sulle oma elust. Enamasti räägivad need jutud ’suurtest seiklustest’ nagu „mulle toodi kana asemel kala“ ja „kuidas taksojuht mulle euroga tünga tahtis teha“. Ta pikib jutu sisse võimalikult palju kohanimesid, et oleks ikka arusaadav, kus ta käinud on ja mitut võõrkeelset sõna teab. Vahetevahel uurib ta, mitu meetrit oli sinu kõige kõrgem vallutatud tipp. Isegi kui see on tema omast kõrgem, siis see äge-rändurit ei heiduta, sest kindlasti oli tema teekond „ääretult palju raskem, vesi sai otsa, ilm kiskus pimedaks, koerad hakkasid jälitama ja lõpuks tuli lumelaviin“.

• Mugav rändur

Mugav rändur valib rongi asemel alati lennuki, hosteli ühistoa asemel privaatse ruumi, kohaliku toidukoha asemel kindla peale minnes McDonalds’i või KFC. Ta kõnnib, Lonely Planet näpus ja usaldab vaid sealkirjutatut. Hindade üle ta enamasti ei tingi, tõenäoliselt on tal teistest tüüpidest ka veidi rohkem raha. Iseloomult on ta üldiselt tore, kuid võib ootamatutes kohtades muutuda väga valivaks või pirtsakaks, mis teeb temaga reisimise pisut keeruliseks.

• Tüüpiline rändur

Tüüpiline rändur on segu kõikidest eelnevatest, lisanduvad oma kiiksud ja iseloomuomadused, mis eristavad üht inimest teisest. Ta on iseseisev ja saab üldiselt kõigiga hästi läbi. Ta peatub odavaimates hostelites, telgis või Couchsurfingu sõprade pool, kuid ei ütle ära ka suuremast luksusest. Alati valmis seiklusteks, kuid vajab aega ka iseendale, nii linna- kui loodusearmastaja. Tüüpiline pikaaegne rändur on diginomaad ehk keegi, kes teenib raha interneti teel ega sõltu seega kohast, kus ta parasjagu asub. Niisiis peab ta oma aega jagama töö ja lõbu vahel. Samuti on populaarne viis teenida enne kodumaal mõned kuud raha, seejärel reisida, teenida kodumaal uuesti raha, seejärel reisida, teenida…

Kui kohtud diginomaadiga, võid olla kindel, et saad osa nii seiklustest kui ka professionaalsest tööst. Foto: Madle Timm

Hoia silma peal ka hulkurplika tegemistel blogis: https://wandersell.org/
Facebookis: https://www.facebook.com/wandersell/
Instagramis: https://www.instagram.com/wanderselltravels/