Pakane tuleb! Reisijuht soovitab - kuhu minna nädalavahetusel matkama


Pakane tuleb! Reisijuht soovitab - kuhu minna nädalavahetusel matkama
Nõmmeveski juga.Foto: Kaido Einama

Kui eelmisel nädalavahetusel kahlasime esimeses lumes, siis seekord kostitab nädalavahetus esimese krõbedama pakasega. Rännata on huvitav seal, kus jää hakkab moodustuma.

Eelmise nädalavahetuse soovitustest võib endiselt jagada taevaskoja matkaplaane, sest seal on matkarada ka külmunud olekus läbitav ja libedaid laudu nagu rabateedel pole. Kuid jää hakkab esimesi skulptuure tegema ka jõgede ja jugade ääres. rabalaukad on ilmselt juba laupäeval tugeva jää all.

1. Joad ja jõed põhjarannikul

Nõmmeveski hüdroelektrijaama jäänused. Foto: Kaido Einama

Eesti suurim Jägala juga ning veel edasi ida poole minnes Nõmmeveski ning Joaveski on mugav ära vaadata väikese puhkepäevase automatkaga. Nõmmeveski kui endise hüdroelektrijaama vare on lihtsalt ligipääsetav Valgejõe küla juurest Peterburi teelt ära pöörates.Silma jäävad väike joakene ja selle juures olevad hüdroelektrijaama kunagised veekanalid, sügav kanjon, kust Valgejõgi kärestikulisena alla Loksa suunas voolab ning tamm enne kunagist hüdroelektrijaama.

Kui Nõmmeveskist edasi Kotka poole sõita (Loksa tee suunas), jääb veel üks väiksem joastik paremale tee äärde - Vasaristi.

Nõmmeveski parklast aga üle Valgejõe edasi sõites ning peale jõge kohe vasakule pöörates jõuab teisegi ilusa joastikuni - Loobu jõel on järgmine hüdroelektrijaam, seekord töötav ja tammi taga on maaliline kärestik, mida saab vaadata ka rippsillalt keset küla.

Alusta siit.

2.Riisa rabarada Soomaal

Riisa rabarada. Foto: Kaido Einama

Seda laia laudteega rabarada saab soovitada ka jäisemal ajal, sest lauad on kaetud võrguga, mis libisemist takistavad. Soomaal on esimese tugevama pakasega huvitav matkata ka sellepärast, et kui kõrge vesi järsku tagasi tõmbub, jäävad puude külge rippuma huvitavad jääkraed.

Kokku 4,8 km pikkuse raja saab esimese 1,2 km ulatuses läbida ka ratastooli ja lapsevankriga. Lai tee lõpeb esimeste laugaste juures, mis on juba jääkaane all.

Alusta siit.

3. Koprarada Soomaal

Üleujutus Kopraraja juures. Foto: Kaido Einama

Lisaks Riisa rabarajale võib vaadata ka Soomaa külastuskeskuse juurest algavale lühikesele koprarajale, millel pikkust vaid 2 kilomeetrit. Esimesed 660 meetrit on läbitavad ka ratastooli ja lapsevankriga. Kopra jälgi näeb lagedas raagus puudega metsas eriti hästi.

Loe veel

Alusta siit.

4. Käsmu matkarada

Käsmu rand ja Kuradisaar. Foto: Kaido Einama

Kaptenite külas valmistuti sel ajal vanasti suure jää tulekuks. Praegu valmistutakse aastalõpu pikemateks pühadeks. Enne matka Käsmu poolsaare metsades ja mere ääres saab teha peatuse näiteks Käsmu meremuuseumis. Alusta metsateedelt, tagasi tule mereranda mööda. Võib-olla saab ära vaadata ka maariba, mis viib Kuradisaarele, kui veeseis liiga kõrge pole. Võib teha nii pika, kümnekilomeetrise rännaku kui lühema, mõnekilomeetrise vaid Käsmu randa ja rändrahnude juurde poolsaare tipus.

Alusta siit (auto saad jätta paarkümmend meetrit edasi tee lõppu parklasse).

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare