14 kummituslikku linna, kus tänaval enam kohalikke ei kohta

 (9)

14 kummituslikku linna, kus tänaval enam kohalikke ei kohta
Oradour-sur-Glane - linna Prantsusmaal, mis on II Maailmasõjast varemetes.Foto: (CC) Dna-Dennis / Wikipedia

Kummituslinnad, mis rajati kunagi mõne kaevanduse, turismisihtkoha või suurehituse juurde heas usus helgesse tulevikku, on nüüd unustatud. Ajaleht Metro valis välja 14 sellist hüljatud linna maailmas.

Loe veel

Kummituslinnu võib kohata nii Ameerika Ühendriikides kui Hiinas, Venemaal või tihedalt asustatud Lääne-Euroopas. USA läänerannikul näiteks kadus paljude kõrbelinnade vastu huvi siis, kui väärtuslikku maavara ei leitud. Hiinas ehitatakse linnu usus helgesse tulevikku ja lootuses, et inimesed kolivad loodud ideaalmaastikele. Juhtub, et uusehitistesse ei koli aga kedagi. Venemaal muutus elukorraldus, Nõukogude Liit lagunes ja inimesed hakkasid liikuma teistesse asulatesse. Eestiski on unustatud linnu: mitmed neist asuvad Ida-Virumaal (Viivikonna, Sirgala), kus peale põlevkivikaevanduse sulgemist kadus ka seda teenindava kaevuriasula mõte. Samuti muutusid mõttetuks nõukogudeaegsed sõjaväelinnakud või Rummu karjääri uppunud vana vanglakompleks.

Seotud lood:

Siin aga on Metro poolt kokku pandud 14 hüljatud linna maailmas, mis pakuvad turistile kummituslikke vaateid, kuid kohalikega seltsida neis kohtades eriti ei õnnestu.

1. Capel Celyn, Wales

Foto: (CC) GanMed64 / Flickr

Üks viimaseid asulaid, kus räägiti walesi keelt, uputati veehoidla alla 1965. aastal. Uppusid kabel, koolimaja, postkontor ja 12 talu.

2. Grand-Bassam, Elevandiluurannik

Foto: (CC) Joker-x / Wikipedia

See Prantsuse koloniaal-linn hüljati pärast kollapalaviku puhangut 19. sajandil. Hiljem on linna asustanud vaid juhuslikud hõivajad, firmad ega kohalikud elanikud (või nende järeltulijad) pole uhketesse majadesse tagasi pöördunud.

3. Grytviken, Lõuna-Georgia saar

Foto: (CC) Aah-Yeah / Flickr

Brittide hüljatud asula jääb Falklandi saartest itta, olles maailma üks lõunapoolsemaid saari enne Antarktikat. Linnas peatuvad veel üksikud kruiisid teel Antarktikasse, kuid asula algne eesmärk - vaalapüük on lõpetatud. Laevad vedelevad kai ääres, lagunenumad on juba külili vajunud või vee alla kadunud.

4. Agdam, Aserbaidžaan

Foto: (CC) João Leitão / Wikipedia

1993. aasta sõja ajal pidi kogu Agdami rahvas ümber kolima - suur osa linnast hävitati. Üks vähestest allesjäänud ehitistest on mošee.

5. Varosha, Küpros

Foto: Petros Karadjias / AP

Küprose linn Famagusta jäi peale 1974. aastal toimunud Türgi invasiooni Türgi poolele ja Varoshas asuvad hotellid ning kauplused jäid tühjaks. 70ndatel oli enne Türgi vallutust tegemist ühe populaarseima turismisihtkohaga maailmas, kus käisid energiat laadimas Elizabeth Taylor ja Richard Burton. Varosha asukad pidid lahkuma ja siiani pole enamus neist tagasi pöördunud.

6. Piramida, Venemaa

Foto: (CC) Erlend Bjørtvedt / Wikipedia

Söekaevandus kuulus kunagi Rootsile, kuid müüdi Nõukogude Liidule 1927. aastal. Saarel asuv asula on Norra ranniku lähedal ja hüljati Venemaa asukate poolt lõplikult 1998. aastal. 1000 kohalikku elanikku lahkusid kiirelt, jättes alles suhteliselt terve linna. Isegi spordi-inventar on spordisaalis veel alles, peaväljakul troonib endiselt Lenini kuju.

7. Chaiten, Tšiili

Foto: AP / Scanpix

Linn evakueeriti 2008. aastal vulkaani eest, mis oli viimased 9000 aastat vaiksena püsinud. Nüüd, kuus aastat hiljem pole keegi ohtu sattunud linna enam tagasi pöördunud - isegi kahjustusi pole paljud üle vaatama läinud. Linnast möödunud jõgi muutis vulkaanipurske ajal suunda ja murdis endale uue jõesängi läbi linna.

8. Spinalonga, Kreeta

Foto: (CC) Ggia / Wikipedia

Saarel asus möödunud sajandil pidalitõbiste koloonia. 1962. aastal lahkus saarelt viimane asukas - preester. Euroopa üks viimaseid kolooniaid oli siis juba viis aastat tagasi suletud. Praegu käivad hüljatud saarel turistid.

9. Oradour sur Glane, Prantsusmaa

Foto: OLIVIER LABAN-MATTEI / AFP

1944. aastal pühiti kogu asula elanikest tühjaks ning nii see jäigi peale Saksa SS-i sõjakäiku. Varemed jäeti alles, et mälestada 642 tapetut, sealhulgas naisi ja lapsi. Varemete vahel on veel alles isegi vanad autokered.

10. Sesena, Hispaania

Foto: PAUL HANNA / REUTERS

35 km Madridist asub monument kinnisvaramulli lõhkemisele. Eestis nii suursuguseid arendusi enne majanduskriisi valmis ei jõutudki, Hispaanias aga on selliseid kummitusarendusi palju, isegi üks lennujaam jõuti peaaegu valmis ehitada ja siis hüljata. Siiamaani ripuvad tühjade majakarpide peal maaklerite sildid, kuid huvi ei paista asula vastu enam keegi tundvat. Vaid turistid käivad vahest vaatamas, milline oli optimism kinnisvaramulli tipuajal.

11. Plymouth, Montserrat

Plymouth kattus muda ja tuhaga 1995. aastal - taas olid asukad ehitanud oma asula liiga lähedale kaua uinunud vulkaanile. Soufrière´i vulkaan purskas siis esimest korda üle mitme sajandi ja pooled elanikest jätsid oma kodukoha maha. Hilisemate pursete ajal evakueerusid ka pea kõik ülejäänud elanikud.Kuna tegemist oli Briti territooriumiga Kariibi merel, anti kohalikele võimalus ümber kolida kuhugi mujale Suurbritannias ja see sai ka kompenseeritud.

12. Villa Epecuen, Argentina

Foto: Nataša Pisarenko, AP

Eelmise sajandi alguses sai külast turistide lemmiksihtkoht, kuna seal käidi "ravivetel" ja Buenos Airesest jõudis kergesti kohale. Siis aga muutus kõik. Kohalik tamm murdus peale suuri sadusid, vesi tõusis linnas kümme meetrit ja kõik, kes kohapeal olid, pidid lahkuma. Paraku jäädavalt.

13. Argentiera, Itaalia

Foto: Jimmy Flink / Wikipedia

Endine Sardiinia kaevanduslinn Argentiera oli olemas juba vana Rooma aegadel. Rikkus hõbeda kaevandamisest saabus 1940-ndatel, hääbumine aga 1963. aastal - kui kaevandus suleti. Nüüd on asulas jälle helgem periood, sest kohalikud ettevõtted teenivad hästi aina kasvavast turismist ja on asunud vana mahajäetud kaevanduslinna restaureerima.

14. Pompei, Itaalia

Foto: ROBERTO SALOMONE / AFP

Muidugi on Pompei üks tuntumaid ja vanimaid kummituslinnu ja selles edetabelis juba kolmas, mis hüljatud vulkaani tõttu. Linn hävitati 2000 aastat tagasi ja selle 20 000 elanikku pidid tuha alla mattunud asula hülgama, kui eluga pääsesid. Paljud ei jõudnud isegi toast välja. Vesuuv sülitas välja sellise tuhapilve, mis mattis linna kohati kuue meetri paksuse tuhakihi alla.

Jäta kommentaar
või kommenteeri anonüümselt
Postitades kommentaari nõustud reeglitega
Loe kommentaare Loe kommentaare

REISIJUHI TOP